FIA European Truck Racing Championship -ajopeli ilmestyy heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa FIA European Truck Racing Championship -ajopeli ilmestyy heinäkuussa

PAN Vision Finlandin jakelema ja Bigben Gamesin julkaisema FIA European Truck Racing Championship julkaistaan 18. heinäkuuta sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle.

FIA European Truck Racing Championship sysää pelaajan valtavien, yli viisi tonnia painavien kuorma-autojen ohjaimiin. Nämä valtavat tehonpesät ottavat toisistaan mittaa neljässä 45 kilometrin mittaisessa kisassa, jossa pelkkä nopeus ja ajotaidot eivät vielä ratkaise voittajaa.

Pelin dynaaminen säänvaihtelu, realistinen ja yksityiskohtainen fysiikanmallinnus sekä jarrujen toiminta vesijäähdytyksineen tekevät FIA European Truck Racing Championship -ajopelistä ainutlaatuisen ja nautittavan kokemuksen.

FIA European Truck Racing Championship -pelissä on mukana peräti 45 virallista kisa-ajoneuvoa useilta eri valmistajilta. Näitä ovat muun muassa Volvo, MAN, Mercedes Benz, Iveco, Freightliner ja Western Star. Erilaisia ratoja on kahdeksan ja ne ovat tarkkaan mallinnettuja oikean maailman ERTC-ratoja. Lisäksi mukana on ikonisia ratoja, kuten Laguna Seca, COTA ja Fuji Speedway. Kokonaisuus on viimeistelty 20 ajotiimillä ja näiden kisakuljettajilla.

Lisäksi FIA European Truck Racing Championship sisältää viisin yksinpelimuotoa ja viisi erilaista moninpelitilaa, joiden ansiosta valikoimaa riittää moneen makuun.

Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään? Kommentit pois päältä artikkelissa Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään?

Työpaikka, supersankarit ja huumori yhdistyvät uudessa pelissä Dispatch, joka saapuu PC:lle ja PS5:lle 22. lokakuuta. Peli on AdHoc-studion käsialaa, ja sen takana on entisiä Telltale-kehittäjiä. Ääninäyttelijöinä kuullaan Hollywood-tähtiä Aaron Paulia ja Jeffrey Wrightia, mikä tuo peliin oman särmänsä.

Dispatch julkaistaan episodimuodossa neljän viikon aikana, kaksi jaksoa viikossa, alkaen lokakuun 22. päivä. Koko kauden hinta on 30 dollaria (noin 28 €), ja deluxe-versio 40 dollaria (noin 37 €), joka sisältää digitaaliset sarjakuvat ja taidekirjan.

Pelin yhdistelmä seikkailua, huumoria ja strategiaa lupaa viihdyttävän kokemuksen, jossa pelaaja pääsee ohjaamaan supersankareita keskellä arkista työympäristöä. Episodijulkaisut tuovat odotusta ja jännitystä, kun tarina kehittyy pala palalta.

Jo nyt kiinnostuneet voivat lisätä pelin toivelistalle Steamissä ja kokeilla demoa etukäteen, jotta supersankariseikkailu ei yllätä ensi kertaa käynnistettäessä.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.