FIFA 19 demo ladattavissa tänään Xbox One ja PS4 -konsoleilleKommentit pois päältä artikkelissa FIFA 19 demo ladattavissa tänään Xbox One ja PS4 -konsoleille
On taas se aika vuodesta kun EA:n uudet urheilupelit tekevät tuloaan. NHL 19 ilmestyy huomenna perjantaina syyskuun 14. päivä ja Fifa 19 tämän kuun lopulla.
Jälkimmäistä päästään kuitenkin jo testaamaan tänään sillä pelistä ilmestyy demoversio Xbox One ja PS4 -konsoleille.
Demossa pääsee testaamaan The Journey ja UEFA Champions League -pelimuotoja.
Joukkueista mukana ovat:
Juventus
Real Madrid
Manchester United
Manchester City
FC Bayern Munich
Borussia Dortmund
Paris Saint-Germain
Tottenham
A.S. Roma
Atlético Madrid.
Fifa 19 ilmestyy syyskuun 28. päivä PS4, Xbox One, sekä Nintendo Switch -konsoleille ja PC:lle.
Ubisoft juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.
Rauhan aika on ohi Heathmoorissa
For Honor on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.
Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.
Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.
Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin
Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.
Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.
Koko vuosi täynnä sisältöä
Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.
Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.
For Honor on saatavana PlayStation 4– ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös PlayStation 5– ja Xbox Series X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.
Julkaisija NACON ja kehittäjä ACE Team ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille.
Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.
Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.
Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.