FIFA 22 ristiinpelaamista kokeillaan uuden sukupolven konsoleilla Kommentit pois päältä artikkelissa FIFA 22 ristiinpelaamista kokeillaan uuden sukupolven konsoleilla

FIFA 22

EA on ilmoittanut kokeilevansa ristiinpelaamista FIFA 22 -pelissä PlayStation 5, Xbox Series X sekä S -konsoleiden että Google Stadia -pelipalvelun välillä.

Kokeilussa pelattavana on ainostaan Online Seasons sekä Online Friendlies -pelitilat, joissa voi pelata joko yhdessä tai vastakkain kaverin kanssa. Ristiinpelaaminen onnistuu napista pelin päävalikosta, jossa voi valita haluaako osallistua ristiinpelaamisen kokeiluun.

FIFA 22 on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, PC:lle että Google Stadia -pelipalvelun kautta.

Horizon Steel Frontiers vie robottiliskot mobiiliin – Sony ja NCSoft yhdistävät voimansa Kommentit pois päältä artikkelissa Horizon Steel Frontiers vie robottiliskot mobiiliin – Sony ja NCSoft yhdistävät voimansa

Sony ja eteläkorealainen NCSoft ovat paljastaneet täysin uuden moninpeliseikkailun Horizon Steel Frontiers, joka tuo Guerrilla Gamesin tunnetun Horizon-universumin mobiililaitteille ja osittain myös PC:lle. Kyseessä on massiivinen verkkomoninpeli (MMORPG), jossa pelaajat pääsevät jahtaamaan jättimäisiä robottieläimiä yhdessä muiden koneenmetsästäjien kanssa.

Pelissä luvataan laajaa hahmonmuokkausta, sosiaalisia toimintoja ja raid-tyylisiä pomotaisteluita, ja tunnelma on kuin Horizon kohtaisi Monster Hunterin. Pelaaja toimii niin sanottuna Machine Hunterina Deadlandsin armottomassa ympäristössä, jossa liittoutuminen ja kilpailu kulkevat käsi kädessä.

Vaikka peli sijoittuu Horizon-maailmaan, ei vielä tiedetä, nähdäänkö mukana sarjan ikoninen sankari Aloy tai muita tuttuja kasvoja. Guerrilla Games ei myöskään ole paljastanut, mihin kohtaan Horizonin aikajanaa peli asettuu, eikä julkaisupäivääkään ole toistaiseksi ilmoitettu.

Horizon Steel Frontiers on ensimmäinen Horizon-peli, joka on rakennettu alusta alkaen mobiililaitteille, mutta se on pelattavissa myös PC:llä NCSoftin Purple-alustan kautta. Samalla Guerrilla työstää erillistä moninpeliä PlayStation 5:lle sekä seuraavaa pääsarjan osaa, kun taas Horizon-elokuvan kuvaukset on tarkoitus aloittaa vuonna 2026. Horizonin maailma siis laajenee vauhdilla ja nyt myös taskukoossa.

Ratchet & Clank hyppää mobiiliin – uusi Ranger Rumble pelattavissa taskussa Kommentit pois päältä artikkelissa Ratchet & Clank hyppää mobiiliin – uusi Ranger Rumble pelattavissa taskussa

Rakkaat Ratchet & Clank -fanit, PS5-seikkailuista on hetki vierähtänyt, mutta nyt on tulossa uusi peli – tosin mobiililaitteille. Uutuus kantaa nimeä Ratchet & Clank: Ranger Rumble, ja se on vauhdikas moninpeli-alustapelialustapeli, jossa hahmot taistelevat, keräävät ruuveja ja pelaavat erilaisia minipelejä.

Ranger Rumble sijoittuu simulaatioon, jonka on luonut sarjan legendaarinen Captain Qwark. Pelaajat voivat hypätä sisään yksin tai ystävien kanssa ja muodostaa satunnaisia tiimejä, joissa hahmot ympäri galaksia ja aikakausia ottavat mittaa toisistaan. Pelissä on esimerkiksi perinteinen areenataistelu Total Rumble, jalkapallon tyyppinen Blast Ball ja ruuvien keräilyyn keskittyvä Bolt Rush.

Pelistä vastaa ranskalainen mobiilistudio Oh BiBi, ja se tuo Ratchet & Clankin energian ja huumorin taskukoossa pelattavaksi. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta ennakkoilmoittautuminen on auki virallisella sivustolla.

Vaikka tämä ei ole PS5:n uusi suuri seikkailu, Ranger Rumble tarjoaa hauskan tavan hypätä galaksin seikkailuihin mobiililaitteella odotellessa seuraavaa isoa pääsarjan julkaisua. Fansit saavat nyt kokeilla hahmojensa ketteryyttä missä tahansa, olipa kyseessä kotisohva tai bussimatka.