FIFA -pelit kantavat jatkossa nimeä EA Sports FC Kommentit pois päältä artikkelissa FIFA -pelit kantavat jatkossa nimeä EA Sports FC

EA Sports FC

EA Sports on lopettanut yhteistyön FIFAn eli Kansainvälisen jalkapalloliiton kanssa ja tästä syystä FIFA -pelisarjan nimi tulee vaihtumaan.

Nyt pelisarjan uusi nimi on paljastettu ja tunnetaan jatkossa nimellä EA Sports FC. Mikään muu ei kuitenkaan tule muuttumaan, peleissä tulee olemaan edelleen sama kokemus, pelimuodot, liigat, turnaukset, joukkueet sekä pelaajat.

EA Sportsin FIFA -pelisarjasta tullaan kuitenkin saamaan vielä yksi viimeinen osa myöhemmin tänä vuonna. Ensimmäistä EA Sports FC -peliä voidaan odotella ensi vuoden puolella.

FIFA aikoo työskennellä jatkossa muiden julkaisijoiden kanssa ja tulossa ja tulossa onkin useampi ei simulaatioon perustuva peli. Ensimmäinen näistä tullaan lanseeraamaan tämän vuoden Qatarin Jalkapallon maailmanmestaruuskilpailuiden ohessa marraskuussa.

EA Sports paljasti avoimen maailman nimen – EA FC 27 vie futiksen kaduille Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sports paljasti avoimen maailman nimen – EA FC 27 vie futiksen kaduille

EA Sports on ottanut seuraavan askeleen kohti huhuttua avoimen maailman pelitilaa tulevassa EA FC 27:ssa. Yhtiö on rekisteröinyt tavaramerkin nimelle “FC The Grounds”, joka vaikuttaa olevan uuden, vapaasti tutkittavan pelimuodon virallinen nimi. Vuodot ja huhut ovat pyörineet jo kuukausia, mutta nyt asia alkaa saada konkreettisen muodon.

Tavaramerkki bongattiin verkossa 23. tammikuuta 2026, ja sen kuvauksessa avataan myös logon ulkoasua. Kyse ei siis ole enää pelkästä huhupuheesta, vaan selkeästä merkistä siitä, että EA Sports valmistautuu tuomaan avoimen maailman osaksi jalkapallopelisarjaansa, mikä on varsin rohkea liike perinteisen ottelupohjaisen rakenteen rinnalle.

Aiemmat vuodot ovat vihjanneet, että uusi pelitila muistuttaa rakenteeltaan NBA 2K -sarjan avoimia ympäristöjä. Pelaajat pääsisivät liikkumaan eri Districts-alueilla, joista jokainen ammentaa inspiraationsa tunnetuista jalkapallomaista. Toisin sanoen futista ei vain pelata kentällä, vaan sitä eletään ympäröivässä maailmassa.

EA FC -pelit julkaistaan perinteisesti syyskuussa, joten EA FC 27:n voi odottaa ilmestyvän samoihin aikoihin. Virallinen esittely uudesta pelitilasta on todennäköisesti luvassa jo ennen sitä. Jos “FC The Grounds” lunastaa lupauksensa, EA saattaa olla tuomassa jalkapallopeleihin yhden suurimmista muutoksista vuosiin.

Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen

Bungien uusi extraction shooter Marathon on noussut vauhdilla Steamin myydyimpien pelien listalle heti julkaisupäivän paljastuksen jälkeen. Peli ilmestyy 5. maaliskuuta, ja ennakkotilaukset avattiin keskellä yötä, mikä johti siihen, että Marathon ampaisi nopeasti listan seitsemännelle sijalle.

Marathon on tähän asti pysytellyt suljettujen betojen ja kulissien takaisten testien varassa, joten laajempi yleisö pääsi ensimmäistä kertaa kunnolla käsiksi peliin ennakkotilausten muodossa. Tällä hetkellä se jää myyntilistoilla vain muutamien kovien nimien taakse, kuten Arc Raidersin, EA Sports FC:n ja Avatar: Frontiers of Pandoran, joista osa hyötyy suurista alennuksista.

Pelin hinta asettuu kohtuulliselle tasolle. Marathon maksaa noin 35 puntaa eli noin 41 euroa, tai vaihtoehtoisesti 40 dollaria eli noin 37 euroa. Tämä on selvästi maltillisempi kuin monien uusien AAA-pelien hintalappu, mikä saattaa osaltaan selittää ripeää myyntiä.

Hyvä startti on Bungielle tervetullut, sillä Marathonin kehitys on ollut kaikkea muuta kuin suoraviivaista. Viime kuukausina projekti on kokenut isoja muutoksia, mukaan lukien pelisuunnittelun uudistuksia ja studion taidejohtajan lähtö. Alkuvaiheen julkiset betat saivat ristiriitaisen vastaanoton, joten pelin suuntaa hiottiin reippaasti.

Marathon seuraa Arc Raidersin jalanjäljissä aikana, jolloin extraction shooter -pelit ovat selvästi nousussa. Se, onko Bungien peli vain hetkellinen myyntilistan tähdenlento vai seuraava genrensä kestohitti, selviää pian, viimeistään maaliskuussa, kun pelaajat pääsevät todella testaamaan, kuinka hyvin laukaukset osuvat maaliinsa.