Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei tule olemaan PlayStation 6 -eksklusiivi Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei tule olemaan PlayStation 6 -eksklusiivi

Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei ole PlayStation 6 -eksklusiivi, vaikka alkuperäinen Final Fantasy 7 Remake julkaistiin vain PS4:lle ja sen jatko-osa Final Fantasy 7 Rebirth alun perin vain PS5:lle, Square Enix on ilmoittanut.

4Gamerille puhuessaan ja Genkin X/Twitterissä kääntäminä Final Fantasy -sarjan tuottaja Yoshinori Kitase ja Final Fantasy 7 Rebirth -ohjaaja Naoki Hamaguchi sanoivat, että PlayStation-eksklusiivisuuden perinne rikkoutuu laajempaan monialustajulkaisuun siirtymisen myötä.

Sonyn PS5 saapui vuonna 2020, seitsemän vuotta sen jälkeen, kun PS4 saapui vuonna 2013. Sama tahti tarkoittaisi, että PS6 julkaistaisiin vuonna 2027, mikä on sama aika, jolloin Square Enix toivoo julkaisevansa kolmannen ja viimeisen pelin Final Fantasy 7 Remake -trilogiassa.

4Gamer kysyi siksi, tarvitsevatko fanit ostaa kolmannen sukupolven konsoleita tarinan päättämiseksi, mutta Kitase sanoi ehdottomasti, ettei näin ole. ”Ei, voit olla rauhallinen seuraavan suhteen”, hän sanoi.

Hamaguchi sanoi, että Square Enix aikoo julkaista tulevia pelejä useilla alustoilla, jotta mahdollisimman moni voisi pelata niitä. Tämä tapahtuu sen jälkeen, kun sekä Final Fantasy 7 Rebirth että Final Fantasy 16 saivat hyvän vastaanoton, mutta eivät täyttäneet taloudellisia odotuksia.

Square Enix on jo tuonut molemmat näistä PC:lle, mutta Final Fantasy 14 -ohjaaja Naoki Yoshida on sanonut, että Square Enix haluaa panostaa myös Xbox-julkaisuihin.

Kolmannen osan julkaisualustoista ei ole vielä ilmoitettu, mutta fanien pitäisi odottaa julkaisua PS5:llä (ja ehkä PS6:lla), PC:llä ja ehkä jopa Xboxilla. Franchising valmistautuu myös ilmeisesti julkaisuun Nintendo Switch 2 -konsolilla.

Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä

Ubisoft juhlistaa yhden tasohyppelyhistorian tunnetuimman hahmon merkkivuotta julkaisemalla Rayman: 30th Anniversary Editionin. Vuonna 1995 debytoinut raajaton sankari palaa nyt nykylaitteille laajennettuna kokonaisuutena, joka ei nojaa pelkkään nostalgiaan vaan tuo mukaan myös rutkasti uutta pelattavaa.

Digital Eclipsen ja Ubisoft Montpellierin yhteistyössä toteutettu juhlapainos kokoaa yhteen peräti viisi eri versiota alkuperäisestä Raymanista. Mukana ovat PlayStation-, Atari Jaguar-, MS-DOS-, Game Boy Advance- ja Game Boy Color -julkaisut, jotka on päivitetty toimimaan sulavasti tämän päivän konsoleilla ja PC:llä. Käytännössä kyseessä on aikamatka 90-luvun värikkäisiin tasoloikkiin – ilman vanhojen laitteiden pölyjen puhaltelua.

Pelin maailma vie jälleen Dream Forestin satumaisiin maisemiin ja Band Landsin musiikilliseen kaaokseen, kun Rayman yrittää pelastaa electoonit ja pysäyttää pahantahtoisen tohtori Darkin. Uutta sisältöä ei ole säästelty: mukaan on lisätty muun muassa SNES-prototyypistä peräisin olevia kenttiä, ja kokonaisuus sisältää huimat 120 lisäkenttää. Säveltäjä Christophe Héralin musiikki on myös päivitetty uuteen loistoon.

Modernille pelaajalle tarjolla on helpotuksia, kuten minuutin taaksepäin kelaus, loputtomat elämät ja vahingoittumattomuus. Toisin sanoen: nyt Rayman ei kaadu yhteen harha-askeleeseen, ellei pelaaja itse niin halua. Lisäksi pakettiin kuuluu yli 50 minuutin interaktiivinen dokumentti, jossa nähdään tekijöiden haastatteluja, varhaisia luonnoksia ja harvinaista pelimateriaalia.

Rayman: 30th Anniversary Edition on nyt saatavilla digitaalisesti PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switchille ja PC:lle Ubisoft Storen ja Steamin kautta. Fyysinen versio saapuu kauppoihin kesäkuussa. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin Rayman todistaa, että hyvä tasohyppely ei vanhene – se vain saa lisää kenttiä.

Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa

Amazonin ja Sonyn tuleva live-action God of War -sarja on saanut yhden tärkeimmistä rooleistaan, kun Callum Vinson on valittu esittämään Atreusta, Kratoksen poikaa. Vinson nähdään Prime Videon sarjassa Ryan Hurstin rinnalla, joka esittää ikonista soturijumala Kratosta, mutta tarkkaa julkaisupäivää sarjalle ei vielä ole paljastettu.

Vinson ei ole mikään tuntematon nimi. Hänet on nähty sarjoissa kuten Chucky, Poker Face ja Long Bright River, ja seuraavaksi hän esiintyy myös nuorena Jason Voorheesina tulevassa Friday the 13th -spinoffissa Crystal Lake. Atreuksen rooli tuo hänet suoraan keskelle pohjoismaista mytologiaa, hirviöitä, jumalia ja yhtä pelihistorian pelottavimmista isähahmoista.

Atreus on tarinassa 10-vuotias poika, joka on kasvanut eristyksissä metsämökissä äitinsä kanssa. Äidin kuoleman jälkeen hän joutuu kohtaamaan etäisen ja kylmän isänsä Kratoksen ja yrittämään todistaa olevansa tarpeeksi vahva selviytymään julmassa maailmassa. Jousi kädessä, uteliaisuus mielessä ja hyväksynnän tarve sydämessä.

Sarjan näyttelijäkaarti on muutenkin kovaa luokkaa, sillä mukana ovat jo muun muassa Mandy Patinkin (Odin), Ólafur Darri Ólafsson (Thor), Teresa Palmer (Sif) ja Alastair Duncan (Mimir). Peli-fanien iloksi iso osa Ragnarökin hahmoista on nyt kasassa, mutta vielä odotetaan esimerkiksi Freyan ja Baldurin roolivalintoja. God of War -sarja rakentuu pala palalta ja hype kasvaa jokaisella nimellä.