Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei tule olemaan PlayStation 6 -eksklusiivi Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei tule olemaan PlayStation 6 -eksklusiivi

Final Fantasy 7 Remake Part 3 ei ole 6 -eksklusiivi, vaikka alkuperäinen 7 Remake julkaistiin vain PS4:lle ja sen jatko-osa alun perin vain :lle, on ilmoittanut.

4Gamerille puhuessaan ja Genkin X/Twitterissä kääntäminä Final Fantasy -sarjan tuottaja Yoshinori Kitase ja Final Fantasy 7 Rebirth -ohjaaja sanoivat, että PlayStation-eksklusiivisuuden perinne rikkoutuu laajempaan monialustajulkaisuun siirtymisen myötä.

Sonyn PS5 saapui vuonna 2020, seitsemän vuotta sen jälkeen, kun PS4 saapui vuonna 2013. Sama tahti tarkoittaisi, että PS6 julkaistaisiin vuonna 2027, mikä on sama aika, jolloin Square Enix toivoo julkaisevansa kolmannen ja viimeisen pelin Final Fantasy 7 Remake -trilogiassa.

4Gamer kysyi siksi, tarvitsevatko fanit ostaa kolmannen sukupolven konsoleita tarinan päättämiseksi, mutta Kitase sanoi ehdottomasti, ettei näin ole. ”Ei, voit olla rauhallinen seuraavan suhteen”, hän sanoi.

Hamaguchi sanoi, että Square Enix aikoo julkaista tulevia pelejä useilla alustoilla, jotta mahdollisimman moni voisi pelata niitä. Tämä tapahtuu sen jälkeen, kun sekä Final Fantasy 7 Rebirth että Final Fantasy 16 saivat hyvän vastaanoton, mutta eivät täyttäneet taloudellisia odotuksia.

Square Enix on jo tuonut molemmat näistä :lle, mutta Final Fantasy 14 -ohjaaja on sanonut, että Square Enix haluaa panostaa myös -julkaisuihin.

Kolmannen osan julkaisualustoista ei ole vielä ilmoitettu, mutta fanien pitäisi odottaa julkaisua PS5:llä (ja ehkä PS6:lla), PC:llä ja ehkä jopa Xboxilla. Franchising valmistautuu myös ilmeisesti julkaisuun -konsolilla.

Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen

Skull And Bones

on julkaissut -peliin ilmaisen Death Tides PvP-päivityksen, joka tuo mukanaan uusia taisteluita, yhteistyöpohjaista pelaamista ja tietenkin saalista ja säpinää.

Tuore päivitys avaa toisen pelivuoden neljällä uudella taistelualueella, joissa pelaajat kohtaavat toisensa joukkueina. Tavoitteena on pärjätä muita merirosvoporukoita vastaan, mikä ei onnistu yksin räiskimällä. Uusi pelitila vaatii pelaajilta yhteistyötä, suunnitelmallisuutta ja kykyä reagoida nopeasti. Ilman kommunikaatiota uppoaa nopeasti – ihan kirjaimellisesti.

Voittajille on tarjolla vaihtuvaa ryöstösaalista, jonka avulla voi päivittää omaa laivaa tai muuten vain esitellä muille, kuka täällä määrää. Toinen pelivuosi tuo muutenkin mukanaan lisää sisältöä: uutta pelattavaa, parannuksia pelikokemukseen ja entistä enemmän säätövaraa oman seikkailun räätälöintiin. Myös 5 Pro -pelaajat saavat oman teknisen päivityksensä, joka hioo kokemusta entisestään.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Skull and Bones on moninpeli avoimessa merimaailmassa, jossa seikkaillaan, selvitään ja taistellaan. Teemana on klassinen merirosvomeininki: isoja laivoja, karismaattisia hahmoja ja kunnon kahakoita. Pelissä yhdistyvät selviytymispelien elementit ja toiminnalliset meritaistelut, ja mukana on myös ristiinpelaaminen konsolien ja :n välillä.

Peli on saatavilla :lle, Series X/S:lle ja PC:lle (Epic Games Store ja Ubisoft Store). Ikäraja on PEGI 18.

Hupsista keikkaa: Nintendo Switch 2 lipsahti nettiin ennen julkaisua – video poistettiin nopeasti Kommentit pois päältä artikkelissa Hupsista keikkaa: Nintendo Switch 2 lipsahti nettiin ennen julkaisua – video poistettiin nopeasti

Switch 2 on vielä virallisesti julkaisematta, mutta joku on onnistunut saamaan laitteen käsiinsä etuajassa. Verkkoon ilmestyi lyhyt, kahdeksan sekunnin video, jossa väitetysti avataan -konsolin pakkaus. Video ehti saada huomiota ennen kuin se poistettiin nopeasti tekijänoikeusrikkomuksen vuoksi, mikä viittaa siihen, että laite on mahdollisesti aito.

Video ei paljastanut mitään uutta itse laitteesta – siinä nähtiin vain konsoli muovikääreessä laatikossa. Julkaisija Ali Almarzooqi kertoi, ettei laitetta voi vielä käyttää, koska se vaatii julkaisupäivän päivityksen toimiakseen. Tätä on vahvistanut myös toinen käyttäjä, joka kertoi omistavansa Switch 2:n ja sai virheilmoituksen yrittäessään pelata Switch 1 -peliä: Please connect to the internet and update your system.

Vaikka on edelleen mahdollista, että kyseessä on hyvin toteutettu huijaus, nopea tekijänoikeusvaatimus ja konsolien yhteensopivuusviestit viittaavat siihen, että kyseessä voi hyvinkin olla aito vuoto.