Final Fantasy 7: The First Soldier -mobiilipelin suljetut beta-testit käynnistyvät heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7: The First Soldier -mobiilipelin suljetut beta-testit käynnistyvät heinäkuussa

Final Fantasy 7: The First Soldier

Tulevan Final Fantasy 7: The First Soldier battle royale -mobiilipelin suljettu beta-testi alkaa heinäkuussa, johon pelaajien on nyt mahdollista rekisteröityä. Testit sijoittuvat ajalle 1. päivä – 7. päivä heinäkuuta. Android -laitteiden omistajat voivat rekisteröityä testeihin aina 27. päivä toukokuuta asti.

Testaus koskee valitettavasti vain Yhdysvalloissa ja Kanadassa asuvia pelaajia. Betassa suoritetut saavutukset eivät myöskään siirry valmiiseen peliin julkaisun myötä. Square Enix tosin antaa pelaajille mahdollisuuden striimata videota mobiilipelistä. Battle royale -peli sijoittuu aikaan 30 vuotta ennen Final Fantasy 7 -pelin tapahtumia. Valmiin pelin on tarkoitus ilmestyä vielä vuoden 2021 aikana.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.

Sony järjestää kaksi State of Play -lähetystä tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Sony järjestää kaksi State of Play -lähetystä tällä viikolla

-faneilla on tällä viikolla syytä pitää silmät auki, sillä järjestää peräti kaksi -lähetystä saman päivän aikana. Ensimmäinen esitys nähdään torstaina 3. syyskuuta, ja heti sen perään vuorossa on Japanin ja Aasian peleihin keskittyvä oma lähetyksensä.

Ensimmäinen State of Play alkaa Suomen aikaa kello 16.00. Sony lupaa luvassa olevan uutisia ja päivityksiä sekä PlayStation Studiosin että kolmansien osapuolten peleistä. Lähetyksen lopussa nähdään lisäksi pidempi katsaus Square Enixin odotettuun Final Fantasy VII Revelationiin.

Toisen lähetyksen tarkkaa kestoa ei vielä kerrottu, mutta odotukset ovat jo korkealla. Pelaajat toivovat näkevänsä lisää esimerkiksi Naughty Dogin Intergalactic: The Heretic Prophetista sekä Insomniac Gamesin Marvel’s Wolverinesta, joka julkaistaan 15. syyskuuta. Ainakin jälkimmäisen kohdalla markkinointitilaisuus osuisi varsin sopivasti juuri ennen julkaisua.

Mukana on myös yksi hieman kiusallisempi puheenaihe, nimittäin fyysiset pelit. Sony on saanut runsaasti kritiikkiä suunnitelmastaan lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysisten levyjen tuotanto tammikuussa 2028. Onkin mahdollista, että aihe nousee jälleen esiin lähetyksen aikana, sillä ainakin livelähetyksen chatissa siitä tullaan varmasti keskustelemaan.

Kaikki yllätykset ovat kuitenkin vielä piilossa Sonyn hihassa. Torstaina selviää, tuoko yhtiö mukanaan odotettuja peliuutisia vai jääkö suurin yllätys jälleen kerran odottamaan seuraavaa State of Playta.