Final Fantasy -säveltäjä Nobuo Uematsu vastustaa tiukasti AI-musiikkia Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy -säveltäjä Nobuo Uematsu vastustaa tiukasti AI-musiikkia

-pelisarjan ikoninen säveltäjä Nobuo Uematsu on jyrkästi AI-musiikin vastustaja. Japanilaisen musiikkijärjestön JASRAC:in haastattelussa hän kertoi, ettei ole koskaan käyttänyt generatiivista tekoälyä musiikin tekemiseen, eikä aio sitä tehdä jatkossakaan. Uematsu painottaa, että musiikin tekemisen palkitsevuus syntyy juuri henkilökohtaisesta työstä ja haasteista, joita säveltäjä kohtaa prosessissa.

Kun ihmiset kuuntelevat musiikkia, osa nautinnosta tulee siitä, että he tuntevat tekijän taustan. AI:lla ei ole sellaista tarinaa. – Uematsu totesi.

Hän korosti myös, että ihmisen luoma musiikki on epävakaata ja yksilöllistä, juuri nuo vaihtelut tekevät siitä nautittavaa.

Vaikka Uematsu ei aio käyttää AI:ta sävellyksiin, hän ei sulje pois tekoälyn hyödyntämistä pelien äänimaailman muissa osa-alueissa, kuten kappaleiden sujuvassa vaihtelussa tai tilallisen äänen (binaural sound) hallinnassa. Uematsu muistutti, että pelien grafiikka on kehittynyt jatkuvasti, mutta ääniaskel on suurimmaksi osaksi otettu, kun studiotasoiset äänet saatiin suoraan peleihin.

Uematsu on säveltänyt musiikin lähes kaikkiin Final Fantasy -peleihin ja palasi viime vuosina tekemään pääteemoja Final Fantasy 7 Remaken trilogiaan. Hän muisteli myös hauskaa kohtaamista kilpailija Koichi Sugiyaman kanssa. -sarjan säveltäjä soitti Uematsulle jokaisen pelin ja antoi palautetta, joka oli toisinaan opettavainen mutta aina arvostava.

Vaikka oli hänen viimeinen täysimittainen peliprojektinsa, Uematsu aikoo jatkaa musiikin tekemistä peleihin, mutta ei enää koko ääniraidoilla. Fanit voivat siis odottaa tuttuja melodioita, mutta tekoälyn tuottama sävellys ei ole tulossa mukaan.

Final Fantasy 7 Revelationi tarjoilee taisteluiden vastapainoksi myös syvää rentoutumista Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7 Revelationi tarjoilee taisteluiden vastapainoksi myös syvää rentoutumista

7 Revelation tarjoaa tuttujen taisteluiden vastapainoksi myös rentoutumista. esitteli SDCC Málaga -tapahtumassa pelin kuumia lähteitä, joissa Cloud ja kumppanit voivat hengähtää seikkailunsa lomassa. Kyse ei ole pelkästä maisemien ihailusta, sillä kuumissa lähteissä vierailu kasvattaa pysyvästi ryhmän hahmojen enimmäisterveyttä.

Rentoutumishetkiin liittyy myös toinen kiinnostava yksityiskohta. Kuumissa lähteissä nähtävät asut voi avata pelattaviksi kosmeettisiksi asuiksi eli skineiksi. Julkaistuissa pelivideoissa nähdään uusia asuja muun muassa Cloudille, Barretille ja Cidille. Myös Red XIII pääsee nauttimaan lämpimistä vesistä, vaikka karvaisen kumppanin ulkoasu ei juuri vaatteita kaipaakaan. Vincent Valentine puolestaan pitää kiinni omasta tyylistään ja kylpee taisteluasussaan.

Ohjaaja Naoki Hamaguchin mukaan jokainen kuuma lähde tarjoaa erilaisen kurkistuksen hahmojen arkielämään. Pelaajat voivat löytää lähteitä pelimaailmasta ja tutustua samalla seurueen jäseniin tavallista rauhallisemmissa tilanteissa. Final Fantasy -sarjassa on ennenkin nähty lomailua ja kevyempiä hetkiä, mutta nyt niistä saa myös pysyvän pelillisen hyödyn.

päättää pelisarjan uusintaversion tarinakokonaisuuden. Hamaguchi on aiemmin kertonut, että tarinan läpäisyyn voi kulua yli 100 tuntia, ja pelaajille tarjotaan myös mahdollisuus nostaa hahmojen tasoja automaattisesti, jos kokemuspisteiden kerääminen alkaa kyllästyttää. Ohjaajan mukaan Platinum-pokaalin hankkimisen pitäisi lisäksi olla edeltäjää helpompaa.

Final Fantasy 7 Revelation julkaistaan , , ja 8. huhtikuuta 2027. Siihen asti pelaajat voivat pohtia, kumpi on tärkeämpää: maailman pelastaminen vai täydellisen kylpyläasustuksen kerääminen.

Dragon Questin 40-vuotisjuhla lupaa suuria uutisia JRPG-jätin tulevaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Questin 40-vuotisjuhla lupaa suuria uutisia JRPG-jätin tulevaisuudesta

Legendaarisen : The Flames of Fate kohtalo saattaa viimein selvitä pian. Sarjan luoja Yuji Horii vahvisti, että Dragon Questin 40-vuotisjuhlien kunniaksi järjestetään 27. toukokuuta erikoislivestream, jossa luvassa on uutta tietoa sarjan tulevaisuudesta – ja mahdollisesti myös “seuraavasta pelistä”.

Fanit ovat odottaneet uutisia jo pitkään, sillä XII julkistettiin jo vuonna 2021, minkä jälkeen peli on ollut lähes täydellisessä radiohiljaisuudessa. Viisi vuotta ilman kunnollisia päivityksiä alkaa olla jo sitä tasoa, että pelaajat ehtivät kasvattaa partansa yhtä pitkiksi kuin vanhojen JRPG-velhojen.

Vaikka suurin huomio kohdistuu luonnollisesti Dragon Quest XII:een, huhumylly käy myös remake-rintamalla. Moni arvelee, että voisi paljastaa uuden HD-2D-uusintaversion joko – tai -klassikosta. Aiemmat HD-2D-versiot, , ovat keränneet runsaasti kiitosta näyttävästä pikseligrafiikastaan ja nostalgisesta tunnelmastaan.

Varmaa on ainakin se, että Dragon Quest -fanien kannattaa pitää silmät auki 27. toukokuuta. Pitkään hiljaa ollut JRPG-jätti näyttää vihdoin valmistautuvan palaamaan valokeilaan.