For Honor päivittyy seuraavan sukupolven konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor päivittyy seuraavan sukupolven konsoleille

For Honor

on saamassa päivitystä seuraavan sukupolven konsoleille – peli tukee korkeampia resoluutioita ja nopeampaa ruudunpäivitystä.

Peli ei varsinaisesti saa omaa versioita uusille konsoleille vaan parannukset tulevat nykykonsoliversioita pelatessa. Ilmestyessään uudet konsolit tukevat 4K-resoluutiota ja -konsoli 1080p -tarkkuutta.

Pelissä tulee olemaan myös parannellut veden heijastukset, kaukausempi piirtotarkkuus, varjojen resoluutio sekä tekstuurien suodatus.

Joulukuussa peliin tulee myös tuki 60 fps:n ruudunpäivitysnopeudelle uusilla konsoleilla. Aiemmin pelin ruudunpäivitys on lukittu 30 fps:n.

Xbox Series X ja S -konsolit tulevat myyntiin marraskuun 10. päivä ja puolestaan marraskuun 19. päivä.

Ubisoft paljasti: Uusi Ghost Recon on tekeillä, sarja siirtyy ensimmäistä kertaa FPS-muotoon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft paljasti: Uusi Ghost Recon on tekeillä, sarja siirtyy ensimmäistä kertaa FPS-muotoon

Ubisoft

on vahvistanut pitkään liikkuneet huhut, uusi -peli on tulossa, ja se saattaa mullistaa sarjan tutun kaavan. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot paljasti uutisen osana osakkeenomistajien kokousta, jossa keskusteltiin Ubisoftin tulevista projekteista.

Guillemot mainitsi, että Ghost Recon kuuluu niihin peleihin, joiden avulla Ubisoft aikoo edetä vahvasti kasvavilla markkinoilla. Yhtiön talousjohtaja Frederick Duguet puolestaan vihjasi, että peli tulee olemaan ”first-person-shooter-tyyppinen”, mikä tarkoittaisi suurta muutosta sarjalle, joka on viimeiset 20 vuotta nojannut kolmannen persoonan kuvakulmaan.

Uusi Ghost Recon tulee siis mahdollisesti olemaan täysiverinen FPS – ratkaisu, joka varmasti herättää tunteita fanikunnassa. Ubisoftin aiemmat menestykset, kuten Wildlands (2017), sekä heikommin vastaanotettu Breakpoint (2019), ovat olleet vahvasti avoimen maailman taktiikkapainotteisia kolmannen persoonan pelejä.

Julkaisuaikataulusta ei ole tietoa, mutta kommentit vihjaavat, että peli on vielä kaukana valmiista. Samalla Ubisoft jatkaa suurten sarjojensa laajentamista, muun muassa The Divisionin ja --sarjan kautta.

Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle

Rummut pärisee jälleen – rakastettu -heimo on palannut marssimaan rytmin tahdissa! on nyt saatavilla maailmanlaajuisesti :lle, Nintendo Switchille ja :lle Steamin kautta. Tämä remasteroitu paketti sisältää sarjan kaksi ensimmäistä osaa, jotka ilmestyivät alun perin :lle 2000-luvun lopulla. Mukana on paranneltu grafiikka, uusia vaikeustasoja ja paikallinen moninpeli Switchillä.

Rytmi vie taisteluun matkalla kohti Earthendiä

Patapon 1+2 Replay -pelissä pelaaja astuu jälleen ”Mahtavan” rooliin – salaperäisen voiman, joka johtaa Patapon-heimoa rummuttamalla käskyjä rytmissä. Heimo, joka oli hylätty ja ajautunut maailman laidalle, on odottanut tätä hetkeä pitkään. Nyt kun rummut soivat jälleen, on aika lähteä matkalle halki oudon maailman, kohdata monenlaisia vihollisia ja suunnata kohti myyttistä Earthendiä.

Pelin ydin yhdistää rytmipohjaisen toiminnan ja reaaliaikaisen strategian 2D-muodossa. Ohjaus on helppo oppia, mutta rytmitaju ja taktiikka nousevat avainasemaan, kun taistelut vaikeutuvat. Matkan varrella pelaaja avaa käyttöönsä uusia yksiköitä, kuten jousilla ampuvan Yumiponin, hevosen selässä rynnivän Kibaponin ja aina etulinjassa lipun kanssa etenevän Hataponin.

Rakenna oma heimosi ja pelaa yhdessä

Remaster-versiossa on mukana yli 400 erilaista asetta ja varustetta, joiden avulla voit rakentaa juuri omanlaisesi Patapon-joukon. Kentiltä kerättävillä harvinaisilla materiaaleilla voit kehittää ja vahvistaa yksiköitäsi, jotta selviydyt vaativammista haasteista. Lisäksi -versiossa voit pelata jopa neljän pelaajan paikallisessa moninpelissä – täysin uusi lisäys sarjaan.

Patapon 1+2 Replay tuo takaisin alkuperäispelien tarttuvan rytmin, persoonallisen tyylin ja luovan pelattavuuden – nyt modernisoituna ja uusia sekä vanhoja faneja ajatellen.

Patapon 1+2 Replay on nyt saatavilla Playstation 5 ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.