For Honor -taistelupelin seitsemäs pelivuosi alkaa kerettiläisissä tunnelmissa Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -taistelupelin seitsemäs pelivuosi alkaa kerettiläisissä tunnelmissa

For Honor

Ubisoft on viemässä For Honor -taistelupelin seitsemännen pelivuoden syvälle sodan syövereihin, jossa pahuus on voitolla ja sankarit heikoilla.

Heathmoorin pelimaailma ui synkemmissä vesissä kuin kenties koskaan aiemmin sen hurjassa historiassa. Harkosin joukot ovat murjoneet muut sotasaappaansa alle ja maailmassa eletään suurta epävarmuuden ja pelon aikaa. Swords of Injustice -nimellä kulkeva seitsemäs pelivuosi tarjoaakin pelaajille entistä synkempiä sävyjä, mutta myös toivonpilkahduksia.

Uusi pelivuosi tuo mukanaan kaksi uutta sankaria, neljä uutta hahmoskiniä, uudet battlepass-edistymiskortit, uusia ilmaisia tapahtumakortteja sekä Halloween-tapahtuman ja muita tapahtumia. Lisäksi uusi pelivuosi tuo mukanaan historian tuulahduksia, taistelukenttiä, sankarijuhlia ja paljon muuta uutta koettavaa.

Swords of Justice -pelivuosi on jaettu neljään eri vaiheeseen, joista jokaisella on oma Battlepass-edistymiskorttinsa. Lisäksi jokaisessa neljästä pelikaudesta on kaksi isompaa päivitystä, joihin sisältyy omat julkistuksensa, kuten tapahtumia tai muita merkittäviä lisäyksiä. Uuden pelivuoden ensimmäinen vaihe kestää maaliskuun puolivälistä kesäkuun puoliväliin, jolloin alkaa kolmen kuukauden mittainen toinen vaihe. Puolestaan 14. syyskuuta on vuorossa pelivuoden kolmas vaihe, kun taas pelivuoden neljäs ja viimeinen kausi alkaa 14. joulukuuta.

Jokaisella kaudella on luvassa uusia haarniskavariaatioita, joita on tarjolla tasaisesti ritari-, viikinki-, samurai-, wu lin- ja outlander-sotureille. Aivan ensimmäisenä ovat vuorossa päivitykset ritarille ja samuraille, jotka tulevat saataville heti tänään uuden pelikauden myötä.

Tarinallisesti uuden pelivuoden ensimmäinen Heresy-kausi keskittyy kerettiläisyyteen. Vaikka pyhäinjäännösten oli tarkoitus yhdistää Heathmoorin kansat, mielipuoliset julistajat alkoivatkin vannoa niiden olevan jumalallisten ilmestysten merkkejä. Tämä johti palvontapaikkojen käyttöön kieroutuneella tavalla. Tähän uuteen uhkaan vastasivat vastavoimat muodostamalla inkvisition, jonka tehtävänä olisi puhdistaa maa kerettiläisyydestä. Mikä alkoi fanaatikkojen teloittamisella, johtikin pian vastarintaan ja edessä olisi jälleen uusi kolme tahoa mukaansa vetävä sisällissota.

Yksi keskeisistä uutuuksista on 16. maaliskuuta alkava ja 6. huhtikuuta päättyvä Heresy of the Relics -tapahtuma ja siihen liittyvä pelitila, jossa kaksi eri pelaajien ohjaamaa armeijaa ja yksi tekoälyohjattu taho ottavat mittaa toisistaan. Tämän rajatun ajan tapahtuman myötä saatavilla on ainutlaatuisia rajoitetun ajan palkintoja, kuten aseita ja kosmeettisia päivityksiä.

Edessä on siis dramaattinen ja vauhdikas pelivuosi täynnä konflikteja, kiehtovia käänteitä ja hurjia taisteluita. Pelaaja pääsee ottamaan osaa tapahtumiin sotureillaan ja nauttimaan matkasta uusin hahmopäivityksin sekä monien pelitapahtumien myötä.

For Honor on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja UPLAY+ -tilauspalveluista.

Ois viisaampi häipyy täält, mutta Reiska on liekinheitin – arvostelussa Rayman 30th Anniversary Edition Kommentit pois päältä artikkelissa Ois viisaampi häipyy täält, mutta Reiska on liekinheitin – arvostelussa Rayman 30th Anniversary Edition

Kun ensimmäinen Rayman ilmestyi vuonna 1995, olin kuusivuotias poika, joka tuijotti lumoutuneena elämänsä ensimmäistä OMAA pelikonsolia: Super Nintendoa. Raymanin maailmasta minulla ei ollut tuolloin mitään havaintoa, vaan hahmo tuli tutuksi vasta paljon myöhemmin. Nyt, 30 vuotta myöhemmin, Ubisoft ja Digital Eclipse ovat tuoneet tämän raajattoman sankarin usealle eri alustalle juhlistamaan kolmen vuosikymmenen taivalta. Kyseessä on noin 18 euron hintainen teos, joten digiversiota ei ole ainakaan hinnalla pilattu, se on varsin edullinen pääsy lippu yhteen pelihistorian omalaatuisimmista museoista.

Vaikka kyseessä ei ole natiivi Switch 2 -julkaisu, peli rullaa uuden konsolin taaksepäin yhteensopivuuden kautta pääosin erittäin sulavasti. Käyttöliittymä on veitsenterävä 4K-skaalauksen ansiosta, ja ohjausvaste on puristien iloksi käytännössä viiveetön. Uusi HD Rumble 2 tuo mukaan ”napakkaa” värinää, joka tuntuu erityisen hyvältä esimerkiksi nyrkkiä ladatessa . Ainoa selkeä tekninen kauneusvirhe on emulaattorin kelaustoiminto (Rewind), joka muuttaa erityisesti Jaguar- ja PlayStation-versiot takkuiseksi diashow’ksi jopa tällä uudella tehokkaalla raudalla .

Ois viisaampi häipyy täält, mutta Rayman on liekinheitin

Kokoelma on poikkeuksellisen kattava katsaus yhden pelin evoluutioon. Se sisältää viisi eri versiota alkuperäisestä seikkailusta: PlayStation, Atari Jaguar, MS-DOS, Game Boy Color ja Game Boy Advance. Erityisen merkittävää meille SNES-sukupolven lapsille on mukana oleva, aiemmin julkaisematon Super Nintendo -prototyyppi vuodelta 1992. Vaikka prototyyppi on lyhyt ja keskeneräinen, se tarjoaa harvinaisen kurkistuksen siihen, miltä Rayman olisi voinut näyttää minunkin ensimmäisellä konsolillamme, jos kehitys ei olisi siirtynyt 32-bittisille alustoille.

Kokoelman arvoa nostavat myös yli 120 lisätasoa, jotka sisältävät harvinaiset PC-laajennukset, sekä yli 50 minuuttia uusia interaktiivisia dokumentteja ja haastatteluja. Arkistomateriaalit, kuten alkuperäinen 60-sivuinen ”Bible of Game Design” ja ennennäkemätön konseptitaide, tekevät paketista todellisen digitaalisen muistomerkin.

Musiikkimiehen pettymys

Vaikka teos on rakkaudella koottu, se ei ole vailla teknisiä ja taiteellisia kukkasia. En itse aluksi tajunnut ongelman laajuutta, kunnes näin aiheesta uutisia kansainvälisessä mediassa ja alkuperäinen soundtrack piti ottaa muita kanavia kautta haltuun. Musiikkimiehenä soundtrackit ovat allekirjoittaneelle sydämen asia, ja täytyy sanoa, että uusi ”reimagined” soundtrack on suuri pettymys.

Alkuperäinen, vuoden 1995 ikoninen ääniraita on korvattu Christophe Héralin uusilla sävellyksillä. Vaikka Héral on kiistaton mestari, uudet sovitukset eivät tavoita alkuperäistä tunnelmaa. Alkuperäisen musiikin puuttuminen särkee nostalgian, eikä vaihtoehtoa alkuperäiseen ääniraitaan ole toistaiseksi tarjolla.

Teknisellä puolella juhlia varjostavat myös Jaguar- ja MS-DOS-versioiden tallennusbugit, joissa edistyminen saattaa pyyhkiytyä pois pelin resetoinnin yhteydessä. Ubisoft on onneksi vahvistanut, että tuki jatkuu ja korjauksia seurataan, mutta musiikillinen ja tekninen viimeistely jättää makuun harmillisen särön .

Arvokas muistomerkki

Rayman 30th Anniversary Edition on upea ja lempeä kunnianosoitus yhdelle pelihistorian ikoneista. Se on arvokas historiikki, joka sopii täydellisesti Switch 2:n kaltaiselle modernille alustalle, ja digiversion edullisen hintansa vuoksi se on helppo suositus kaikille, jotka haluavat nähdä palan pelihistoriaa.

Kyseinen herra on liekinheitin kerrassaan…Palataan!

8 / 10
Hyvää +Historiallinen aarrearkku +Sisällön määrä +Switch 2 -viimeistely +Hintalappu digiversiossa Huonoa -Alkuperäisen soundtrackin puuttuminen on musiikkimiehelle kova pala -Tekniset kukkaset siellä täällä

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.