For Honor -taistelupelin seitsemäs pelivuosi alkaa kerettiläisissä tunnelmissa Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -taistelupelin seitsemäs pelivuosi alkaa kerettiläisissä tunnelmissa

For Honor

Ubisoft on viemässä For Honor -taistelupelin seitsemännen pelivuoden syvälle sodan syövereihin, jossa pahuus on voitolla ja sankarit heikoilla.

Heathmoorin pelimaailma ui synkemmissä vesissä kuin kenties koskaan aiemmin sen hurjassa historiassa. Harkosin joukot ovat murjoneet muut sotasaappaansa alle ja maailmassa eletään suurta epävarmuuden ja pelon aikaa. Swords of Injustice -nimellä kulkeva seitsemäs pelivuosi tarjoaakin pelaajille entistä synkempiä sävyjä, mutta myös toivonpilkahduksia.

Uusi pelivuosi tuo mukanaan kaksi uutta sankaria, neljä uutta hahmoskiniä, uudet battlepass-edistymiskortit, uusia ilmaisia tapahtumakortteja sekä Halloween-tapahtuman ja muita tapahtumia. Lisäksi uusi pelivuosi tuo mukanaan historian tuulahduksia, taistelukenttiä, sankarijuhlia ja paljon muuta uutta koettavaa.

Swords of Justice -pelivuosi on jaettu neljään eri vaiheeseen, joista jokaisella on oma Battlepass-edistymiskorttinsa. Lisäksi jokaisessa neljästä pelikaudesta on kaksi isompaa päivitystä, joihin sisältyy omat julkistuksensa, kuten tapahtumia tai muita merkittäviä lisäyksiä. Uuden pelivuoden ensimmäinen vaihe kestää maaliskuun puolivälistä kesäkuun puoliväliin, jolloin alkaa kolmen kuukauden mittainen toinen vaihe. Puolestaan 14. syyskuuta on vuorossa pelivuoden kolmas vaihe, kun taas pelivuoden neljäs ja viimeinen kausi alkaa 14. joulukuuta.

Jokaisella kaudella on luvassa uusia haarniskavariaatioita, joita on tarjolla tasaisesti ritari-, viikinki-, samurai-, wu lin- ja outlander-sotureille. Aivan ensimmäisenä ovat vuorossa päivitykset ritarille ja samuraille, jotka tulevat saataville heti tänään uuden pelikauden myötä.

Tarinallisesti uuden pelivuoden ensimmäinen Heresy-kausi keskittyy kerettiläisyyteen. Vaikka pyhäinjäännösten oli tarkoitus yhdistää Heathmoorin kansat, mielipuoliset julistajat alkoivatkin vannoa niiden olevan jumalallisten ilmestysten merkkejä. Tämä johti palvontapaikkojen käyttöön kieroutuneella tavalla. Tähän uuteen uhkaan vastasivat vastavoimat muodostamalla inkvisition, jonka tehtävänä olisi puhdistaa maa kerettiläisyydestä. Mikä alkoi fanaatikkojen teloittamisella, johtikin pian vastarintaan ja edessä olisi jälleen uusi kolme tahoa mukaansa vetävä sisällissota.

Yksi keskeisistä uutuuksista on 16. maaliskuuta alkava ja 6. huhtikuuta päättyvä Heresy of the Relics -tapahtuma ja siihen liittyvä pelitila, jossa kaksi eri pelaajien ohjaamaa armeijaa ja yksi tekoälyohjattu taho ottavat mittaa toisistaan. Tämän rajatun ajan tapahtuman myötä saatavilla on ainutlaatuisia rajoitetun ajan palkintoja, kuten aseita ja kosmeettisia päivityksiä.

Edessä on siis dramaattinen ja vauhdikas pelivuosi täynnä konflikteja, kiehtovia käänteitä ja hurjia taisteluita. Pelaaja pääsee ottamaan osaa tapahtumiin sotureillaan ja nauttimaan matkasta uusin hahmopäivityksin sekä monien pelitapahtumien myötä.

For Honor on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja UPLAY+ -tilauspalveluista.

Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita

GIANTS Software laajentaa suositun maatilasimulaationsa sisältöä uudella lisäpaketilla. Farming Simulator 25 saa 24. maaliskuuta julkaistavan Vredo Packin, joka tuo peliin 12 uutta konetta, kaksi brändiä ja ripauksen villimpää luontoa, kirjaimellisesti.

Paketin keskiössä on hollantilainen Vredo, joka tekee ensiesiintymisensä sarjassa. Mukana ovat muun muassa Agri Twin 580, Agri 290 ja Agri Air 290 -koneet uudesta DZ5-kylvösukupolvesta. Niiden avulla pelaajat voivat tehdä täydennyskylvöä eli palauttaa nurmialueiden satopotentiaalin ennalleen. Jos pelto näyttää väsyneeltä, Vredo lupaa antaa sille uuden elämän.

Pelkkä ennallistaminen ei kuitenkaan riitä. Vredon lietelannan sijoittimet, kuten VT7138-itseliikkuva säiliövaunu sekä Profi-sarjan laitteet, nostavat satotasoa ja parantavat sadon laatua. Myös Evers Agro tekee paluun Toric 48-672 -laitteellaan. Nyt ei siis vain paikata ongelmia, vaan pyritään entistä parempaan tuottoon.

Kaiken teknologian keskelle hiipii kuitenkin uusi uhka, villisiat. Aiemmin pelaajat ovat saaneet varoa hurrikaaneja ja rakeita, mutta nyt pellolle voi ilmestyä tonkivia tuholaisia. Jos sikoja ei harhauteta, ne voivat vahingoittaa satoa ja syödä osan kovalla työllä ansaitusta tuotosta.

Vredo Pack julkaistaan 24. maaliskuuta PC:lle, Macille sekä konsoleille PlayStation 5 ja Xbox Series X and Series S. Lisäosa sisältyy myös Year 2 Season Passiin, jonka luvataan tuovan säästöä verrattuna erikseen ostettuun sisältöön. Virtuaaliviljelijän kevät näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös hieman arvaamattomalta.

Assassin’s Creed Originsin luoja palaa pelastamaan pelisarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Originsin luoja palaa pelastamaan pelisarjan

Assassin's Creed Origins

Ubisoft on nimennyt uuden johtotiimin ohjaamaan Assassin’s Creed -pelisarjan tulevaisuutta, ja mukana on nimi, joka saa monen fanin nyökkäilemään tyytyväisenä. Jean Guesdon palaa sarjan pariin ja ottaa vastuulleen brändin sisällöllisen linjan, eli käytännössä koko luovan suunnan.

Guesdon ei ole mikään uusi kasvo. Hän toimi luovana johtajana muun muassa peleissä Assassin’s Creed IV: Black Flag ja Assassin’s Creed Origins, joita pidetään sarjan rakastetuimpina osina. Hänen historiansa ulottuu aina ensimmäiseen Assassin’s Creed -peliin asti. Nyt hän lupaa johtaa sarjaa eteenpäin uskollisena sen ydin-DNA:lle.

On ihanaa olla takaisin kaikkien näiden vuosien jälkeen. Tuntuu kuin tulisi kotiin. – Guesdon kommentoi faneille.

Paluu tapahtuu vain kuukausia sen jälkeen, kun aiempi Assassin’s Creed -pomo Marc-Alexis Côté väistyi tehtävästään raporttien mukaan pakotettuna. Ubisoftilla onkin käynnissä laajempi uudelleenjärjestely.

Uudessa johdossa Guesdonin rinnalla työskentelevät Martin Schelling, joka vastaa sarjan pitkän aikavälin strategiasta, sekä François de Billy, jonka tehtävänä on vahvistaa tuotantokäytäntöjä eli varmistaa, että pelit myös valmistuvat laadukkaasti. Kolmikko toimii Tencentin tukeman uuden Vantage Studios -tytäryhtiön alla, joka vastaa myös Far Cry- ja Rainbow Six -sarjoista.

Monet fanit toivovat, että Guesdonin paluu merkitsee paluuta sarjan vahvimpaan vireeseen. Jos ”kotiinpaluu” näkyy tulevissa peleissä yhtä vahvasti kuin Black Flagissa aikoinaan, Assassin’s Creedilla voi olla edessään uusi kultakausi.