For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin

For Honor

-taistelupelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyi tänään 13. maaliskuuta 2025 tuoden mukanaan uutta sisältöä ja gladiaattoriaiheisen taisteluspektaakkelin. Uusi pelikausi, nimeltään Ascend, keskittyy gladiaattorimaisiin areenataisteluihin ja Brawl-pelimuotoon.

Ascend-kauden myötä peliin tulee useita uudistuksia ja lisäyksiä. Näihin kuuluu uusi 2v2v2-pelimuoto nimeltä Bound by Blood, joka on pelattavissa 13.3.-13.4.2025. Pelaajat saavat myös uuden gladiaattori-sankariskiniin nimeltä Queen Calliope sekä uuden Battle Pass -palkintojärjestelmän. Lisäksi tarjolla on vuoden 5 kauden 1 Legacy Pass -paketti sekä uusia aseita ja panssarivaihtoehtoja ritareille.

Peliin on tulossa myös muita päivityksiä, kuten yhdeksän varustuspaikkaa ja parannuksia moninpelivalikkoon. Nämä muutokset parantavat pelin käyttökokemusta ja tarjoavat pelaajille enemmän vaihtoehtoja hahmojen muokkaamiseen.

Pelikauden tarina sijoittuu Khatunin johtaja Guljinin valtaannousun jälkeiseen aikaan, jossa hahmot joutuvat taistelemaan areenalla osoittaakseen arvonsa. Tämä luo jännittävän taustan uudelle sisällölle ja taisteluspektaakkelille.

On huomioitava, että kaikkien hahmojen hinta nousee 7,99 dollarista 9,99 dollariin 13. maaliskuuta alkaen. Tämä hintamuutos koskee kaikkia pelissä ostettavia hahmoja.

For Honor -pelin yhdeksäs pelivuosi tarjoaa pelaajille jännittävää uutta sisältöä ja haasteita gladiaattoriteeman ympärillä. Uudet pelimuodot, skinit ja päivitykset pitävät pelin tuoreena ja mielenkiintoisena pitkään pelanneille faneille sekä houkuttelevat uusia pelaajia mukaan taistelukentille.

For Honor on saatavana :lle, Xbox Onelle, :lle, :lle ja :lle. Peli on myös pelattavissa +-tilauspalvelussa.

Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä

Ubisoftin vauhtipeli käynnistää 15. pelikautensa, joka tuo mukanaan uutta sisältöä ja kesäistä meininkiä. Tarjolla on uusia kulkuvälineitä, erikoistapahtumia ja päivitettyjä pelitoimintoja – juuri sopivasti kesälomien kunniaksi.

Taskukokoisia kulkuvälineitä ja uutta kisattavaa

Kauden keskiössä on kaksi uutta Pockett-kulkuvälinettä: taskulentokone ja taskuilmatyynyalus. Lentokoneella voi liidellä, hurjastella maata pitkin ja temppuilla ilmassa. Ilmatyynyalus taas sopii vesille, mutta liikkuu myös tiellä, soralla ja lumella – monikäyttöisyys on valttia. Molemmille löytyy kolme erilaista skiniä, jos haluat laitteillesi lisää tyyliä.

Lisäksi mukana on kuusi livetapahtumaa, viikoittaisia haasteita kahdella uudella alueella sekä lisää Mass Race -kisoja. Karttaeditori saa päivityksen, ja mukana on myös uusi ”massaratakokemus”, josta ei toistaiseksi paljastettu tarkemmin.

Erikoisviikko skeittimeiningillä

Kesän huipentaa Special Summer -erikoisviikko 9.–16. heinäkuuta, jossa keskitytään skeittaukseen. Tarjolla on kolme skeittitapahtumaa sekä kaksi kisaa longboardeille ja mountainboardeille. Samalla peliin lisätään kaksi skeittialuetta ja tarjouksia skeittivarusteista. Pelaajat pääsevät myös kokeilemaan toistensa tekemiä skeittipuistoja, joihin on haettu vaikutteita muista skeittipeleistä.

Kesäkausi tuo mukanaan lisää palkintoja ja parannuksia

Kaudella voi ansaita muun muassa uusia päähineitä, varusteita ja skinejä. Pelikauppaan tulee myös kesäteemaisia asuja ja esineitä. Lisäksi käyttäjien luomiin tapahtumiin on tehty pelillisiä parannuksia, joiden on tarkoitus tehdä osallistumisesta sujuvampaa.

Mikä Riders Republic?

Riders Republic yhdistää extreme-lajit yhdeksi avoimeksi pelikentäksi, jossa pääsee laskettelemaan, pyöräilemään, lumilautailemaan ja lentopuvulla suihkimaan – joko raketeilla tai ilman. Peli kannustaa kilpailemaan muita pelaajia vastaan tai parantamaan omia ennätyksiä.

Pelimaailma koostuu aidosti mallinnetuista Yhdysvaltojen kansallispuistoista, kuten Bryce Canyonista, Zionista ja Yosemitesta. Ristiinpelaaminen eri alustojen välillä on tuettua, joten pelikavereita löytyy helposti.

Riders Republic on saatavilla ja 5:lle, |S:lle, Xbox Onelle ja :lle (Epic Games ja Store). Peli sisältyy myös Ubisoft+ -tilaukseen. Ikäraja on PEGI 12.

Uusi selviytymiskauhu Bleak Haven julkistettu – ja se näyttää karmean hyvältä Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi selviytymiskauhu Bleak Haven julkistettu – ja se näyttää karmean hyvältä

Kauhun ystäville on luvassa kylmiä väreitä, kun pelikehittäjä Artur Łączkowski julkisti ensimmäisen persoonan selviytymiskauhupelin Bleak Haven. Unreal Engine 5:llä luotu peli on täynnä synkkää tunnelmaa, väkivaltaista taistelua ja selviytymisen tuskaa ja inspiraatiota on haettu muun muassa -sarjasta sekä elokuvasta .

Pelin tarina seuraa Tyleria, joka etsii kadonnutta veljeään syrjäiseltä ja sumuiselta saarelta. Vihjeet johtavat pian siihen, että kaikki ei ole kohdallaan ja pahin on vasta edessä. Aseita on vähän, mutta nyrkit ja romusta kyhätyt lähitaisteluaseet tulevat tarpeeseen. Kun vihollinen on tarpeeksi heikentynyt tai yllätetty, pelaaja voi viimeistellä taistelun näyttävällä viimeistelyliikkeellä.

Łączkowski kuvailee Bleak Havenia tarinavetoiseksi, elokuvamaiseksi pelikokemukseksi, jossa on myös pulmia ja aseiden rakentelua. Hänen haaveenaan on tehdä pelistä kokonainen sarja, mutta toistaiseksi peli on kehitteillä :lle ja lisättävissä Steamin toivelistalle.

Jos rakastat synkkiä metsäpolkuja, rajallisia panoksia ja painostavaa tunnelmaa, Bleak Haven saattaa olla juuri sinun seuraava painajaisesi.