For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin

For Honor

For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyi tänään 13. maaliskuuta 2025 tuoden mukanaan uutta sisältöä ja gladiaattoriaiheisen taisteluspektaakkelin. Uusi pelikausi, nimeltään Ascend, keskittyy gladiaattorimaisiin areenataisteluihin ja Brawl-pelimuotoon.

Ascend-kauden myötä peliin tulee useita uudistuksia ja lisäyksiä. Näihin kuuluu uusi 2v2v2-pelimuoto nimeltä Bound by Blood, joka on pelattavissa 13.3.-13.4.2025. Pelaajat saavat myös uuden gladiaattori-sankariskiniin nimeltä Queen Calliope sekä uuden Battle Pass -palkintojärjestelmän. Lisäksi tarjolla on vuoden 5 kauden 1 Legacy Pass -paketti sekä uusia aseita ja panssarivaihtoehtoja ritareille.

Peliin on tulossa myös muita päivityksiä, kuten yhdeksän varustuspaikkaa ja parannuksia moninpelivalikkoon. Nämä muutokset parantavat pelin käyttökokemusta ja tarjoavat pelaajille enemmän vaihtoehtoja hahmojen muokkaamiseen.

Pelikauden tarina sijoittuu Khatunin johtaja Guljinin valtaannousun jälkeiseen aikaan, jossa hahmot joutuvat taistelemaan areenalla osoittaakseen arvonsa. Tämä luo jännittävän taustan uudelle sisällölle ja taisteluspektaakkelille.

On huomioitava, että kaikkien hahmojen hinta nousee 7,99 dollarista 9,99 dollariin 13. maaliskuuta alkaen. Tämä hintamuutos koskee kaikkia pelissä ostettavia hahmoja.

For Honor -pelin yhdeksäs pelivuosi tarjoaa pelaajille jännittävää uutta sisältöä ja haasteita gladiaattoriteeman ympärillä. Uudet pelimuodot, skinit ja päivitykset pitävät pelin tuoreena ja mielenkiintoisena pitkään pelanneille faneille sekä houkuttelevat uusia pelaajia mukaan taistelukentille.

For Honor on saatavana PlayStation 4:lle, Xbox Onelle, PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X:lle. Peli on myös pelattavissa Ubisoft+-tilauspalvelussa.

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.