Foreman Spike ei ehkä palaa tulevaan Super Mario -seikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Foreman Spike ei ehkä palaa tulevaan Super Mario -seikkailuun

The Bros. -elokuvan vähemmän tunnettu hahmo, Foreman Spike, ei välttämättä tee paluuta jatko-osaan. Näyttelijä Sebastian Maniscalco on kertonut, ettei ole kuullut mitään roolistaan seuraavassa elokuvassa.

Maniscalco kertoi Screen Rantille pettymyksestään siitä, ettei Spike-hahmolla ole ollut omaa pehmolelua myynnissä. Hän näkee tämän merkkinä siitä, että ei ole kiinnostunut jatkamaan hahmon tarinaa.

Kävimme Universal Studiosissa, jossa oli Super Mario -kauppa täynnä erilaisia tuotteita. Tulepa katsomaan, täällä on isin hahmo pehmoleluna. Ei Spikea, ei mitään. Se oli vähän isku. Kaikilla muilla hahmoilla oli pehmoleluja, mutta minulla ei ollut mitään. Se ei anna minulle paljon toivoa paluusta jatko-osaan. En ole kuullut mitään, joten arvaukseni on yhtä hyvä kuin teidänkin. – Maniscalco selitti käytyään Universal Studiosissa lastensa kanssa.

Ensimmäinen Super Mario -elokuva oli valtava menestys, tuottaen maailmanlaajuisesti 1,36 miljardia dollaria. Jatko-osa on jo vahvistettu, mutta sen juonesta ei ole vielä paljastettu juuri mitään.

David Dastmalchian ottaa roolin pahiksena M. Bisoninan uudessa Street Fighter -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa David Dastmalchian ottaa roolin pahiksena M. Bisoninan uudessa Street Fighter -elokuvassa

Pahisten erikoismies David Dastmalchian nähdään pian yhtenä legendaarisen -sarjan ikonisimmista pahiksista, M. Bisonina, uudessa live-action -elokuvassa. Dastmalchian on tuttu muun muassa -elokuvasta, -franchisesta sekä The Suicide Squadista, mutta tämä on hänen tähän asti suurin roolinsa.

M. Bison on pelisarjan pahamaineinen diktaattori ja rikollisjärjestö Shadaloon johtaja, joka hallitsee psycho power -voimalla vihollisiaan pelottavan tehokkaasti. Vuonna 1994 Bisonin roolissa nähtiin legendaarinen Raúl Juliá, mutta uusi elokuva pyrkii tuomaan hahmon nykyaikaan.

Muun muassa Jason Momoa (Blanka), Noah Centineo (Ken) ja WWE-tähti Roman Reigns (Akuma) ovat jo kiinnitetty elokuvaan, joka saa ensi-iltansa 20. maaliskuuta 2026. Räppäri 50 Cent puolestaan näyttelee nyrkkeilijä Balrogia.

Videopelielokuvien suosio on tällä hetkellä huipussaan, kiitos menestysten kuten The Bros. Movie ja . Toivottavasti tämä Street Fighter jättää taakseen vuoden 1994 epäonnistumisen ja tarjoaa vihdoin faneilleen kunnon päänahkojen ja ilonaiheita.

The Legend of Zelda -elokuvan ensi-ilta lykkääntyy hieman Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda -elokuvan ensi-ilta lykkääntyy hieman

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

on ilmoittanut siirtävänsä odotetun -toimintaelokuvan ensi-iltaa usealla viikolla eteenpäin. Alkuperäinen julkaisupäivä, 26. maaliskuuta 2027, vaihtuu uuteen päivämäärään: 7. toukokuuta 2027. Päätös tarkoittaa, että Zelda ottaa haltuunsa aiemmin Marvelin Avengers: Secret Warsille varatun julkaisupaikan.

Päätöksen taustalla on halu varmistaa elokuvan korkea laatu.

Otamme hieman lisäaikaa tehdäksemme elokuvasta mahdollisimman hyvän. Kiitos kärsivällisyydestänne. – Nintendo-legenda Shigeru Miyamoto vahvisti asian sosiaalisen median viestissä.

Tarkkoja yksityiskohtia elokuvan juonesta tai näyttelijäkaartista ei ole vielä julkistettu, vaikka ensi-iltaan on enää alle kaksi vuotta. Tuottajina toimivat Miyamoto itse sekä Avi Arad, Studiosin entinen toimitusjohtaja. Elokuvan levityksestä vastaa , joka myös rahoittaa tuotantoa yhdessä Nintendon kanssa. Käsikirjoituksesta vastaa Jurassic Worldin Derek Connolly, ja ohjauksesta Kingdom of the Planet of the Apesin Wes Ball.

Ball on todennut haluavansa tehdä elokuvasta ”todellisen”, ei liikaa CGI:hin pohjautuvaa seikkailua. Hänen mukaansa Zeldan on tuntuttava sekä vakavalta että taianomaiselta, mutta samalla maanläheiseltä.

Julkaisusiirron myötä Zelda välttää suoran kilpailun esimerkiksi :n ja Godzilla x Kong: Supernovan kanssa. Uusi toukokuun paikka tarjoaa sille strategisesti vahvemman lähtöaseman – sekä enemmän aikaa luoda jotain todella merkittävää fanien odotuksia vastaamaan.