Forty-Niner – kun Valheim kohtaa Red Dead Redemptionin villissä lännessä Kommentit pois päältä artikkelissa Forty-Niner – kun Valheim kohtaa Red Dead Redemptionin villissä lännessä

Forty-Niner

on pian ilmestyvä selviytymispeli, joka vie pelaajat 1800-luvun kullanhuuhdonnan aikaan villiin länteen. Se yhdistelee Valheimin kaltaista selviytymistä, sandbox-vapautta ja Red Dead Redemptionin -fiiliksiä. Peli saapuu :lle Early Access -julkaisuna tämän vuoden aikana, ja myöhemmin myös PlayStation 5:lle.

Avoin ja elävä maailma

Peli tarjoaa proseduraalisesti luodun maailman, jossa riittää tutkittavaa. Vaihtelevat biomit, muuttuva sää ja NPC-hahmot, joilla on omat päivärytminsä, tekevät ympäristöstä aidosti elävän. Käytännössä et koskaan koe kahta samanlaista seikkailua.

Selviydy, rakenna ja taistele

Forty-Ninerissä voi louhia kultaa, kerätä resursseja ja rakentaa mitä ikinä mieleen juolahtaa – yksinkertaisesta teltasta vilkkaaseen saluunaan tai vaikka kokonaisen aseman. Samalla täytyy puolustaa itseään villieläimiltä, rosvoilta ja muilta pelaajilta.

Valitse oma polkusi

Haluatko olla cowboy vai alkuperäiskansan edustaja? Molemmilla on omat taitonsa ja tehtävänsä. Lisäksi pelaaja voi erikoistua eri rooleihin, kuten maanviljelijäksi, sheriffiksi tai päälliköksi. Kehitysjärjestelmä antaa mahdollisuuden muokata hahmosta juuri sellaisen kuin itse haluaa.

Yksin tai kavereiden kanssa

Forty-Ninerin voi kokea täysin yksin, mutta se pääsee oikeuksiinsa yhdessä kavereiden kanssa. Co-op-seikkailut, LAN-pelit ja jopa PvP-väännöt pitävät huolen siitä, että tekemistä riittää pitkään.

Valmistuu yhdessä yhteisön kanssa

Pelin demo on luvassa jo tänä syksynä. Early Access -version myötä pelaajat pääsevät mukaan kehitykseen, ja sisältöä laajennetaan jatkuvasti pelaajayhteisön palautteen perusteella.

Miksi kiinnostua?

Forty-Niner näyttää yhdistävän Valheimin parhaan selviytymisfiiliksen ja villin lännen karun tunnelman. Jos olet kaivannut sandbox-tyylistä seikkailua, jossa voi rakentaa, taistella ja elää tarinaansa omalla tavallaan, tämä peli kannattaa ehdottomasti pitää silmällä.

[ item=”2379820″]

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös Sports on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.