Forza Horizon 5 seitsemäs kausi tuo peliin viisi uutta Ferraria Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 5 seitsemäs kausi tuo peliin viisi uutta Ferraria

Forza Horizon 5

Microsoftin ajopeli on saamassa seitsemännen kauden tämän viikon torstaina ja se tuo mukanaan yhdeksän uutta autoa, joista viisi on Ferrareita. Mukana on myös uusia Horizon Tour -tapahtumia.

Viidennellä kaudella juhlitaan Cinco de Mayo juhlapäivää uusien autojen ja kosmeettisten kilkkeiden muodossa. Viisi uutta Ferraria on saatavilla Festival Playlistin kautta suorittamalla erilaisia tehtäviä. Mukana on myös kaksi aiemmin Forza -peleissä näkemätöntä Ferraria.

Malleina ovat:

  • 1962 Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso
  • 1992 Ferrari 512 Testa Rossa
  • 2014 Ferrari California T
  • 2020 Ferrari F8 Tributo
  • 2020 Ferrari SF90 Stradale

Car Pass -kausipassin omistavat saavat tällä kaudella neljä autoa: 2003 Ford F-150 SVT Lightning, 2008 Dodge Magnum SRT-8, 2014 Forsberg Racing Nissan 370Z ”SafariZ” Safari Rally Tribute ja 2019 Toyota Tacoma TRD Pro.

Pelin tulevalla kahdeksannella kaudella tullaan näkemään uusia saksalaisia autoja merkeiltä kuten Porsche, Mercedes-Benz sekä Audi.

Voit lukea tarkemmin päivityksistä ja korjauksista pelin viralliselta sivustolta.

Forza Horizon 5 -peli on saatavilla ja S sekä Xbox One -konsoleille, että :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.