Frankensteinin morsian herää jälleen – odotettu The Bride! sai julkaisupäivän Kommentit pois päältä artikkelissa Frankensteinin morsian herää jälleen – odotettu The Bride! sai julkaisupäivän

Maggie Gyllenhaalin tulkinta klassisesta hirviötarinasta sai julkaisupäivän. Elokuva on nimeltään ja se saapuu teattereihin 3. lokakuuta 2025, juuri sopivasti Halloweenin aikaan.

Gyllenhaal toimii tällä kertaa kolminkertaisessa roolissa ohjaten, kirjoittaen ja tuottaen elokuvan. Tähtien täyttämään näyttelijäkaartiin kuuluvat Christian Bale, Jessie Buckley ja Peter Sarsgaard. Myös Hollywoodin veteraanit Annette Bening ja Penelope Cruz nähdään valkokankaalla.

Juoniyksityiskohdat ovat vähäisiä, mutta tiedämme tarinan seuraavan yksinäistä Frankensteinia, joka etsii kumppania 1930-luvun Chicagossa. Hän liittoutuu lääkärin kanssa herättääkseen nuoren naisen henkiin, mutta tuloksena oleva morsian on jotain odottamatonta.

Tämä ei ole Gyllenhaalin ensimmäinen kerta kameran takana. Hänen vuoden 2021 elokuvansa The Lost Daughter sai kriitikoiden kiitosta ja hänen kokemuksensa sekä kameran edessä että takana lupaa tuoreen tulkinnan Frankensteinin morsiamen tarinasta.

ilmoitti myös muita julkaisupäivän muutoksia tänään, mukaan lukien uuden päivämäärän nimettömälle Paul Thomas Anderson -elokuvalle ja viivästyksen elokuvalle Alto Knights. Kuitenkin suurin muutos oli The Batman – Part II:n siirtyminen lokakuulle 2026.

Lähde: IGN

Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027

Keski-Maan ystäville on luvassa pitkä odotus, mutta sitäkin suurempi palkinto: ja ovat vahvistaneet uuden -elokuvan, The , ensi-illan päivämäärän. Elokuva saapuu valkokankaille 17. joulukuuta 2027 – vuosi alkuperäistä suunnitelmaa myöhemmin.

Ohjaajana toimii Gollumin legendaarisena esittäjänä tunnettu Andy Serkis, joka palaa rooliinsa sekä kameran eteen että taakse. Mukana ovat myös alkuperäistrilogian luovat voimat: Peter Jackson, Fran Walsh ja Philippa Boyens. Tarina keskittyy Gollumin menneisyyteen ja paljastaa puolia hahmosta, joita aiemmat elokuvat eivät ehtineet käsitellä.

Peter Jackson vihjasi, että elokuva syventyy Gollumin vaiheisiin ja tuo esiin tuttuja hahmoja uusista näkökulmista, ehkä jopa Ian McKellenin Gandalf palaa valkokankaalle.

Robert Pattinson saattaa liittyä mukaan Dyyni -elokuvien maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Robert Pattinson saattaa liittyä mukaan Dyyni -elokuvien maailmaan

Hollywoodin kuumin nimi, Robert Pattinson, saattaa liittyä Denis Villeneuven ohjaaman -elokuvan näyttelijäkaartiin. ja valmistelevat parhaillaan jatkoa menestyneille -elokuville, ja huhut Pattinsonin mahdollisesta roolista ovat herättäneet suurta kiinnostusta fanien keskuudessa.

Vaikka tarkkaa roolia ei ole vielä vahvistettu, The Hollywood Reporter vihjaa, että Pattinson tulisi esittämään elokuvan pahista, ja vahvin ehdokas on Scytale. Kyseinen muodonmuuttaja ja kasvontanssija kuuluu Bene Tleilaxin salaperäiseen teknokraattikuntaan, ja toimii pääarkkitehtina juonessa keisari Paul Atreidesin kukistamiseksi Dune: Messias -romaanin tapahtumien mukaisesti.

Toisaalta, osa faneista spekuloi myös mahdollisuudella, että Pattinson voisi esittää Paulin poikaa, Leto Atreides II:ta – hahmoa, joka kasvaa tulevaisuudessa koko Dyyni-saagan keskeiseksi voimaksi. Vaikka Leto II on Dune: Messias -kirjassa vielä vauva, elokuvissa on jo nähty mausteennäkyjä tulevista sukupolvista, joten tällainen ratkaisu ei olisi mahdoton.