Friday the 13th -peli saatavilla nyt myös Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Friday the 13th -peli saatavilla nyt myös Nintendo Switchille

Friday The 13th: The Game

Gun Median Friday the 13th: The Game on vihdoin saapunut myös Nintendo Switchille. Verkkopelinäkin pelattava maailma sisältää kaikki tähän mennessä julkaistut sisällöt, kuten yksinpelaamisen haasteet, kaikki Jasonin muodot sekä Virtual Cabin -tutkimusmoodin. Pelin pääsee hankkimaan 40 dollarin hintaan. Tällä hetkellä peli on saatavilla Nintendo Switchille, PC:lle, PlayStation 4:lle sekä Xbox Onelle.

Pelin kehittely kohtasi viime vuonna haasteita, kun alkuperäisen Friday the 13 -elokuvan käsikirjoittaja Victor Miller nosti syytteen tarinan omistavan, ohjaaja Sean Cunningham vastaan. Cunningham oli tehnyt lisenssisopimuksen Gun Median kanssa, eikä toimitusjohtaja Wes Keltner voinut jäädä odottamaan oikeuden lopullista päätöstä pelin suhteen. Sen vuoksi peliin ei voitu lisätä uusia toiminnallisuuksia vaan se luotiin valmiiksi peliä vastaan on käynnistynyt oikeudenkäynti. Gun Media ei voinut lisätä peliin uusia versioita, karttoja tai Jason-versioita. Oikeudenkäynnin alettua he pystyivät ainoastaan keskittymään pelin toiminnallisuuksiin ja virusten torjuntaan.

Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle

Death Stranding 2:n PC-versio näyttää olevan nurkan takana, sillä peli ilmestyi äskettäin ESRB:n ikäarviointisivustolle. Julkaisijaksi on listattu Sony Interactive Entertainment, mikä viittaa siihen, että PC-portti seuraa PlayStation 5 -julkaisua, joka nähtiin kesäkuussa 2025.

Ensimmäinen Death Stranding julkaistiin PS4:llä marraskuussa 2019 ja saapui PC:lle seuraavana heinäkuuna. Saman kaavan voisi olettaa myös jatko-osalle, mahdollisesti jopa The Game Awards -tapahtuman yhteydessä joulukuussa.

Peli on saanut tunnustusta niin tarinastaan kuin visuaalisesta toteutuksestaan. Kojima ja tiimi eivät kuitenkaan rajoitu vain peleihin. Disney+ -kanavalle on tulossa uusi 2D-animaatiosarja, live-action-elokuva sekä erillinen animaatioelokuva Death Stranding: Mosquito.

Kojiman kalenteri on muutenkin täynnä projekteja, kuten tuleva kauhupeli OD Xboxille ja PlayStationille tulossa oleva toimintapelillinen vakoiluseikkailu Physint, jota on kutsuttu henkiseksi seuraajaksi Metal Gear -sarjalle.

Death Strandingin fanit voivat siis odottaa paitsi uutta pelikokemusta PC:llä, myös monipuolista laajentumista maailmaan, joka yhdistää pelit, animaation ja elokuvan. Nyt jää vain jännityksellä odotettavaksi virallista ilmoitusta PC-portista.

Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses” Kommentit pois päältä artikkelissa Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses”

Indie-kauhupeli Horses julkaistaan 2. joulukuuta Epic Storessa, GOGissa, Itch.iossa ja Humble Storessa, mutta yksi valtava pelialusta jää välistä: Steam. Pelin kehittäjä Santa Ragione kertoo, että Steam kielsi pelin ilman selkeää syytä ja kaksivuotisen vääntämisen jälkeen studio arvioi olevansa korkean riskin tilanteessa, jossa koko toiminta saattaa kaatua.

Kehittäjä Pietro Righi Riva kertoo, että peli hylättiin alun perin jo 2023, kun he toimittivat varhaisen version Steamin pyynnöstä. Hylkäyksen syitä ei kuitenkaan koskaan kerrottu, eikä Valve antanut mahdollisuutta korjata mahdollisesti ongelmallista sisältöä. Yritykset tavoittaa Valvea ovat toistuvasti päätyneet hiljaisuuteen. Muilla alustoilla peli on sen sijaan hyväksytty normaalisti, ja se on saanut myös PEGI- ja ESRB-luokitukset.

Hylkäys herättää kysymyksiä, sillä Horses on synkkä, mutta laillisesti täysin sallittu aikuisille suunnattu teos. Pelissä ihmiset esittävät “hevosia”, alastomina, naamioituneina ja nöyryytettyinä. Peli käsittelee vallankäyttöä, traumaattisia rakenteita ja moraalista vastuuta. Yksi varhaisen version kohtaus saattoi Rivan mukaan laukaista väärinkäsityksen, mutta pelistä poistettiin jo kauan sitten kaikki, mikä voisi viitata alaikäisiin. Silti Steamin päätös pysyi muuttumattomana.

Steam-banni on Santa Ragionelle taloudellinen katastrofi. Ilman pääsyä PC-markkinoiden suurimmalle kauppapaikalle ulkopuolista rahoitusta ei herunut, ja studio joutui viimeistelemään pelin ystävien yksityisellä lainarahalla. Menestyäkseen Horses tarvitsisi myydä kymmeniä tuhansia kappaleita muilla alustoilla, mikä on tavoite, johon studio ei uskalla luottaa.

Riva toivoo yhä, että Valve kertoisi avoimesti, mikä sisällössä rikkoi rajoja. Hänen mukaansa Steamin linja on vuosien varrella ollut epämääräinen. Samaan aikaan palvelussa myydään eksplisiittisiä pornopelejä ja ääriväkivaltaa, mutta taiteellisesti rohkeampi teos voidaan vetää pois ilman selitystä. Riva painottaa, että vain yhdessä puhumalla avoimuuden puolesta alalla voidaan varmistaa, että pelit voivat olla taidetta ilman pelkoa hiljaisesta sensuurista.