Anti-gravitaatio-ajopelisarjan kolmas osa Flashout 3 ilmestyy vihdoin tänään PC:lle, Mac OS:lle ja Linuxille, sekä Steam Deck ja VR-laitteille.
Pelissä nähdään ultranopeita ajokkeja, silmukoilla, terävillä käännöksillä sekä hyppyreillä höystettyjä ratoja. Testaa taitojasi vaikuttavimmilla scifi-ajoradoilla ja yritä olla jäämättä jälkeen. Jos näin kuitenkin käy, älä hikoile, pääset takaisin mukaan erilaisten rakettien, aseiden, pommien ja miinojen voima avulla.
Flashpoint 3 -peli ilmestyy tänään 22. syyskuuta 2022 PC:lle Steam ja GOG -palveluiden kautta. Peli ilmestyy myös Nintendo Switch, PlayStation 4 ja 5, Xbox One sekä Xbox Series X, että S -konsoleille myöhemmin tänä vuonna.
Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle GTA 6 hallitsemaa pelisyksyä.
Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.
Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.
Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.
Xbox– ja PC-pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas PlayStation 5– ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.
Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa PC:llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.
Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.
Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.
PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.