Game Music Collective Restart -pelimusiikkikonsertti viivästyy toukokuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Game Music Collective Restart -pelimusiikkikonsertti viivästyy toukokuulle

Game Music Collective

Tuleva pelimusiikkikonsertti Game Music Collectiven Restart on jouduttu viivästyttämään uuteen ajankohtaan tartuntatilanteesta johtuvan epävarmuuden takia. Tapahtuma siirtyy maaliskuun alulta toukokuun 11. päivään.

Jo ostetut liput käyvät sellaisenaan uutena päivänä. Mikäli uusi tapahtumapäivä ei syystä tai toisesta sovi, on lippurahojen palautusta mahdollista hakea maaliskuun 31. päivä mennessä täältä.

Pelimusiikkiorkesteri Game Music Collective esiintyy toukokuussa Helsingin Kulttuuritalolla uudistetussa RESTART- konsertissaan uudella ohjelmistollaan. Konsertissa kuullaan pandemian aikana syntynyt Game Music Collectiven suomalaisen pelimusiikin parhaimmistoa esittelevän äänitteen ohjelmistoa. Tämän lisäksi konsertissa kuullaan täysin uusia sovituksia kansainvälisistä pelimusiikkiklassikoista.

Konsertissa kuullaan musiikkia mm. Seuraavista pelisarjoista: , , Halo, , , , , Heroes of Warland, , , Nex Machina, sekä .

Konsertti on keväällä julkaistavan äänitteen lähtölaukaus ja ennakkoesitys. Alfred Kordelinin ystävällisesti myöntämän suurille suomalaisille kulttuurihankkeille myönnetyn apurahan turvin tehty kokoelmaäänite julkaistaan keväällä 2022.

Lisätietoja ja lipunmyynti löytyvät täältä.

Huhut kiihtyvät: Halo 2 ja 3 -remaket kehitteillä useiden projektien rinnalla Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut kiihtyvät: Halo 2 ja 3 -remaket kehitteillä useiden projektien rinnalla

Legendaarinen saattaa olla tekemässä näyttävää paluuta, jos tuoreimmat huhut pitävät paikkansa. Useiden lähteiden mukaan ja ovat parhaillaan uusintaversioina työn alla, samaan aikaan kun sarjan ensimmäisestä osasta rakennetaan modernia remakea.

Tuleva pyrkii uudistamaan alkuperäisen pelin Unreal Engine 5 -pelimoottorilla ja sen odotetaan ilmestyvän vuoden 2026 aikana. Sen ympärille ollaan tiettävästi rakentamassa laajempaa kokonaisuutta, jossa myös jatko-osat päivitetään nykypäivän standardeihin.

Tietojen mukaan Halo 2:n ja 3:n remaket ovat vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, mutta niitä suunnitellaan julkaistavaksi riippumatta siitä, miten ensimmäinen remake menestyy. Lisäksi pelien on kerrottu linkittyvän toisiinsa entistä tiiviimmin, esimerkiksi vihjausten ja ennakkotehtävien kautta.

Pelkkään nostalgiaan ei kuitenkaan olla tyytymässä. Raporttien mukaan työn alla on myös täysin uusi moninpeli sekä seuraava varsinainen pääsarjan osa, mikä kertoo Xbox Game Studiosin panostavan vahvasti Halo-brändin tulevaisuuteen.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin vahvistamattomista tiedoista. Jos huhut osoittautuvat todeksi, Halo-fanit voivat kuitenkin valmistautua siihen, että koko alkuperäinen trilogia saa uuden elämän ja tällä kertaa modernin teknologian voimalla.

Joel ei ole vielä sanonut viimeistä sanaansa – The Last of Us -näyttelijä vihjaa tulevasta Kommentit pois päältä artikkelissa Joel ei ole vielä sanonut viimeistä sanaansa – The Last of Us -näyttelijä vihjaa tulevasta

The Last of Us Part II

Faneille on tarjolla toivonpilkahdus synkän maailman keskellä. , joka tunnetaan Joelin alkuperäisenä äänenä -pelissä, uskoo hahmon palaavan vielä tulevaisuudessa, mahdollisesti jopa uusissa peleissä.

Vaikka Joelin tarina on saanut dramaattisen päätöksen sekä peleissä että The Last of Us -sarjassa, Baker ei näe hahmoa kertakäyttöisenä. Hänen mukaansa Joel on niin ikoninen, että eri näyttelijät ja tarinamuodot voivat pitää hahmon elossa vielä pitkään. Sama hahmo on jo saanut uuden yleisön Pedro Pascalin tulkinnan kautta televisiossa.

Taustalla kytee myös isompi huhu. Sarjan luoja Neil Druckmann on aiemmin antanut ymmärtää, että tarina saattaa saada vielä kolmannen luvun. Vaikka mitään ei ole virallisesti julkistettu, kulisseissa on puhuttu ideoista, jotka voisivat jatkaa Ellien matkaa ja samalla tuoda Joelin takaisin esimerkiksi takaumien kautta.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että vaikka Joelin kohtalo on jo tiedossa, hahmo ei ole katoamassa mihinkään. Oli kyse sitten uusista peleistä, sarjan tulevista kausista tai muista sovituksista, The Last of Us ei ole vielä valmis, eikä ole Joelkaan.