Game of Thrones -sarjan esiosasta House of the Dragon saatiin ensimmäiset kuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Game of Thrones -sarjan esiosasta House of the Dragon saatiin ensimmäiset kuvat

House of the Dragon

on parhaillaan tuottamassa suursuositun -sarjan spinoffia nimeltään . Nimensä mukaan sarja kertoo Targaryen suvusta ja se sijoittuu aikaan ennen alkuperäisen sarjan tapahtumia.

Kuva: HBO

Nyt sarjan tuotannosta on saatu ensimmäiset kuvat, joissa nähdään Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen), Steve Toussaint (Lord Corlys Velaryon), Olivia Cooke (Alicent Hightower) sekä Rhys Ifans (Otto Hightower).

Kuva: HBO

Sarjan on käsikirjoittanut Ryan Condal (Colony) ja George R.R. Martin toimii sarjan aputuottajana. 10 osainen sarja kertoo Targaryen suvun sisällissodan ravistelemaa historiaa. Sarjassa eletään aikaa, joka sijoittuu 300 vuotta ennen Game of Thrones sarjan tapahtumia.

Kuva: HBO

House of the Dragon sarjan on määrä alkaa ensi vuoden puolella.

HBO paljasti Harry Potter -sarjan pääroolit Kommentit pois päältä artikkelissa HBO paljasti Harry Potter -sarjan pääroolit

:n odotettu -sarjauudistus on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin, kun keskeiset roolit on nyt virallisesti jaettu. Ensimmäiset näyttelijävalinnat paljastettiin huhtikuussa, ja nyt on myös tiedossa, ketkä astuvat Harryn, Hermionen ja Ronin rooleihin.

Sarjan pääkolmikko koostuu uusista lahjakkuuksista: Dominic McLaughlin näyttelee Harry Potteria, Arabella Stanton on Hermione Granger ja Alastair Stout esittää Ron Weasleyta. He ovat kaikki uusia kasvoja, mutta heidän harteillaan lepää suuri vastuu rakastettujen hahmojen uudelleentulkinnasta.

Myös opettajakuntaan on saatu nimekkäitä vahvistuksia. John Lithgow nähdään Albus Dumbledorena, Janet McTeer Minerva McGonagallina ja Paapa Essiedu Severus Kalkaroksena. Nick Frost tuo Hagridin hahmoon uutta komediallista lämpöä, ja Luke Thallon sekä Paul Whitehouse esittävät professori Oravea ja vahtimestari Voroa.

Monia keskeisiä hahmoja, kuten Voldemortia, Draco Malfoyta ja Sirius Mustaa ei ole vielä roolitettu, mutta sarjan tuotanto etenee vauhdilla.

HBO lupaa uskollisen ja syventävän sovituksen J.K. Rowlingin alkuperäisteoksista. Fanit voivat odottaa yksityiskohtaisempaa ja laajempaa katselua kuin elokuvissa koskaan nähtiin.

Game of Thrones -spin-off A Knight of the Seven Kingdoms viivästyy vuoteen 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Game of Thrones -spin-off A Knight of the Seven Kingdoms viivästyy vuoteen 2026

Game of Thronesin odotettu esiosasarja A : ei saavuta katsojia aivan vielä – Warner Bros. Discovery ilmoitti, että sarjan ensi-ilta siirtyy vuoteen 2026. Alkuperäinen aikataulu lupasi julkaisun jo ensi vuonna, mutta nyt fanien on maltettava odottaa vielä hetki lisää.

Uutinen vahvistettiin yhtiön Upfront-esityksessä New Yorkissa, ja se tuli esiin uuden, toistaiseksi julkistamattoman trailerin loppupuolella. :n sisältöjohtaja rauhoitteli kuitenkin, että sarjan on yhä määrä ilmestyä talvella – mahdollisesti heti alkuvuodesta 2026.

Sarja perustuu George R. R. Martinin rakastettuihin -tarinoihin, ja kirjailija itse on ollut tiiviisti mukana tuotannossa. Martin kirjoitti aiemmin tänä vuonna nähneensä kaikki kuusi jaksoa – kahdesta viimeisestä tosin vain keskeneräiset versiot – ja ylisti sarjaa lämpimästi: “Dunk ja Egg ovat aina olleet suosikkejani, ja näyttelijävalinnat ovat huippuluokkaa. Sarja on uskollinen sovitus – niin uskollinen kuin kohtuullisen miehen voi toivoa,” hän kommentoi.

Sarjan pääosissa nähdään Ser Duncanina (eli ”Dunk”) ja hänen nuorena matkakumppaninaan Egginä, joka kasvaa myöhemmin Westerosin kuninkaaksi. Esiosasarja sijoittuu lähes sata vuotta ennen Game of Thronesin tapahtumia.

Vaikka julkaisua joudutaan odottamaan pidempään, fanien jano Westerosin tarinoille ei ole sammumassa. Ja kun sarja vihdoin saapuu, se on katsottavissa uudelleen nimetyssä suoratoistopalvelussa – tekee paluun aiempaan nimeensä vuoden 2025 aikana.