Game of Thrones näyttelijät kiinnitetty tulevaan The Last of Us -tv-sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Game of Thrones näyttelijät kiinnitetty tulevaan The Last of Us -tv-sarjaan

The Last of Us

HBO:n tuleva -aiheinen tv-sarja on saanut ensimmäiset näyttelijäkiinnityksensä. näyttelijät Bella Ramsey ja Pedro Pascal tulevat näyttelemään uudessa sarjassa.

Bella Ramsey (Game of Thrones)
Bella Ramsey näytteli Lyanna Mormontin roolia Game of Thrones -sarjassa.

Lyanna Mormontin hahmosta tunnettu Ramsey tulee näyttelemään päähahmo Ellien roolia ja Oberyn Martellin roolissa nähty Pascal puolestaan toista päähahmoa Joelia.

Tulevan sarjan pilotin ohjaajaksi nimettiin aiemmin venäläinen Kantemir Balagov, joka tunnetaan mm. Toiseen maailmansotaan sijoittuvan Beanpole -elokuvan ohjaajana.

Sarjan käsikirjoituksesta puolestaan vastaa -sarjan parissa työskennellyt Craig Mazin ja sarjan tuotannossa on mukana pelin käsikirjoittaja Neil Druckmann. Ensimmäisen jakson piti alunperin ohjata Johan Renck (Chernobyl), mutta tämä jättäytyi pois aikatauluongelmien vuoksi.

Pedro Pascal (Game of Thrones)
Pedro Pascal nähtiin Oberyn Martellin roolissa Game of Thrones -sarjassa.

Sarjan tuotantoon osallistuu myös Naughty Dogin toimitusjohtaja Evan Wells, sekä monia menestyneitä sarjoja kuten The Sopranos, The Wire ja Six Feet Under :lle tuottanut Carolyn Strauss.

Ensimmäisen pelin tarinassa pandemia on ravisuttanut maailmaa ja selviytyjät pakenevat tartunnan saaneita tai tappavat toisiaan saadakseen ruokaa ja aseita. Päähahmo Joel joutuu salakuljettamaan 14-vuotiaan Ellien armeijan karanteenialueelta läpi Yhdysvaltojen.

Pelisarjan ensimmäinen osa The Last of Us ilmestyi vuonna 2013 ja odotettu jatko-osa saapui -konsolille kesäkuun 19. päivä.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.

Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit

Plus -tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään .

Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.

Toinen kuukauden peleistä on , vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.

Kolmikon täydentää , värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille ja konsoleilla.

Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat Dying Light 2 Stay Human: Reloaded Edition, Big Walk ja . Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.