Game of Thrones näyttelijät kiinnitetty tulevaan The Last of Us -tv-sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Game of Thrones näyttelijät kiinnitetty tulevaan The Last of Us -tv-sarjaan

The Last of Us

:n tuleva -aiheinen tv-sarja on saanut ensimmäiset näyttelijäkiinnityksensä. näyttelijät Bella Ramsey ja Pedro Pascal tulevat näyttelemään uudessa sarjassa.

Bella Ramsey (Game of Thrones)
Bella Ramsey näytteli Lyanna Mormontin roolia Game of Thrones -sarjassa.

Lyanna Mormontin hahmosta tunnettu Ramsey tulee näyttelemään päähahmo Ellien roolia ja Oberyn Martellin roolissa nähty Pascal puolestaan toista päähahmoa Joelia.

Tulevan sarjan pilotin ohjaajaksi nimettiin aiemmin venäläinen Kantemir Balagov, joka tunnetaan mm. Toiseen maailmansotaan sijoittuvan Beanpole -elokuvan ohjaajana.

Sarjan käsikirjoituksesta puolestaan vastaa -sarjan parissa työskennellyt Craig Mazin ja sarjan tuotannossa on mukana pelin käsikirjoittaja Neil Druckmann. Ensimmäisen jakson piti alunperin ohjata Johan Renck (Chernobyl), mutta tämä jättäytyi pois aikatauluongelmien vuoksi.

Pedro Pascal (Game of Thrones)
Pedro Pascal nähtiin Oberyn Martellin roolissa Game of Thrones -sarjassa.

Sarjan tuotantoon osallistuu myös Naughty Dogin toimitusjohtaja Evan Wells, sekä monia menestyneitä sarjoja kuten The Sopranos, The Wire ja Six Feet Under HBO:lle tuottanut Carolyn Strauss.

Ensimmäisen pelin tarinassa pandemia on ravisuttanut maailmaa ja selviytyjät pakenevat tartunnan saaneita tai tappavat toisiaan saadakseen ruokaa ja aseita. Päähahmo Joel joutuu salakuljettamaan 14-vuotiaan Ellien armeijan karanteenialueelta läpi Yhdysvaltojen.

Pelisarjan ensimmäinen osa The Last of Us ilmestyi vuonna 2013 ja odotettu jatko-osa saapui -konsolille kesäkuun 19. päivä.

Prince of Persia loikkaa taskuun – The Lost Crown nyt myös mobiilissa Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia loikkaa taskuun – The Lost Crown nyt myös mobiilissa

Prince of Persia: The Lost Crown

on tuonut suositun : The Lost Crown -toimintaseikkailun iPhone- ja -laitteille. Nyt voit hypätä muinaisen Persian syövereihin vaikka bussimatkalla – eikä pelituntuma kärsi tippaakaan.

Kyseessä on sivulta kuvattu metroidvania-henkinen seikkailu, jossa ketterä tasohyppely, napakat taistelut ja mystinen tarinankerronta lyövät kättä. Mukana on myös älykkäitä pulmakohtia ja eeppisiä vihollisia, kuten genressä kuuluukin. The Lost Crown tuo sarjan vanhan koulukunnan tunnelman tähän päivään ja sujahtaa sulavasti nykyaikaisiin puhelimiin.

Mobiiliversio pyörii hienosti 60 fps:n nopeudella ja ohjaus toimii joko peliohjaimella tai suoraan kosketusnäytöltä. Pelaamista on myös mukautettu mobiilikäyttöön: esimerkiksi automaattinen juomien ja torjuntojen käyttö sekä ajanhidastus helpottavat vaikeimpia kohtia.

Kaikki alkuperäisen version saavutettavuusominaisuudet ovat mukana, eikä syyttä – peli nappasi Innovation in Accessibility -palkinnon The Game Awards 2024 -gaalassa.

Voit kokeilla peliä maksutta App Storessa ja Google Play Storessa. Koko pelin voi lunastaa tarjoushintaan 5. toukokuuta asti.

Prince of Persia: The Lost Crown on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteiden lisäksi , , , , Nintendo -konsoleille sekä :lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauksella. Ikärajasuositus on PEGI 16.

Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan

ja ovat vihdoin paljastaneet ensimmäiset kuusi näyttelijää, jotka astuvat ikonisiin rooleihin tulevassa -televisiosarjassa. Uusi sarja tarjoaa tuoreen näkökulman tuttuihin hahmoihin ja syventyy velhomaailmaan syvemmin kuin elokuvat koskaan ehtivät.

Tähtikattaus tuo mukanaan nimekkäitä näyttelijöitä:
– John Lithgow (, ) on uusi Albus Dumbledore.
– Nick Frost () nähdään Rubeus Hagridina.
– Paapa Essiedu () ottaa haltuunsa Severus Kalkaroksen roolin.
– Janet McTeer esittää Minerva McGarmiwaa,
– Luke Thallon on professori Orave, ja
– Paul Whitehouse nähdään Argus Voroa.

Olemme innoissamme saadessamme näin lahjakkaan joukon mukaan – emme malta odottaa, että nämä rakastetut hahmot heräävät uudelleen eloon. – Sarjan tuottajat Francesca Gardiner ja Mark Mylod ilmaisivat innostuksensa.

Sarjan tarkkaa julkaisupäivää ei vielä tiedetä, mutta kuvaukset käynnistyvät pian. On myös arvoitus, miten uusi sarja eroaa alkuperäisistä kirjoista tai elokuvista. Varmana voidaan kuitenkin sanoa, että luvassa on syvällisempi sukellus Harryn tarinaan.