Game of Thrones -tuottaja Frank Doelger käsittelee tekoälyn etiikkaa uudessa Concordia-sarjassaan Kommentit pois päältä artikkelissa Game of Thrones -tuottaja Frank Doelger käsittelee tekoälyn etiikkaa uudessa Concordia-sarjassaan

Concordia

SkyShowtimen uusi sosioteknologinen rikostrillerisarja Concordia tulee striimattavaksi yksinoikeudella SkyShowtimeen 23. toukokuuta alkaen ja uusia jaksoja julkaistaan kaksi kerrallaan joka torstai.

Tekoälyseurannan ympärille rakennettu Concordia on tulevaisuuden kaupunki Ruotsissa, jossa kaikki perustuu valvontaan ja tiedonkeruuseen ei itsekkäistä tai pahantahtoisista syistä, vaan kansalaisten parhaaksi. Johto haluaa luoda vapaamman, oikeudenmukaisemman ja inhimillisemmän yhteiskunnan.

Concordia errori.net

20 vuotispäiviensä aikaan Concordia on jo kiistaton menestys, mutta laajentumisen kynnyksellä kaksi katastrofia iskee: tapahtuu ensimmäinen murha ja joku hakkeroi läpäisemättömänä pidetyn tekoälyjärjestelmän vaarantaen sen perustan ja laajentumismahdollisuudet. Tutkijat kiirehtivät selvittämään molempia rikoksia ja toteuttamaan laajentumissuunnitelmat , mutta törmäävät pian syvästi järkyttävään salaisuuteen, joka uhkaa tuhota kaiken.

Errori sai kunnian haastatella sarjan vastaavaa tuottajaa ja showrunneria, Emmy palkittua Frank Doelgeria (The Swarm, Game of Thrones) aiheen tiimoilta.

Voit tilata Errorin YouTube-kanavan tästä. Tilaamalla kanavan tuet sivustomme toimintaa, eikä se maksa mitään.

Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflix aikoo laajentaa tekoälyn käyttöä merkittävästi vuonna 2026. Suurin muutos näkyy tekstityksissä ja mainoskokemuksessa, missä AI auttaa kääntämään ja mukauttamaan tekstityksiä sekä luomaan personoituja mainoksia tilaajille.

Vuoden 2025 aikana Netflix testasi jo erilaisia AI-työkaluja mainosten ja sisältöjen suunnitteluun. Nyt yhtiö kertoo kehittävänsä näitä työkaluja edelleen, jotta mainoskampanjoiden ja tuotannon prosessit nopeutuvat ja saadaan entistä tarkemmin kohdennettua sisältöä katsojille. Tekstitysten AI-lokalisointi puolestaan mahdollistaa, että sarjat ja elokuvat tavoittavat helpommin katsojat ympäri maailman, riippumatta tilaustasosta.

Custom-mainokset tulevat erityisesti $7,99/kk (noin 7,50 €) “Standard with ads” -tilauksen käyttäjille, mutta tekstitykset koskevat kaikkia. Netflix on myös aiemmin ilmoittanut, että AI integroidaan keskeytys- ja taukomainoksiin vuoden 2026 aikana, mikä voi muuttaa katselukokemusta monille.

Streaming-jätti vahvisti myös tilaajamääränsä kasvaneen 23 miljoonalla vuonna 2025, mikä nostaa kokonaismäärän noin 325 miljoonaan. AI:n hyödyntäminen näyttää siis olevan osa Netflixin strategiaa paitsi tuotannon tehostamiseen myös tilaajakokemuksen personointiin ja samalla mahdollisesti mainosrahojen kasvuun.

Katsojat voivat siis odottaa entistä älykkäämpää, mutta myös hieman enemmän mainoksia sisältävää Netflixiä, kun tekoäly astuu kuvaan täysillä tänä vuonna.

Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa

Westeros kutsuu jälleen, mutta tällä kertaa hieman kevyemmillä ja hauskemmilla poluilla. HBO:n uusi sarja A Knight of the Seven Kingdoms perustuu George R.R. Martinin Dunk and Egg -novelleihin ja kertoo ritari Ser Duncan the Tallista ja hänen salaperäisestä aseenkantajastaan Eggistä. Sarja sijoittuu noin sata vuotta ennen Game of Thronesia ja 72 vuotta House of the Dragonin tapahtumia, eli kun Targaryenit hallitsevat rautavaltaistuimella, mutta lohikäärmeet eivät ole enää läsnä.

Ensimmäinen jakso julkaistiin 18. tammikuuta 2026 HBO:lla ja HBO Maxilla, ja uudet jaksot ilmestyvät sunnuntaisin. Sarjaa kehutaan lämpimäksi, kevyeksi ja viihdyttäväksi Westeros-paluuosaksi, jossa suuret valtataistelut on vaihdettu hahmokeskeiseen tarinankerrontaan.

Sarjan juoni seuraa Dunkia, joka yrittää tehdä itselleen nimeä Ashfordin turnauksessa, ja Eggiä, joka päättää tulla hänen aseenkantajakseen halusi Dunk sitä tai ei. Matkan varrella he kohtaavat tärkeitä Targaryen-hahmoja ja joutuvat selviytymään odottamattomista seikkailuista, mutta huumoria ja sydämellisyyttä riittää.

Näyttelijät Peter Claffey ja Dexter Sol Ansell saavat kiitosta rooleistaan, ja Martin itse on ylistänyt sarjaa uskolliseksi adaptoinniksi suosikkihahmoistaan. Sarja lupailee myös kiinnostavia sivuhahmoja, kuten Laughing Stormin ja Tanselle Too-Tallin.

Dunk ja Egg ovat aina olleet suosikkejani, ja näyttelijät ovat täydellisiä rooleissaan. Koko muu näyttelijäkaarti on myös loistava. – Martin kommentoi.

Knight of the Seven Kingdoms tarjoaa siis rennomman, mutta silti kiehtovan matkan Westerosin maailmaan, mikä on täydellinen välipala odotellessa House of the Dragon -kauden kolmatta tuotantokautta.