
Warhammerin luoja Games Workshop on kieltänyt generatiivisen tekoälyn käytön kaikessa sisällössään. Suunnittelusta täyteen tuotantoon asti AI-työkalut on pannassa, sillä yhtiö haluaa kunnioittaa ihmistaiteilijoita, jotka luovat sen ikonisia maailmoja.
Toimitusjohtaja Kevin Rountree kertoo, että vaikka jotkut johtajat kokeilevat AI-työkaluja, kukaan ei ole innostunut teknologiasta. Yritys seuraa kuitenkin kehitystä tarkasti, mutta linja on selvä: AI ei osallistu Warhammerin suunnitteluun, tuotantoon tai kilpailuihin. Lisäksi yhtiö valvoo tarkasti tietosuojaa ja IP-oikeuksia, sillä monet tekoäly- ja koneoppimissovellukset tulevat automaattisesti laitteisiin, halusi tai ei.
Games Workshop haluaa myös päinvastaista suuntaa kuin monet yritykset, jotka korvaavat työntekijöitä tekoälyllä. Rountree lupaa palkata lisää luovia osaajia konseptisuunnitteluun, taiteeseen, kirjoittamiseen ja veistämiseen ihmisiä, jotka tekevät Warhammerista sen rikkaan ja kiehtovan maailman, jota fanit rakastavat.
Warhammerin pöytäpelien rinnalla Games Workshop työstää videopeliprojekteja, kuten Dawn of War 4:ää, Creative Assemblyn Total War: Warhammer 40K:ta ja Saber Interactiven Warhammer 40,000: Space Marine 3:a. Lisäksi IP saa ensimmäisen suuren TV-sovituksensa Amazonin kanssa, ja Henry Cavill on mukana tuottamassa kokonaisen sarjan. Tekoäly on siis pannassa, mutta Warhammerin maailma laajenee silti moniin uusiin muotoihin.
