Gamestop on sulkemassa kauppojaan Pohjoismaissa Kommentit pois päältä artikkelissa Gamestop on sulkemassa kauppojaan Pohjoismaissa

Gamestop

Gamestop on sulkemassa myymälöitään Pohjoismaissa ja tarkemmin Norjassa ja Ruotsissa.

Aiheesta kertoi ruotsalainen Computer Sweden -sivuston, jonka mukaan yritys on lähettänyt työntekijöilleen viestejä, joissa kerrotaan myymälöiden alasajosta ensi vuoden aikana. Ilmeisesti myös suomalaiset työntekijät ovat saaneet viestejä kauppojen mahdollisista sulkemisista.

Nähtäväksi jää poistuuko Gamestop katukuvasta Pohjoismaissa tyystin, vai säilyykö osa myymälöistä. Jo pitkään taloudellisessa ahdingossa ryvenneellä yhdysvaltalaisella ketjulla on lähes 6000 myymälää ympäri maailman. Suurin syy yrityksen taloudellisiin ongelmiin on fyysisten pelien myynnin lasku ja palveluiden kuten Xbox Live, Playstation Networkin sekä Steamin suosio.

Devil of the Plague saapuu Early Accessiin huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Devil of the Plague saapuu Early Accessiin huhtikuussa

SoulByte Gamesin synkkä yhteistyökauhupeli Devil of the Plague on matkalla Steamin Early Access -vaiheeseen huhtikuussa 2026. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta kärsimättömimmät pääsevät kokeilemaan peliä jo ennen sitä, sillä mukana on pelattava demo tulevassa Steam Next Festissä.

Devil of the Plague on 1–4 pelaajan yhteistyöhön nojaava kauhukokemus, jossa selviytyminen vaatii tiukkaa tiimityötä ja kylmiä hermoja. Säikyttely ei perustu valmiiksi käsikirjoitettuihin hyppypelkoihin, vaan kauhu syntyy pelaajien valinnoista, virheistä ja siitä tutusta tunteesta, kun kaverin koordinaatio pettää juuri väärällä hetkellä.

Tarina ammentaa muinaisesta sumerilaisesta mytologiasta. Keskiössä on demoni Asag, jonka turmelus on vanhempaa kuin itse maailma. Sen myrkyllinen hengitys nousee maan uumenista, mädättää vuoret, synkentää joet ja kaataa kokonaisia valtakuntia, eikä paholainen pysy koskaan kauaa yhdessä paikassa.

Pelaajat astuvat viimeisten parantajien saappaisiin, salaisen kultin jäseninä, joiden tehtävänä on pysäyttää leviävä yliluonnollinen rutto. Hylätyt linnakkeet, kirotut temppelit ja aavemaiset rannikot toimivat taistelukenttinä ihmiskunnan viimeisessä vastarinnassa. Devil of the Plague lupaa synkkää tunnelmaa, painostavaa yhteistyötä ja kauhua, joka hiipii ihon alle hitaasti mutta varmasti.

Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa

Extraction-räiskintä Arc Raiders jatkaa hurjaa nousuaan. Vuoden 2026 aikana peliä on myyty jo yli 2,4 miljoonaa kappaletta, ja koko elinkaaren myynti on kivunnut 12,4 miljoonaan, julkaisija Nexon kertoo. Lukemat ovat erityisen vaikuttavia, kun muistaa, että peli julkaistiin vasta viime lokakuussa.

Nexonin mukaan Arc Raiders ehti myydä jo 10 miljoonaa kappaletta joulukuun 2025 loppuun mennessä, alle kahdessa kuukaudessa julkaisusta. Tammikuussa peli saavutti myös uuden pelaajaennätyksen, kun samaan aikaan linjoilla oli parhaimmillaan peräti 960 000 pelaajaa. Toimitusjohtaja Lee Jeong-hun kuvailee vastaanottoa poikkeuksellisen innostuneeksi eri puolilla maailmaa.

Palkintokaappi ei myöskään ole jäänyt tyhjäksi. Arc Raiders nappasi muun muassa The Game Awardsin parhaan moninpelin tittelin sekä PC Gamerin Vuoden peli -palkinnon. Steam Awardsissa peliä kiiteltiin erityisesti innovatiivisesta pelattavuudesta, eikä suotta.

Yksi menestyksen avaimista on ollut se, että Arc Raiders on houkutellut myös pelaajia, joita extraction-pelit eivät aiemmin kiinnostaneet. Selkeä aloitus, omaleimainen tyyli ja jatkuva jännite ovat vedonneet battle royale- ja hero shooter -väsymystä poteviin pelaajiin ja samalla sytyttäneet kipinän koko genreen uudelleen.

Embark Studios ei ole jäänyt lepäämään laakereilleen. Tuore päivitys toi mukanaan kaivattuja tasapainomuutoksia, uusia kosmeettisia herkkuja ja lupauksen säännöllisestä lisäsisällöstä myös jatkossa. Vaikka bugit ja hienosäädöt puhuttavat yhä, on selvää ettei Arc Raiders ei ole ohimenevä ilmiö, vaan todellinen kestohitti.