Gandalf ja Frodo palaavat keski-maahan uudessa The Hunt for Gollum -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Gandalf ja Frodo palaavat keski-maahan uudessa The Hunt for Gollum -elokuvassa

Yllättävä uutinen Keski-Maan faneille, vahvisti Lontoon For the Love of Fantasy -tapahtumassa, että Gandalf ja Frodo tekevät paluun uudessa esiosaelokuvassa . Elokuva sijoittuu Hobitti- ja Taru sormusten herrasta -trilogioiden välille ja keskittyy Gollumin tarinaan.

McKellen paljasti myös, että Gollumin roolia esittää jälleen , joka toimii tällä kertaa myös ohjaajana. Frodo ja Gandalf liittyvät tarinaan, joka seuraa Gollumia Bilbon kohtaamisen jälkeen aina hänen kohtaamiseensa Frodon kanssa Taru sormusten herrasta -elokuvassa. Tarkat yksityiskohdat hahmojen mukanaolosta pysyvät salassa, mutta fanit ovat jo pohtineet mahdollisia juoniratkaisuja, kuten muisteloita tai flashback-kohtauksia.

Elokuvan kuvaukset alkavat toukokuussa Uudessa-Seelannissa, ja sen odotetaan täydentävän Gollumin tarinaa ja hänen traagista menneisyyttään. Yksi haasteista on Frodoa esittävän Elijah Woodin ikä, sillä hahmo kohtaa Gollumin elokuvassa nuorempana kuin näyttelijä nyt on. on myös ilmaissut kiinnostuksensa palata Legolas-rooliin, mutta hän huomautti, että tällöin tekoälyä jouduttaisiin hyödyntämään.

The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum saa ensi-iltansa teattereissa 27. joulukuuta 2027.

Warner Bros. saa uuden johdon ja pitkän listan elokuvia hoidettavakseen uuden yhdistymisen myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Warner Bros. saa uuden johdon ja pitkän listan elokuvia hoidettavakseen uuden yhdistymisen myötä

.:n ja Skydancen yhdistyminen tuo elokuvapuolelle uuden johdon lisäksi melkoisen tehtävälistan. Skydance Picturesin puheenjohtajat Dana Goldberg ja Josh Greenstein ottavat vastuulleen Warner Bros.:n vuosien 2027–2029 elokuvatarjonnan, ja ensimmäisten joukossa pöydälle nostetaan Barbie 2. Tavoitteena on saada Greta Gerwig, Margot Robbie ja Ryan Gosling takaisin jatko-osan pariin.

Työsarkaa riittää muutenkin. Jonah Hillin ohjaama ja tähdittämä komedia on tiettävästi jo valmis, mutta elokuvan julkaisupäivä katosi kalenterista. Baz Luhrmannin Jehanne d’Arc puolestaan odottaa uutta käsikirjoitusversiota ennen kuin tuotanto voi edetä. Myös Weaponsin esiosa Gladys on kehitteillä ja tarvitsee vielä viimeisen käsikirjoitusversion ennen ohjaajan kiinnittämistä.

Valmiina tai loppusuoralla olevien elokuvien lista on sekin varsin nimekäs. Mukana ovat muun muassa , The Cat in the Hat ja sekä myöhemmin , James Gunnin ja : The Hunt for Gollum. Tuotannossa ovat puolestaan esimerkiksi uusi Ocean’s-esiosa, Nancy Meyersin ohjaama elokuva ja .

Uuden studion talouspuoli ei kuitenkaan ole aivan yhtä kevyt kuin tulevien elokuvien lista. Skydancen toimitusjohtaja David Ellison sanoo uuden yhtiön tavoittelevan yli 30 miljardin dollarin eli noin 26,7 miljardin euron vuosittaista sisältöbudjettia, vaikka nettovelkaa on noin 79 miljardia dollaria eli noin 70 miljardia euroa. Ellisonin mukaan tärkeintä on kuitenkin pitää sekä elokuvien että niiden markkinoinnin laatu korkealla.

Uudella johdolla on siis edessään tuttu Hollywood-tehtävä: päättää, mitkä projektit ansaitsevat vihreän valon, mitkä tarvitsevat vielä lisää työtä ja mitkä kannattaa jättää pöytälaatikkoon. Ensimmäisenä katseet kohdistuvat kuitenkin Barbie 2:een, joten uuden Warner Bros.:n aikakausi saattaa hyvinkin alkaa tutun vaaleanpunaisissa merkeissä.

Lähde: Deadline

Stephen Colbert mukana kirjoittamassa uutta Taru sormusten herrasta -elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Stephen Colbert mukana kirjoittamassa uutta Taru sormusten herrasta -elokuvaa

Keskimaan tarinat jatkuvat, kun . ja ovat vahvistaneet uuden elokuvan . Yllättävänä nimenä käsikirjoittajatiimissä nähdään koomikkona ja juontajana tunnettu , joka työskentelee yhdessä konkareiden Philippa Boyens ja Peter McGee kanssa.

Elokuva sijoittuu 14 vuotta Frodo Baggins:n kuoleman jälkeen ja seuraa tuttua kolmikkoa Samwise Gamgee, Meriadoc Brandybuck ja Peregrin Took heidän palatessaan alkuperäisen matkansa juurille. Samalla Samin tytär Elanor lähtee selvittämään mysteeriä, joka voi muuttaa käsityksen koko Sormuksen sodasta.

Idean taustalla on Stephen Colbert:n pitkäaikainen rakkaus The Lord of the Rings -kirjasarjaan. Hän halusi erityisesti tuoda valkokankaalle varhaisia kohtauksia teoksesta , joita ei aiemmin nähty :n elokuvatrilogiassa.

Projekti tuotetaan :n toimesta, ja se liittyy osaksi kasvavaa -elokuvien jatkumoa. Samoihin aikoihin on tulossa myös , jota ohjaa .

Vaikka elokuva on vielä työnimellä, mutta Keskimaahan palataan jälleen ja tällä kertaa mukana on yllättävä mutta intohimoinen fani kynän varressa.