Gangs of Sherwood -pelin Little John -hahmo esitellään uudella trailerillaKommentit pois päältä artikkelissa Gangs of Sherwood -pelin Little John -hahmo esitellään uudella trailerilla
PAN Visionin jakelemassa ja NACONin tulevan Gangs of Sherwood -toimintapelin uusimmalla esittelyvideolla tutustaan legendaariseen taistelijaan Little Johniin eli Pikku Johniin.
Robin Hoodin iloiset veikot tunnetaan toinen toisiaan täydentävistä sankareista, joista jokaisella on omat vahvuutensa ja taistelutyylinsä. Ironisella lempinimellä tunnettu Pikku John on todellinen voimanpesä ja ensiluokkainen lähitaistelija.
Joukon kenties kokenein taistelija on eturivin iskijä, lähitaistelun mestari ja kyvykäs vahingontuottaja. Siinä missä itse Robin Hood hoitaa taistelut lähinnä etäältä jousensa kanssa, John toimii Munkki Tuckin kanssa vihollisten lähellä ja antaa iskukyvyn puhua puolestaan.
Pikku John kykenee tuottamaan tehokasta vahinkoa sekä yksittäiskohteille että myös laajemmalle alueelle. Lisäksi hänen erikoisuutenaan on käsivarteen kiinnitettävä väline, jonka avulla hän kykenee tuottamaan tulivahinkoa. Tätä voidaan käyttää myös apuvälineenä tietyille alueille pääsemiseen.
Muiden sankareiden tapaan myös Pikku Johnin taistelutyyliä ja käytettävyyttä voidaan muokata eri suuntiin varustepäivityksin. Näin pelaaja voi itse valita minkälaisen taistelijan hän haluaa Johnista ja kumppaneista tehdä.
Gangs of Sherwood ilmestyy 19. lokakuuta PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.
Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa PC:llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.
Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.
Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.
PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.
Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.
Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)
Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta
Gothic 1 Remake on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.
Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta
Solarpunk on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.
Don’t Let It Starve (PC)
Julkaispäivä: 12. kesäkuuta
Don’t Let It Starve on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.
Lost Castle 2 (PC)
Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta
Lost Castle 2 on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.
Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Dead or Alive 6 Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.
FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)
Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta
Final Fantasy VII Rebirth on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.
Star Fox (Switch 2)
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Star Fox on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.