Gangs of Sherwood -pelin julkaisu viivästyy – uusi tarinaa avaava traileri katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Gangs of Sherwood -pelin julkaisu viivästyy – uusi tarinaa avaava traileri katsottavissa

Gangs of Sherwood

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema -toimintapelin julkaisu viivästyy marraskuun alkuun lokakuisen demosession jälkeen. Alta voit katsoa pelin tuoreen tarinaa avaavan trailerin.

”Kuulkaa minua, Robin Hoodin lainsuojattomien tarinankertojaa! On nimeni Alan-A-Dale ja saanen avata sanaista arkkuain. Loihen, ettei ryhmä sankartemme ehdi taistoon lokakuun. On vielä hetkonen jos toinenkin harjoiteltava, kun valmistautuvat henget rohkeat taistoon vaativaan. Mutta jahka saapuu kylmä marraskuu, ovat veikkosemme valmiita haastamaan itsensä sheriffi paholaisen vaan!”

Näin kertoi trubaduuri tarinaa, jonka mukaan Gangs of Sherwood -toimintapelin julkaisu siirtyy kaksi viikkoa eteenpäin eli uusi julkaisupäivä on 2. marraskuuta. Aivan tyhjin käsin ei tarvitse pelaajien olla lokakuussakaan, sillä pelin -demoversio on pelattavissa 5.-16. lokakuuta Steam-kauppapaikan kautta.

Pelin tarinaa taustoittava tuore esittelyvideo kuvaa ympäröivää pelimaailmaa upeasti toteutetun teatraalisen nukketeatteriesityksen keinoin. Samalla se puhuu karua kieltään valtaapitävien uhmaamisesta tai kritisoinnista. Tarinavideon voi katsoa osoitteessa .

Aiemmin julkaistu varsinaista pelaamista esittelevän videon voi katsoa täältä.

Gangs of Sherwood tarjoaa ryhmävetoista toimintaa ja taktisia taisteluita toimintaroolipelien lainalaisuuksia noudattaen. Peli tuo neljän uljaan sankarin haastamaan Nottinghamin seriffin joukkoineen vastuuseen julmuudestaan ja korruptiostaan. Pelin toimintavetoisesta pelattavuudesta voi nauttia sekä puhtaasti yksinpelinä että enintään kolmen muun pelaajan kanssa yhteistyömuodossa. Kuvitteellista tekniikkaa ja erikoisvoimia yhdistelevä pelikokemus onkin raikas tuulahdus uudenlaista Robin Hoodia joukkoineen.ga

Gangs of Sherwood ilmestyy 2. marraskuuta ja sekä S -konsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.