Gangs of Sherwood -pelin julkaisu viivästyy – uusi tarinaa avaava traileri katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Gangs of Sherwood -pelin julkaisu viivästyy – uusi tarinaa avaava traileri katsottavissa

Gangs of Sherwood

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema -toimintapelin julkaisu viivästyy marraskuun alkuun lokakuisen demosession jälkeen. Alta voit katsoa pelin tuoreen tarinaa avaavan trailerin.

”Kuulkaa minua, Robin Hoodin lainsuojattomien tarinankertojaa! On nimeni Alan-A-Dale ja saanen avata sanaista arkkuain. Loihen, ettei ryhmä sankartemme ehdi taistoon lokakuun. On vielä hetkonen jos toinenkin harjoiteltava, kun valmistautuvat henget rohkeat taistoon vaativaan. Mutta jahka saapuu kylmä marraskuu, ovat veikkosemme valmiita haastamaan itsensä sheriffi paholaisen vaan!”

Näin kertoi trubaduuri tarinaa, jonka mukaan Gangs of Sherwood -toimintapelin julkaisu siirtyy kaksi viikkoa eteenpäin eli uusi julkaisupäivä on 2. marraskuuta. Aivan tyhjin käsin ei tarvitse pelaajien olla lokakuussakaan, sillä pelin -demoversio on pelattavissa 5.-16. lokakuuta Steam-kauppapaikan kautta.

Pelin tarinaa taustoittava tuore esittelyvideo kuvaa ympäröivää pelimaailmaa upeasti toteutetun teatraalisen nukketeatteriesityksen keinoin. Samalla se puhuu karua kieltään valtaapitävien uhmaamisesta tai kritisoinnista. Tarinavideon voi katsoa osoitteessa .

Aiemmin julkaistu varsinaista pelaamista esittelevän videon voi katsoa täältä.

Gangs of Sherwood tarjoaa ryhmävetoista toimintaa ja taktisia taisteluita toimintaroolipelien lainalaisuuksia noudattaen. Peli tuo neljän uljaan sankarin haastamaan Nottinghamin seriffin joukkoineen vastuuseen julmuudestaan ja korruptiostaan. Pelin toimintavetoisesta pelattavuudesta voi nauttia sekä puhtaasti yksinpelinä että enintään kolmen muun pelaajan kanssa yhteistyömuodossa. Kuvitteellista tekniikkaa ja erikoisvoimia yhdistelevä pelikokemus onkin raikas tuulahdus uudenlaista Robin Hoodia joukkoineen.ga

Gangs of Sherwood ilmestyy 2. marraskuuta ja sekä S -konsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.