Garden Life tarjoilee kiireetöntä puutarhasimulaatiota Kommentit pois päältä artikkelissa Garden Life tarjoilee kiireetöntä puutarhasimulaatiota

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema tarjoaa kiireetöntä ajanvietettä puutarhakasvien vehreyden ja kasvihuoneen kunnostamisen parissa.

Suorittamiskeskeisen, haastavan ja intensiivisen pelaamisen vastapainoksi löytyy myös rentouttavaa pelaamista. Se antaa pelaajan nautiskella kiireettömistä tapahtumista ja ympäröivästä maailmasta omassa rauhassaan. Virtuaalista puutarhanhoitoa ja kasvien kasvattamista tarjoava Garden Life: A Cozy Simulator on peli tällaiseen tarpeeseen. Kyseessä on yhtäältä kiireetön ja rauhoittava puutarhasimulaatio kuin tietoisuustaitoa kanavoiva virtuaalikokemus. Sen parissa on helppo rentoutua ja antaa aivojen levätä.

Garden Life onkin oodi puutarhanhoidolle, kasvien kasvattamiselle ja viherpeukaloille. Peli antaa tilaisuuden kokea oman puutarhan työstämistä, rakentamista ja kasvattamista vailla suuria inventointeja tai sormien tahrimista. Pelin tarinallisessa tilassa voidaan nauttia kiireettömästä elämästä, tavata pelihahmoja ja täyttää näiden toiveita tehtävien tapaan. Samalla voidaan avata käyttöön uusia kasveja, koristeita ja puutarhan eri alueita.

Pelin luovassa tilassa voi pelaaja päästää mielikuvituksen valloilleen vapaammin ja antaa intuition johdattaa kohti omanlaista kasvivaltakuntaa ja vehreyden paratiisia. Tai kenties kutsumuksena on päästää kasvien luonnollinen kaaos vapaaksi ja antaa kaiken edetä omalla painollaan.

Kasveja istutetaan, kastellaan, hoidetaan ja siistitään helpoin askarein. Tämä tekee pelaamisesta helppoa ja luontevaa olematta tylsää tai työlästä. Samalla pelaaja voi seurata erilaisten kasvien kasvua ja kehitystä sekä taltioida muistettavia hetkiä pelin valokuvatilassa.

Garden Life julkaistaan 8. helmikuuta 2024 sekä , , ja S -pelikonsoleille että :lle. Pelin Nintendo -versio julkaistaan myöhemmin samana vuonna. Pelin ikäraja on PEGI 3. Peli täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta myös helmikuussa 2024 julkaistaan taksimaailmaan sijoittuva Taxi Life: A City Driving Simulator ja aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator sekä junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.