Garden Life tarjoilee kiireetöntä puutarhasimulaatiota Kommentit pois päältä artikkelissa Garden Life tarjoilee kiireetöntä puutarhasimulaatiota

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema Garden Life: A Cozy Simulator tarjoaa kiireetöntä ajanvietettä puutarhakasvien vehreyden ja kasvihuoneen kunnostamisen parissa.

Suorittamiskeskeisen, haastavan ja intensiivisen pelaamisen vastapainoksi löytyy myös rentouttavaa pelaamista. Se antaa pelaajan nautiskella kiireettömistä tapahtumista ja ympäröivästä maailmasta omassa rauhassaan. Virtuaalista puutarhanhoitoa ja kasvien kasvattamista tarjoava Garden Life: A Cozy Simulator on peli tällaiseen tarpeeseen. Kyseessä on yhtäältä kiireetön ja rauhoittava puutarhasimulaatio kuin tietoisuustaitoa kanavoiva virtuaalikokemus. Sen parissa on helppo rentoutua ja antaa aivojen levätä.

Garden Life onkin oodi puutarhanhoidolle, kasvien kasvattamiselle ja viherpeukaloille. Peli antaa tilaisuuden kokea oman puutarhan työstämistä, rakentamista ja kasvattamista vailla suuria inventointeja tai sormien tahrimista. Pelin tarinallisessa tilassa voidaan nauttia kiireettömästä elämästä, tavata pelihahmoja ja täyttää näiden toiveita tehtävien tapaan. Samalla voidaan avata käyttöön uusia kasveja, koristeita ja puutarhan eri alueita.

Pelin luovassa tilassa voi pelaaja päästää mielikuvituksen valloilleen vapaammin ja antaa intuition johdattaa kohti omanlaista kasvivaltakuntaa ja vehreyden paratiisia. Tai kenties kutsumuksena on päästää kasvien luonnollinen kaaos vapaaksi ja antaa kaiken edetä omalla painollaan.

Kasveja istutetaan, kastellaan, hoidetaan ja siistitään helpoin askarein. Tämä tekee pelaamisesta helppoa ja luontevaa olematta tylsää tai työlästä. Samalla pelaaja voi seurata erilaisten kasvien kasvua ja kehitystä sekä taltioida muistettavia hetkiä pelin valokuvatilassa.

Garden Life julkaistaan 8. helmikuuta 2024 sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin Nintendo Switch -versio julkaistaan myöhemmin samana vuonna. Pelin ikäraja on PEGI 3. Peli täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta myös helmikuussa 2024 julkaistaan taksimaailmaan sijoittuva Taxi Life: A City Driving Simulator ja aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator sekä junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään? Kommentit pois päältä artikkelissa Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään?

Työpaikka, supersankarit ja huumori yhdistyvät uudessa pelissä Dispatch, joka saapuu PC:lle ja PS5:lle 22. lokakuuta. Peli on AdHoc-studion käsialaa, ja sen takana on entisiä Telltale-kehittäjiä. Ääninäyttelijöinä kuullaan Hollywood-tähtiä Aaron Paulia ja Jeffrey Wrightia, mikä tuo peliin oman särmänsä.

Dispatch julkaistaan episodimuodossa neljän viikon aikana, kaksi jaksoa viikossa, alkaen lokakuun 22. päivä. Koko kauden hinta on 30 dollaria (noin 28 €), ja deluxe-versio 40 dollaria (noin 37 €), joka sisältää digitaaliset sarjakuvat ja taidekirjan.

Pelin yhdistelmä seikkailua, huumoria ja strategiaa lupaa viihdyttävän kokemuksen, jossa pelaaja pääsee ohjaamaan supersankareita keskellä arkista työympäristöä. Episodijulkaisut tuovat odotusta ja jännitystä, kun tarina kehittyy pala palalta.

Jo nyt kiinnostuneet voivat lisätä pelin toivelistalle Steamissä ja kokeilla demoa etukäteen, jotta supersankariseikkailu ei yllätä ensi kertaa käynnistettäessä.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.