Garry’s Modista poistuu Nintendon hahmoja koskeva sisältö yhtiön itsensä pyynnöstä Kommentit pois päältä artikkelissa Garry’s Modista poistuu Nintendon hahmoja koskeva sisältö yhtiön itsensä pyynnöstä

Huonoja uutisia Garry’s Modin pelaajille: Facepunch Studios, pelin kehittäjä, on ilmoittanut poistavansa kaiken Nintendo-aiheisen sisällön Steam Workshopista saatuaan asiasta takedown-pyynnön Nintendolta itseltään.

Uutinen on yllättävä, sillä Garry’s Modissa on ollut valtava määrä Nintendo-aiheista sisältöä lähes kahdenkymmenen vuoden ajan. Aseistaen Marioista aseiksi muuttuneisiin Waluigi-hahmoihin nämä modit ovat olleet olennainen osa tämän hiekkakastipelin omalaatuista viehätystä.

Facepunch Studios tunnusti takedown-pyynnön oikeutuksen ja korosti, että Nintendolla on omistusoikeus hahmoihinsa. Studio myös tiedotti pitkällisestä poistoprosessista:

”Meillä on käytävä läpi 20 vuoden ajalta ladattua sisältöä.”

He vetosivat moddereihin pyytäen apua Nintendo-aiheisen sisällön poistamisessa.

Nintendon omistamiensa oikeuksien tiukasta puolustamisesta on olemassa pitkä historia. Pelkästään kuluneena vuonna yhtiö on ryhtynyt oikeustoimiin Palworldin Pokemon-modeja, suosittua Switch-emulaattoria ja Nintendo 64:lle tehtyä Portal-pelin uudelleenkäynnistystä vastaan, joka käytti virallista Nintendo 64 SDK:ta. Vaikka sisällön poistaminen ei ole täysin odottamatonta, herättää ajoitus kysymyksiä. Miksi Nintendolta kesti niin kauan puuttua asiaan sisältöön, joka on ollut kaikkien saatavilla useita vuosia?

Poistettavan sisällön määrä on häkellyttävä. Nopea haku Steam Workshopista paljasti yli 5500 Mario-aiheista sisältöä, 1200 Luigi-aiheista sisältöä ja satoja lisää Zelda-, Kirby- ja Waluigi-hahmoihin liittyen. Tämä poistaminen on merkittävä takaisku Garry’s Modin moddaajayhteisölle.

Vaikka syyt Nintendon äkilliselle toiminnalle ovat edelleen epäselvät, vaikutukset ovat kiistattomat. Pelaajat eivät voi enää luoda skenaarioita, joissa esiintyvät heidän suosikki-Nintendo-hahmonsa Garry’s Modissa. IGN on ottanut yhteyttä Nintendoon kommentoidakseen asiaa.

Lähde

Kaahailu kuuminta tänä vuonna – ajopelit myyvät enemmän kuin mikään muu genre Kommentit pois päältä artikkelissa Kaahailu kuuminta tänä vuonna – ajopelit myyvät enemmän kuin mikään muu genre

Vuosi 2025 näyttää pelimaailmassa yhdeltä isolta kilpailuradalta. Sensor Towerin tuoreiden myyntitilastojen mukaan ajopelit ovat ohittaneet kaikki muut genret myynneissä, ja jokainen julkaisu myy keskimäärin 262 000 kappaletta eri alustoilla.

Listan kärjessä kiitävät Sonic Racing: CrossWorlds ja F1 2025, jotka ovat pitäneet vauhtia yllä uskollisen pelaajakunnan ja tasaisen julkaisurytmin ansiosta. Yhteensä neljä suosituinta genreä: ajo-, urheilu-, räiskintä- ja roolipelit kattavat huimat 85,6 prosenttia kaikista pelimyynneistä tänä vuonna.

Pelkästään ajopelit vastaavat 31 prosentista kokonaismyynnistä, jättäen urheilupelit (22 %) ja roolipelit (15,2 %) selvästi taakseen. Räiskinnät pitävät 17,5 prosentin osuudellaan vielä pintansa, mutta simulointi-, strategia- ja seikkailupelit jäävät alle kuuden prosentin yhteisosuudella jalkoihin.

Vuoden loppua kohti vauhtia saattavat kuitenkin lisätä Black Ops 7 ja Battlefield 6, joiden odotetaan ravistelevan listoja toden teolla. Battlefield 6 on jo nyt EA:n historian suurin Steam-julkaisu yli 700 000 yhtäaikaisella pelaajalla.

Mielenkiintoista on myös, että Saudi-Arabian tuore sijoitus EA:han saattaa liittyä juuri ajopelien suosioon. Ehkä tulevaisuudessa tie on avoin myös vanhoille klassikoille, kuten Need for Speedille ja Burnoutille.

Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa

Gearboxin johtaja Randy Pitchford ehti kesällä vitsailla, että Borderlands 4:n alennuksia saisi odottaa vähintään viisi vuotta. Todellisuus oli toista, sillä vain kuukausi julkaisun jälkeen peli on jo 20 prosentin alennuksessa Steamissa. Tarjous koskee kaikkia kolmea versiota, perus-, Deluxe- ja Super Deluxe ja tarjous on voimassa 20. lokakuuta asti.

Pitchfordin kommentti viittasi siihen, että Borderlands 4 pysyisi pitkään täysihintaisena, toisin kuin edeltäjänsä Borderlands 3, joka sai huikean 95 prosentin alennuksen vasta viiden vuoden jälkeen. Nyt alennus tuli kuitenkin jo ennen kuin osa pelaajista ehti edes läpäistä peliä.

Syynä saattaa olla pelin ailahteleva vastaanotto PC:llä. Steam-arvostelut ovat tällä hetkellä vaihtelevat, ja monet pelaajat valittavat suorituskykyongelmista ja teknisistä bugeista. Lähes 34 000 arvioinnin perusteella peli ei ole lunastanut kaikkien odotuksia, mikä lienee vauhdittanut Gearboxin päätöstä keventää hintaa.

Vaikka 20 prosentin alennus tuskin muuttaa Pitchfordin sanomisia legendaksi, se saattaa houkutella uusia pelaajia mukaan ryöstöretkelle. Nyt ainakin loottireissuun pääsee halvemmalla, vaikka peli itsessään vielä vähän yskiikin.