Gary Oldman vihjaa mahdollisesta roolista Dumbledorena tulevassa Harry Potter -tv-sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Gary Oldman vihjaa mahdollisesta roolista Dumbledorena tulevassa Harry Potter -tv-sarjassa

Kaksikymmentä vuotta Sirius Blackin debyyttinsä jälkeen ja Azkabanin vanki -elokuvassa Gary Oldman on ilmaissut kiinnostuksensa näyttelemään ikonista Albus Dumbledorea tulevassa HBO Maxin sarjan uudelleenkäynnistyksessä.

IndieWire-haastattelussa Oldman paljasti, ettei häntä ole vielä kontaktoitu liittymään uuteen sarjaan, joka tähtää täysin tuoreeseen näyttelijäkaartiin. Hän kuitenkin vitsaili, että hän olisi avoin näyttelemään Dumbledorea tapana yhdistää uudelleenkäynnistys alkuperäiseen elokuvasarjaan.

Rakastan Siriusta. Hän ei ollut tarpeeksi mukana. Hän ilmestyi ja sitten hän meni verhon läpi. Panosin rahani siihen, että he saavat kokonaan uuden näyttelijäkaartin. Ehkä muutaman vuoden kuluttua voisin tehdä Dumbledoren.

Oldman sanoi.

66-vuotias Oldman on juuri oikeassa iässä ottamaan Dumbledoren roolin. Alkuperäinen Dumbledore-näyttelijä Richard Harris oli 71-vuotias, kun ensimmäinen Harry Potter -elokuva debytoi ja kuoli seuraavana vuonna. Michael Gambon astui sisään korvaamaan Harrisin ja oli 64-vuotias, kun hän teki debyyttinsä Azkabanin vangissa.

Harry Potter -tv-sarjan odotetaan alkavan kuvata keväällä 2025, mikä tarkoittaa, että Oldmanin ja HBO:n pitäisi toimia nopeasti, jos he haluavat hänen liittyvän näyttelijäkaartiin. Sarja on vieläkin valintaprosessissa, ja on äskettäin julkaissut avoimen valintahaun Harrylle, Ronille ja Hermionelle.

Viime vuonna ilmoitettu sarja on uskollinen J.K. Rowlingin romaaneille ja on jo sitoutunut 10 vuoden mittaiseen juoksuun. -tuottajat Francesca Gardiner ja Mark Mylod toimivat ohjaajina ja käsikirjoittajina Harry Potter -sarjassa.

Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle

-sarjan toinen kausi tuo ruutuun uuden keskeisen hahmon, Abbyn, jota näyttelee Kaitlyn Dever. Abby on yksi pelisarjan kiistanalaisimmista hahmoista, ja Dever on tietoinen hahmon ympärillä käytävästä keskustelusta – vaikka yrittääkin keskittyä itse roolisuoritukseen.

Internetin reaktiot ja roolin paineet

On vaikea olla katsomatta sitä välillä, erityisesti ennen roolin ottamista. Haluan tehdä oikeutta tälle hahmolle ja tehdä fanit ylpeiksi. – Dever myönsi haastattelussa, että on vaikeaa olla näkemättä netissä käytävää keskustelua.

Hän kertoo keskittyvänsä ennen kaikkea Neil Druckmannin ja Craig Mazinin kanssa työskentelyyn sekä hahmon tunteiden, kuten vihan ja surun, syvälliseen ymmärtämiseen.

HBO valmistautui vastaanottoon

Koska Abby on herättänyt vahvoja reaktioita jo pelissä, varautui mahdolliseen vastareaktioon. Deverille annettiin lisäturvallisuutta kuvausten ajaksi.

On ihmisiä, jotka vihaavat Abbya – vaikka hän ei ole edes oikea henkilö. Muistutuksena: hän ei ole todellinen. – Vastanäyttelijä Isabela Merced (Dina) kommentoi asiaa.

Muutos hahmon fyysisyydessä

Pelin Abby tunnetaan voimakkaasta ruumiinrakenteestaan.

Tarvitsimme pelaajille selvän eron Ellien ja Abbyn välillä, mutta sarjassa painopiste on enemmän draamassa kuin toiminnassa. – Druckmann kertoi, ettei sarjassa ollut tarvetta korostaa tätä yhtä paljon.

Sarjassa Abbyn fyysinen haavoittuvuus voi tuoda esiin uudenlaisen voimakkuuden.

Kysymys kuuluu, mistä hänen peloton luonteensa kumpuaa ja miten se ilmenee? Tätä tutkimme nyt ja jatkossa. – Showrunner Craig Mazi lisäsi.

The Last of Us -sarjan tulevaisuus

-peli sisältää niin paljon tarinaa, ettei sitä voida sovittaa yhteen kauteen. Vaikka kolmatta kautta ei ole vielä vahvistettu, kausi 2 on suunniteltu niin, että tarina voi jatkua luonnollisesti eteenpäin.

The Last of Us -sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa vuonna 2025 HBO Maxilla.

John Lithgow on Dumbledore HBO:n uudessa Harry Potter -sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa John Lithgow on Dumbledore HBO:n uudessa Harry Potter -sarjassa

Vaikka ei ole vielä virallisesti vahvistanut asiaa, näyttelijälegenda John Lithgow on paljastanut ottaneensa vastaan professori Dumbledoren roolin tulevassa -sarjassa. Lithgow, joka on tunnettu monipuolisista rooleistaan niin elokuvissa kuin televisiossakin, kertoi ScreenRant-lehden haastattelussa, että rooli saattaa ”määritellä hänen elämänsä viimeisen luvun”.

HBO:n uusi sarja aikoo sovittaa J.K. Rowlingin kaikki seitsemän Harry Potter -kirjaa uudelleen televisioon, ja Lithgown rooli on ensimmäinen julkistettu näyttelijävalinta. Vaikka hän onkin jo 87-vuotias sarjan päättyessä, hän ilmaisi innostuksensa projektista.

Sarjan tuotanto on vielä alkuvaiheessa, ja muut näyttelijät ovat vielä hakuprosessissa. toimii yhtenä sarjan tuottajista. Lithgown mukaan ”ihania ihmisiä” ovat palanneet Harry Potterin maailmaan.

Lithgown tunnetuimpia rooleja ovat olleet muun muassa Dick Solomon sarjassa ja Winston Churchill sarjassa . Hänen valintansa Dumbledoreksi herättääkin odotuksia ja mielenkiintoa, miten hän tuo oman näkemyksensä tähän ikoniseen hahmoon.