Gears of War: Reloaded tuo klassikon uudelle sukupolvelle – ja ensimmäistä kertaa myös PlayStationille Kommentit pois päältä artikkelissa Gears of War: Reloaded tuo klassikon uudelle sukupolvelle – ja ensimmäistä kertaa myös PlayStationille

on paljastanut ilouutisen Gears-faneille: julkaistaan 26. elokuuta 2025 Xboxille, :lle ja PlayStationille. Kyseessä on täysin uudistettu versio vuoden 2006 legendaarisesta kolmannen persoonan räiskintäklassikosta – juuri sopivasti ennen pelisarjan 20-vuotisjuhlaa.

Remaster lupaa huipputeknistä viimeistelyä: 4K-resoluutio, 120 FPS moninpelissä, Dolby Atmos -äänet, nollatason latausajat ja HDR-tuki nostavat pelikokemuksen uudelle tasolle. Kampanja tukee kahden pelaajan yhteistyötä, ja 8 pelaajan verkkopeli toimii sujuvasti kaikilla alustoilla – ilman, että Microsoft-tili on pakollinen. Microsoft-tilin lisääminen kuitenkin avaa mahdollisuuden edistymisen jakamiseen ja kavereiden kutsumiseen eri laitteiden välillä.

Reloaded on kunnianosoitus sille, mitä tämä sarja merkitsee – tarinoille, ystävyyksille ja unohtumattomille hetkille. Nyt avaamme tämän maailman useammalle pelaajalle kuin koskaan ennen. – Gears of Warin kehittäjästudio The Coalitionin johtaja Mike Crump sanoi julkistuksessa

Erityisen iloinen uutinen on vanhoille faneille: jos omistat digitaalisen version Gears of War: Ultimate Editionista, saat Reloaded-version täysin ilmaiseksi – koodi toimitetaan -viestinä ennen julkaisua.

Gears of War: Reloaded on enemmän kuin pelkkä uusintaversio – se on rakastetun pelin juhlaversionti, joka yhdistää pelaajat alustasta riippumatta.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.