Gears of War studion pääjehu loikkasi tekemään Diabloa Kommentit pois päältä artikkelissa Gears of War studion pääjehu loikkasi tekemään Diabloa

Diablo IV

pelifirman johtaja Rod Fergusson on jättämässä yhtiön ja siirtymässä Blizzardin riveihin työskentelemään Diablo -pelien pariin. Fergusson kertoi aiheesta Twitter -tilillään.

Fergussonin ura alkoi 90-luvulla Microsoftilla ja 2000-luvun alussa hän siirtyi Epic Gamesin riveihin, jossa hän työsti -pelejä aina vuoteen 2015 asti. Tällöin hän perusti The Coalitionin, joka sai Gears of War -pelit työstettäväksi Microsoftin ostaessa Epic Gamesin.

Pelisarjan viimeisin osa ilmestyi viime vuoden lopulla ja se sai kiitosta niin arvostelijoilta kuin pelaajiltakin.

Blizzard on kokenut viime aikoina kovia, lähinnä Warcraft III: Reforged kivisen julkaisun takia. Fergusson tulee kuitenkin keskittymään tulevan -pelin kehitykseen.

Gears of War: Reloaded tuo klassikon uudelle sukupolvelle – ja ensimmäistä kertaa myös PlayStationille Kommentit pois päältä artikkelissa Gears of War: Reloaded tuo klassikon uudelle sukupolvelle – ja ensimmäistä kertaa myös PlayStationille

on paljastanut ilouutisen Gears-faneille: : Reloaded julkaistaan 26. elokuuta 2025 Xboxille, :lle ja PlayStationille. Kyseessä on täysin uudistettu versio vuoden 2006 legendaarisesta kolmannen persoonan räiskintäklassikosta – juuri sopivasti ennen pelisarjan 20-vuotisjuhlaa.

Remaster lupaa huipputeknistä viimeistelyä: 4K-resoluutio, 120 FPS moninpelissä, Dolby Atmos -äänet, nollatason latausajat ja HDR-tuki nostavat pelikokemuksen uudelle tasolle. Kampanja tukee kahden pelaajan yhteistyötä, ja 8 pelaajan verkkopeli toimii sujuvasti kaikilla alustoilla – ilman, että Microsoft-tili on pakollinen. Microsoft-tilin lisääminen kuitenkin avaa mahdollisuuden edistymisen jakamiseen ja kavereiden kutsumiseen eri laitteiden välillä.

Reloaded on kunnianosoitus sille, mitä tämä sarja merkitsee – tarinoille, ystävyyksille ja unohtumattomille hetkille. Nyt avaamme tämän maailman useammalle pelaajalle kuin koskaan ennen. – Gears of Warin kehittäjästudio The Coalitionin johtaja Mike Crump sanoi julkistuksessa

Erityisen iloinen uutinen on vanhoille faneille: jos omistat digitaalisen version Gears of War: Ultimate Editionista, saat Reloaded-version täysin ilmaiseksi – koodi toimitetaan -viestinä ennen julkaisua.

on enemmän kuin pelkkä uusintaversio – se on rakastetun pelin juhlaversionti, joka yhdistää pelaajat alustasta riippumatta.

Microsoft nostaa Xboxin hintoja – osa joulun peleistä maksaa jopa 75 euroa Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft nostaa Xboxin hintoja – osa joulun peleistä maksaa jopa 75 euroa

ilmoitti 1. toukokuuta merkittävistä hinnankorotuksista: -konsolit, lisälaitteet ja osa uusista peleistä kallistuvat maailmanlaajuisesti. Syynä ovat yhtiön mukaan ”markkinaolosuhteet ja kasvavat kehityskustannukset”.

Konsolien hinnat nousevat tuntuvasti

Yhdysvalloissa (ja todennäköisesti pian myös Euroopassa) Xbox Series X maksaa nyt n. 559 € (aiemmin noin 465 €), ja Digital Edition noin 511 € (aiemmin 419 €). Myös edullisempi Xbox Series S kallistuu merkittävästi: 1 TB -malli maksaa nyt noin 400 € (ylös 325 €:sta) ja 512 GB -malli noin 353 € (aiemmin 278 €).

Myös lisälaitteiden, kuten kuulokkeiden hinnat, nousevat erityisesti Yhdysvalloissa ja Kanadassa – osin tuontitullien vuoksi. Microsoft varoittaa, että saatavuus ja hinnat voivat vaihdella jälleenmyyjäkohtaisesti ja maittain.

Pelien hinta nousee 75 euroon

Microsoft kertoi lisäksi, että osa uusista ensipuolisten studioiden peleistä maksaa jatkossa noin 75 euroa. Tämä koskee sekä fyysisiä että digitaalisia versioita. Vanhojen pelien hinnat pysyvät ennallaan, ja tarjolla tulee jatkossakin olemaan eri hintaluokkien pelejä ja laajennuksia.

Konsolimarkkinoilla tapahtuu

Tämä on ensimmäinen kerta Xboxin historiassa, kun Yhdysvalloissa nostetaan suositushintaa konsolilaitteille. Taustalla vaikuttavat paitsi kehityskustannukset myös inflaatio: vuonna 2020 julkaistun Xbox Series X:n alkuperäinen hinta (499 $) vastaa nyt noin 572 € ostovoimaa.

Hintapäätös tulee aikana, jolloin kilpailija Sony myy PS5 Slim -konsolia noin 419 eurolla, mikä tekee Xboxista nyt selvästi kalliimman vaihtoehdon Yhdysvalloissa – ja todennäköisesti pian myös Euroopassa.