Genshin Impactin Switch-julkaisu epävarma – Xbox-versio ilmoitettu Kommentit pois päältä artikkelissa Genshin Impactin Switch-julkaisu epävarma – Xbox-versio ilmoitettu

-fanit ovat ilmaisseet turhautumisensa ja pettymyksensä verkossa, kun peli ilmoitettiin -alustalle -tapahtumassa, kun taas odotettu -versio pysyy limbossa.

Avoimen maailman toiminta-RPG, joka vahvistettiin alun perin Switchille vuonna 2020, puuttuu edelleen konkreettinen julkaisupäivä hybridi-konsolille. Viimeisin ilmoitus on sytyttänyt keskustelua fanien keskuudessa, ja jotkut ehdottavat, että peli voisi ollakin tarkoitettu Nintendon tulevalle ”jälkeläiskonsolille”.

Switch-version Impact on ollut epävarmuuden peitossa useiden vuosien ajan, ja sen kehityksen aikana on liikkunut erilaisia päivityksiä ja huhuja. Huolimatta virallisesta ilmoituksesta ja muutamista päivityksistä, mukaan lukien vuoden 2021 laitteiston rajoituksista, peli ei ole vielä ilmestynyt Switchille.

Virallisen Switch-pelisivun äskettäinen poistaminen Genshin Hoyoverse -verkkosivustolta on lisännyt spekulaatioita mahdollisesta julkaisusta Nintendon seuraavan sukupolven konsolille. Nintendon vahvistaessa tämän uuden järjestelmän ilmoituksen nykyiselle tilikaudelle, fanit odottavat innolla päivityksiä Genshin Impactin tulevaisuudesta -alustoilla.

EA irtisanoo työntekijöitä Battlefield-studioista Kommentit pois päältä artikkelissa EA irtisanoo työntekijöitä Battlefield-studioista

Pelijätti on irtisanonut työntekijöitä useista Battlefield-sarjan parissa työskentelevistä studioista, vaikka oli yksi viime vuoden suurimmista pelihiteistä. Irtisanomiset koskevat useita studioita, kuten , Games, ja . Tarkkaa irtisanottujen määrää ei ole kerrottu.

:n mukaan kyse on Battlefield-tiimien uudelleenjärjestelystä, jonka tarkoituksena on kohdistaa resurssit paremmin pelin jatkuvaan kehittämiseen. Yhtiö korostaa, että Battlefield on edelleen yksi sen tärkeimmistä pelisarjoista ja että siihen aiotaan panostaa jatkossakin pelaajien palautteen perusteella.

Tilanne on monelle yllättävä, sillä Battlefield 6 menestyi alussa erinomaisesti. Peli myi kolme päivää julkaisunsa jälkeen noin seitsemän miljoonaa kappaletta ja oli Yhdysvaltojen myydyin peli vuonna . Erityisesti moninpeli sai kriitikoilta ja pelaajilta hyvän vastaanoton, vaikka yksinpelikampanja herättikin ristiriitaisia mielipiteitä.

Julkaisun jälkeen peli on kuitenkin kohdannut myös ongelmia. Pelaajat ovat kritisoineet päivityksiä esimerkiksi kosmetiikasta, liikkumismekaniikasta sekä vahvasta mikrotransaktioiden käytöstä. Lisäksi osa pelaajista on närkästynyt generatiivisen tekoälyn hyödyntämisestä pelin kosmetiikassa. Kritiikki kasvoi niin suureksi, että pelin toisen kauden aloitusta siirrettiin, jotta kehittäjät ehtisivät reagoida palautteeseen.

Myös pelaajamäärät ovat laskeneet rajusti alkuhuumasta. Steamissä Battlefield 6 keräsi julkaisun aikaan lähes 750 000 samanaikaista pelaajaa, mutta nykyisin huippulukemat ovat usein kymmeniä tuhansia. Se ei kuitenkaan kerro koko totuutta, sillä peli on saatavilla myös – ja -konsoleilla.

Irtisanomiset tapahtuvat muutenkin myrskyisään aikaan Battlefield-sarjalle. Sarjan johtohahmo Vince Zampella menehtyi äkillisesti auto-onnettomuudessa viime vuonna, ja samaan aikaan EA valmistelee noin 51 miljardin euron arvoista yritysostoa sijoittajaryhmälle, johon kuuluu muun muassa Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto. EA:n mukaan irtisanomiset eivät kuitenkaan liity tähän kauppaan.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä Assassin’s IV: Black Flag on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. Assassin’s Creed: Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa Assassin’s Creed Jade, ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 julkaistaan 5:lle sekä |S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa Netflix-palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.