George Clooney: ”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi” Kommentit pois päältä artikkelissa George Clooney: ”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi”


George Clooney, joka hetkellisesti palasi rooliinsa Bruce Waynena hiljattaisessa supersankarielokuvassa The Flash, on ehdottomasti torjunut kaikki suunnitelmat palata ikoniseen Batmanin rooliin. Puhuessaan Entertainment Tonightille Clooney totesi suoraan:

”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi”

Clooneyn päätös tehdä cameo-esiintyminen ”he Flashiin”yllätti monet, ottaen huomioon hänen avoimen kritiikkinsä roolistaan Batmanina vuoden 1997 elokuvassa Batman & Robin. Aiemmin Clooney on kutsunut elokuvaa ”paskaksi” ja vitsaillut sen ”tuhoavan” supersankarifranchisen.

Kun häneltä kysyttiin, miksi hän suostui palaamaan Bruce Waynen rooliin The Flashissa, Clooney vastasi vitsaillen:

”Ajattelin, että oli suuri huuto minun paluulleni Batmanina, kuten tiedätte. Oli suuri huuto.” Hän lisäsi: ”Sanoin itse asiassa, ’Missä ovat kumiset nännini?’ Ja he sanoivat, ’Voimmeko tehdä sen ilman kumisia nänniä?’ Sanoin, ’No, se ei ole oikein minun Batmanini, vai mitä?'”

Clooneyn kommentit vihjaavat siihen, ettei hänellä ole kiinnostusta palata Batmanin rooliin, edes lyhyeen cameo-esiintymiseen. Hänen päätöksensä tehdä pilaa menneestä hahmostaan korostaa entisestään hänen innostuksen puutetta rooliin.

Hirmutuloja takova The Odyssey lipsahti nettiin – miljoonat ehtivät nähdä piraattiversion, mutta Nolanin jättihitti jatkaa hurjaa nousuaan Kommentit pois päältä artikkelissa Hirmutuloja takova The Odyssey lipsahti nettiin – miljoonat ehtivät nähdä piraattiversion, mutta Nolanin jättihitti jatkaa hurjaa nousuaan

Christopher Nolanin on saanut osakseen harvinaisen takaiskun kesken historiallisen menestyksensä. Lähes kolmituntinen elokuva lipsahti viikonloppuna kokonaisuudessaan X-palveluun (entinen Twitter), jossa piraattiversio ehti kerätä yli 2,1 miljoonaa katselukertaa ennen kuin Universal Pictures sai sen poistettua.

Vuoto ei kuitenkaan näytä hidastaneen elokuvan voittokulkua. Päinvastoin.

Universal käynnisti välittömät poistotoimet

Verkkoon ilmestyi poikkeuksellisen laadukas kopio koko 2 tuntia ja 53 minuuttia pitkästä elokuvasta. Universal Pictures vahvisti käynnistäneensä poistotoimet heti saatuaan tiedon vuodosta.

”Saimme tiedon elokuvan luvattomasta julkaisemisesta ja käynnistimme välittömästi poistotoimet. Suhtaudumme tekijänoikeusrikkomuksiin vakavasti ja ryhdymme kaikkiin tarvittaviin toimiin suojellaksemme sisältöämme ja immateriaalioikeuksiamme.”

Sosiaalisessa mediassa tapaus herätti myös huumoria. Eräs käyttäjä vitsaili katsovansa Nolanin IMAX-spektaakkelia iPhonen pienessä videoruudussa samalla, kun selasi aikajanaa – ”juuri kuten Nolan sen tarkoitti”.

Vuoto ei hidastanut lipputulokoneen vauhtia

Vaikka koko elokuva päätyi hetkellisesti verkkoon, teatteriyleisö ei näyttänyt välittävän.

The Odyssey keräsi toisena viikonloppunaan maailmanlaajuisesti vielä 215,3 miljoonaa dollaria, mikä tarkoittaa vain 19 prosentin pudotusta avausviikonlopusta. Se on tämän kokoluokan Hollywood-tuotannolle poikkeuksellisen vahva tulos.

Toisen viikonlopun tuotosta 128,3 miljoonaa dollaria tuli kansainvälisiltä markkinoilta ja 87 miljoonaa dollaria Yhdysvalloista.

Elokuvan maailmanlaajuinen kokonaistuotto on noussut jo 639,6 miljoonaan dollariin, josta 353,3 miljoonaa on kertynyt kansainvälisiltä markkinoilta ja 286,4 miljoonaa kotimaasta.

Miljardin dollarin raja häämöttää

The Odyssey avasi heinäkuun 17. päivänä Christopher Nolanin uran parhaalla avausviikonlopulla, keräten heti 264,1 miljoonaa dollaria. Nyt vauhti on pysynyt niin kovana, että miljardin dollarin maailmanlaajuinen lipputuloraja näyttää yhä todennäköisemmältä.

Elokuvan noin 250 miljoonan dollarin tuotantobudjetti ja arviolta 125 miljoonan dollarin markkinointikulut alkavatkin olla jo hyvää vauhtia kuoletettu.

Seuraava haaste saapuu Marvelilta

The Odysseyn voittokulku saa ensi viikonloppuna vastaansa ensimmäisen todellisen haastajansa, kun Marvel Studios julkaisee Spider-Man: Brand New Day -elokuvan.

Vaikka Marvelin uusin Hämähäkkimies kerännee valtavasti katsojia, The Odysseyn poikkeuksellisen pieni lipputulopudotus kertoo, että Nolanin eeppinen seikkailu on onnistunut rakentamaan vahvan suusanallisen maineen. Jos tahti jatkuu samanlaisena, elokuvasta voi hyvinkin tulla yksi vuoden 2026 suurimmista kassamagneeteista, eikä edes verkkoon vuotanut piraattiversio näyttänyt pystyvän pysäyttämään sen matkaa.

Dungeons & Dragons -jatko-osa on jo kirjoitettu – raha esteenä toteutukselle Kommentit pois päältä artikkelissa Dungeons & Dragons -jatko-osa on jo kirjoitettu – raha esteenä toteutukselle

Vuoden 2023 : Honor Among Thieves sai niin kriitikoilta kuin katsojiltakin lämpimän vastaanoton, mutta jatko-osaa ei ole tähän päivään mennessä nähty. Nyt elokuvan tekijät ovat kuitenkin paljastaneet, ettei syynä ole tarinan puute – käsikirjoitus on jo valmiina.

Elokuvan käsikirjoittaja ja ohjaaja Jonathan Goldstein kertoi San Diego Comic-Conissa, että hän ja John Francis Daley kirjoittivat jatko-osan jo aiemmin toimeksiantona. Projekti on kuitenkin jäänyt odottamaan vihreää valoa.

”Kirjoitimme itse asiassa jatko-osan Dungeons & Dragonsille. Meidät palkattiin kirjoittamaan se. En kuitenkaan tiedä, näkeekö se koskaan päivänvaloa useista taloudellisista syistä. Nämä ovat kalliita elokuvia tehdä, mutta olisi todella hauskaa päästä tekemään se. Rakastamme näyttelijäkaartia ja uskomme kirjoittaneemme tarinan, josta fanit pitäisivät.”

Lipputulot eivät riittäneet käynnistämään jatko-osaa

Vaikka Honor Among Thieves keräsi Rotten Tomatoesissa erinomaiset 91 prosentin kriitikko- ja 92 prosentin yleisöarvosanat, lipputulot jäivät odotettua vaatimattomammiksi.

Elokuva tuotti maailmanlaajuisesti noin 205 miljoonaa dollaria, kun tuotantobudjetti oli noin 150 miljoonaa dollaria. Kun mukaan lasketaan markkinointi- ja levityskulut, kokonaisuus ei tiettävästi yltänyt studion toivomaan kannattavuuteen.

Monien analyytikoiden mukaan juuri korkea budjetti on suurin syy siihen, ettei jatko-osaa ole toistaiseksi hyväksytty tuotantoon – vaikka fanikuntaa ja hyvää tahtoa riittäisi.

Dungeons & Dragons ei ole silti katoamassa

Vaikka elokuvajatko on jäissä, Dungeons & Dragons jatkaa elämäänsä televisiossa.

Paramount+ hylkäsi aiemmin suunnitteilla olleen live-action-sarjan, mutta Hasbro löysi projektille uuden kodin Netflixiltä. Työn alla on uusi sarja nimeltä The Forgotten Realms, jonka taustalla ovat Shawn Levy ja käsikirjoittaja-showrunner Drew Crevello.

Toistaiseksi elokuvafanien on kuitenkin odotettava ja toivottava, että Paramount löytää keinon tehdä jatko-osasta taloudellisesti kannattava.