George Clooney: ”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi” Kommentit pois päältä artikkelissa George Clooney: ”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi”


George Clooney, joka hetkellisesti palasi rooliinsa Bruce Waynena hiljattaisessa supersankarielokuvassa The Flash, on ehdottomasti torjunut kaikki suunnitelmat palata ikoniseen Batmanin rooliin. Puhuessaan Entertainment Tonightille Clooney totesi suoraan:

”Maailmassa ei ole tarpeeksi huumeita saadakseen minut palaamaan Batmaniksi”

Clooneyn päätös tehdä cameo-esiintyminen ”he Flashiin”yllätti monet, ottaen huomioon hänen avoimen kritiikkinsä roolistaan Batmanina vuoden 1997 elokuvassa Batman & Robin. Aiemmin Clooney on kutsunut elokuvaa ”paskaksi” ja vitsaillut sen ”tuhoavan” supersankarifranchisen.

Kun häneltä kysyttiin, miksi hän suostui palaamaan Bruce Waynen rooliin The Flashissa, Clooney vastasi vitsaillen:

”Ajattelin, että oli suuri huuto minun paluulleni Batmanina, kuten tiedätte. Oli suuri huuto.” Hän lisäsi: ”Sanoin itse asiassa, ’Missä ovat kumiset nännini?’ Ja he sanoivat, ’Voimmeko tehdä sen ilman kumisia nänniä?’ Sanoin, ’No, se ei ole oikein minun Batmanini, vai mitä?'”

Clooneyn kommentit vihjaavat siihen, ettei hänellä ole kiinnostusta palata Batmanin rooliin, edes lyhyeen cameo-esiintymiseen. Hänen päätöksensä tehdä pilaa menneestä hahmostaan korostaa entisestään hänen innostuksen puutetta rooliin.

Kaksi suomalaiselokuvaa Locarnon festivaalilla – Anna Eriksson palaa, dokumentti nostaa esiin siirtolaisuuden kipupisteet Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi suomalaiselokuvaa Locarnon festivaalilla – Anna Eriksson palaa, dokumentti nostaa esiin siirtolaisuuden kipupisteet

Sveitsiläinen Locarnon elokuvafestivaali saa tänä kesänä jälleen suomalaisväriä, kun kaksi kotimaista elokuvaa valittiin mukaan sen viralliseen ohjelmistoon. Festivaali järjestetään 6.–16. elokuuta, ja se kuuluu Euroopan arvostetuimpiin elokuvatapahtumiin.

Multitaiteilija Anna Eriksson palaa Locarnoon päätöselokuvallaan E, joka esitetään Fuori Concorso -sarjassa eli kilpailun ulkopuolella. Elokuvassa entinen Suomen pääministeri aiheuttaa kohun Nobel-gaalassa ja katoaa absurdille matkalle todellisuuden tuolle puolen. Eriksson jatkaa tuttua linjaansa: hän ohjaa, käsikirjoittaa ja esittää pääroolin itse. Elokuva saa Suomen ensi-iltansa 26. syyskuuta.

Toinen suomalaiselokuva, Silent Legacy, nähdään Locarnon Kriitikoiden viikolla. Jenni Kivistön ja Jussi Rastaan ohjaama dokumentti tarkastelee länsiafrikkalaisen siirtolaisen elämää kahden maailman puristuksessa – teos on ajankohtainen ja tunteita herättävä puheenvuoro eriarvoistuvasta maailmasta. Tuotannosta vastaa Väki Films yhteistyössä Ranskan ja Burkina Fason tuotantoyhtiöiden kanssa.

Lisäksi kolme kotimaista tuottajaa – Paria Eskandari, Pauliina Maus ja Joon Tervakari – osallistuvat Pron Match Me! -ohjelmaan, joka tarjoaa ammattilaisille koulutusta ja verkostoitumismahdollisuuksia. Elokuvasäätiö tukee ohjelmaan osallistumista jo toista vuotta peräkkäin.

Suomesta siis viedään Locarnoon sekä vahvaa auteur-ilmaisua että yhteiskunnallista dokumenttia – ja tulevaisuuden elokuvantekijöitä.

Disney+ paljasti vuoden 2025 sarjaherkkuja – luvassa murhia, puolijumalia ja helvetin rumia avaruusörkkejä Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ paljasti vuoden 2025 sarjaherkkuja – luvassa murhia, puolijumalia ja helvetin rumia avaruusörkkejä

Disney+

Disney+ tarjoilee sarjafaneille herkkupalan julkaisemalla uutta kuvamateriaalia vuoden 2025 odotetuimmista original-tuotannoista. Vastikään julkaistu minuutin mittainen teaser-video antaa ensivilkaisun muun muassa Marvelin uuteen Wonder Man -sarjaan sekä viidennen kauden murhamysteereihin hittisarjassa Only Murders in the Building.

Videolla nähdään tuttuja ja uusia kasvoja – kuten puolijumala Percy Jacksonin paluu Olympos-väen pariin joulukuussa julkaistavalla toisella kaudella, sekä näyttäviä otteita A Thousand Blows -sarjan jatkosta. Vampyyreiden ystäville on luvassa purentaa jo 11. heinäkuuta, kun ZOMBIES 4: Dawn of the Vampires ilmestyy katsottavaksi.

Luvassa on myös scifiä ja tositarinoita: FX:n Alien: Earth saapuu ruutuun elokuun 13. päivä ja rikosdokkari The Twisted Tale of Amanda Knox jo viikkoa myöhemmin. Syksyllä starttaavat uutuudet Chad Powers ja All’s Fair tuovat lisää säpinää Disney+:n kattaukseen.

Lisää herkkua alla olevan videon kautta: