Ghost of Yōtei saapuu PS5:lle lokakuussa – uusi tarina kostosta ja kunniasta Hokkaidon sydämessä Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtei saapuu PS5:lle lokakuussa – uusi tarina kostosta ja kunniasta Hokkaidon sydämessä

Ghost of Yōtei

on virallisesti julkistanut seuraavan suurprojektinsa – julkaistaan :lle 2. lokakuuta 2025. Lähes viisi vuotta Ghost of Tsushiman jälkeen luvassa on täysin uusi kertomus, jossa pelaajat sukeltaavat Ezon (nykyinen Hokkaido) synkkään menneisyyteen ja sen raunioista nousevaan kostotarinaan.

Pelin päähenkilö on Atsu, nainen jonka perhe murhattiin ja koti poltettiin Yōtei Six -nimisen rikollisjoukon toimesta 16 vuotta sitten. Atsu selvisi hengissä – vain katana rintaansa lävistettynä – ja on vuosien saatossa opetellut taistelun ja tappamisen taidon. Nyt hän palaa kotiseudulleen, mukanaan lista: The Snake, The Oni, The Kitsune, The Spider, The Dragon ja Lord Saito. Jokainen heistä on vastuussa hänen menetyksistään – ja jokainen joutuu kohtaamaan seuraukset.

Tuore traileri “The Onryō’s List” antaa ensivilauksen tästä matkastaan ja esittelee myös pelin uutta pelimekaniikkaa, jossa menneisyyden muistot auttavat ymmärtämään Atsun tuskaa ja motiiveja. Ezo on avoin maailma, jossa pelaaja saa itse valita metsästysjärjestyksen ja tutkia sekä vaarallisia alueita että rauhallisia levähdyspaikkoja – mukaan lukien joitakin tuttuja elementtejä Tsushiman ajalta. Uutuutena pelaajat voivat rakentaa leirinuotion mihin tahansa ja levätä tähtien alla.

Ennakkotilaukset alkavat 2. toukokuuta, ja tarjolle tulee kolme versiota: perusversio, Digital Deluxe Edition sekä Collector’s Edition. Deluxe-versiossa pelaaja saa lisäpanssareita, ratsun ja nopeutettuja varusteiden päivitysmahdollisuuksia. Collector’s Edition puolestaan sisältää kaikkea mahdollista faneille: täysikokoisen Ghost-naamarin, Atsun sashin Yōtei Six -nimillä, katanan tsuban, Zeni Hajiki -pelin, paperisen ginkgon sekä neljä taidekorttia.

Jokainen ennakkotilaaja saa julkaisussa erikoisnaamion sekä seitsemän PSN-avatar-kuvaa, jotka esittelevät Atsua ja hänen vihollisiaan. Studio lupaa, että tämä peli tarjoaa laajempaa tutkimusvapautta kuin mikään heidän aiempi tuotoksensa – ja aikoo paljastaa lisää yksityiskohtia lähikuukausien aikana.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan

tuore traileri on saanut fanien salapoliisihatut jälleen päähän. Tarkkasilmäiset pelaajat ovat nimittäin huomanneet videolla vartijoita, joiden asut muistuttavat huomattavasti :stä tuttua Eosin maailmaa. Havainto on käynnistänyt spekulaatiot siitä, voisivatko Noctis ja kumppanit vihdoin tehdä näyttävän vierailun Kingdom Hearts -sarjassa.

Yhteys ei olisi täysin tuulesta temmattu. Kingdom Heartsin ohjaaja Tetsuya Nomura työskenteli aikoinaan -projektin parissa, josta myöhemmin muotoutui Final Fantasy XV. Nomuran kädenjälki näkyi erityisesti pelin hahmoissa, tarinassa ja tummemmassa visuaalisessa tyylissä. nähty Yozora puolestaan muistuttaa vahvasti Final Fantasy XV Noctisia, mikä on ruokkinut fanien teorioita jo vuosia.

Kingdom Hearts 4 ensimmäisissä esittelyissä on toistaiseksi nähty vain vähän yksityiskohtia pelin eri maailmoista, mutta D23-tapahtumassa esiteltiin uutta materiaalia muun muassa Coco-elokuvaan perustuvasta maailmasta. Peli sijoittuu jälleen Soran ympärille, ja tällä kertaa seikkailu vie hänet realistisempaan, Tokiota muistuttavaan Quadratum-kaupunkiin.

Final Fantasy -hahmojen paluu olisi monille faneille tervetullut uutinen. Kingdom Hearts 3 sarjan alkuperäiset Final Fantasy -hahmot jäivät lähes kokonaan sivuun, vaikka he olivat aiemmissa osissa tärkeä osa kokonaisuutta. Re Mind -lisäosa toi joitakin hahmoja takaisin, mutta Noctisin kaltaista isoa vierailua ei nähty.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin vain fanien havainnoista ja teorioista. tai ei ole vahvistanut Final Fantasy XV -hahmojen mukanaoloa. Kingdom Hearts 4 on määrä ilmestyä vuonna 2027 , , ja . Jos Noctis todella ilmestyy peliin, Nomura on ainakin onnistunut pitämään fanit jälleen kiireisinä ennen seuraavaa traileria.