Ghost Recon Breakpoint laajentuu uuden Red Patriot -lisäosan myötä ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost Recon Breakpoint laajentuu uuden Red Patriot -lisäosan myötä ensi viikolla

Ghost Recon Breakpoint

julkisti eilisessä Ubisoft Forward -pelitapahtumassa Tom Clancy's -toimintapelin uuden päivityksen. Sen myötä peli saa kolmannen episodilaajennuksensa 15. syyskuuta. Red Patriot -lisäosa laajentaa peliä uudella seikkailulla, hahmoluokalla ja moninpeliominaisuuksilla.

Red Patriot esittelee uutena vihollisena venäläisen separatistiryhmittymän, Raven's Rocksin, sekä näiden Bodark-agentit. Pelaajan ohjastama Nomad-agentti saa tehtäväkseen pysäyttää Trey Stonen masinoimat venäläissotilaat, mutta tehtävä osoittautuukin astetta vaikeammaksi. Haarautuva tehtäväkokonaisuus tarjoaa pelaajalle monipuoliset mahdollisuudet suorittamiseen erilaisin lähestymistavoin. Kaksi ensimmäistä tehtävää ovat kaikille pelaajille ilmaisia, jonka jälkeen pelaaja voi halutessaan ostaa koko tehtäväkokonaisuuden pelattavaksi. Ensimmäisen pelivuoden kausikortin omistajalle kymmenen tehtävän mittainen pelilaajennus on ilmainen. Palkintona tehtävistä pelaajahahmolle on tarjolla 26 korkeatasoista ase- ja tarvikepäivitystä.

Pelilaajennus tuo mukanaan myös Pathfinder-hahmoluokan kausipassin omistajille. Pathfinderin erikoisuuksina ovat Azrael-droonin käyttö, aarrekätköjen paljastustaito, tiedustelukäyttöinen lämpökamera ja tehostettu aineenvaihdunta, joka mahdollistaa ruokavarantojen tehokkaamman käytön. Lisäksi pelilaajennuksen uudet moninpeliominaisuudet, kuten uusi pelikartta, kolme uutta tehtävää ja Pathfinder-lisäykset, tuovat mukanaan uutta pelattavaa ja uusia pelipalkintoja. Kaikkiaan päivitys 3.0 sisältää 65 uutta esinettä ja apuvälinettä, kuten aseita, kulkuneuvoja ja muita varusteita.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint -toimintapeli on julkaistu sekä - ja -pelikonsoleille, :lle että -pelipalvelulle. Lisäksi peli on saatavana Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Unelmien talo, yksi huone kerrallaan – Architect Life tuo suunnittelijan työn olohuoneeseen Kommentit pois päältä artikkelissa Unelmien talo, yksi huone kerrallaan – Architect Life tuo suunnittelijan työn olohuoneeseen

Architect Life: A House Design Simulator

Jos olet joskus haaveillut siitä, että voisit rakentaa ja sisustaa täydellisen talon täysin omilla ehdoillasi, on peli juuri sinulle. NACONin julkaisema ja PAN Visionin jakelema simulaatio tarjoaa mahdollisuuden heittäytyä arkkitehdin rooliin – ilman betonia pölyttävää realismia, mutta yllättävän monipuolisilla työkaluilla ja päätöksillä.

Suunnittelua, rakentamista ja budjetointia

Pelissä ei tyydytä pelkästään piirtämään pohjapiirroksia tai valitsemaan sisustustyyliä – suunnittelu ulottuu tontin kaavoittamisesta materiaalivalintoihin ja budjetin hallintaan asti. Haluatko modernin betonilaatikon vai perinteisen puuverhoillun talon? On sinun päätöksesi.

Rakennusprosessissa vastaan voi tulla myös haasteita, kuten epäedullisia sääolosuhteita, ja samaan aikaan pitää pysyä budjetissa. Minkä verran rahaa menee kattoon, ja paljonko jää jäljelle kylpyhuoneen laatoitukseen? Tässä simulaatiossa ei ole kyse vain estetiikasta, vaan myös projektinhallinnasta.

Valitse: realistista tavoitteellisuutta vai vapaata luovuutta

Architect Life tarjoaa kaksi eri pelitilaa pelaajan mielentilan mukaan. Kampanjatilassa edetään asiakasprojektien kautta, joissa on selkeät tavoitteet ja rajoitteet. Tämä tuo peliin mukavasti haastetta ja rakennetta.

Jos haluat unohtaa budjettirajoitteet ja vain toteuttaa luovimpia visioitasi, vapaa pelitila on silloin oikea valinta. Tässä tilassa voi rakentaa niin hulluja tai harmonisia rakennelmia kuin itse haluaa – ilman stressiä tai laskupinoja.

Suunnittelu voi olla myös hauskaa

Pelattavuuden esittelevän videon perusteella peli näyttää yhdistävän hauskalla tavalla teknisen suunnittelun ja luovan hulluttelun. Rakennat sitten minimalistista mökkiä tai neonväreillä räiskyvää kartanoa, peli antaa työkalut molempiin.

Julkaisu kesäkuussa – osa laajempaa Life-sarjaa

Architect Life: A House Design Simulator julkaistaan 5. kesäkuuta 2025 -, /S- ja Nintendo -konsoleille. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten se sopii mainiosti kaikenikäisille suunnittelijoille.

Peli kuuluu NACONin laajempaan Life-sarjaan, jossa on aiemmin pureuduttu muun muassa ensihoitajien (), puutarhureiden (Garden Life), taksikuskien (), kokkien (: A Restaurant Simulator) ja veturinkuljettajien () arkeen.

Kauhuseikkailupelin Hell Is Us demo kokeiltavissa nyt Steamissä Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhuseikkailupelin Hell Is Us demo kokeiltavissa nyt Steamissä

Hell is Us

-toimintaseikkailun demo on nyt testattavissa ilmaiseksi Steamissa. Pelissä yhdistyvät mysteeri, kauhu ja omassa tahdissa eteneminen. Se tarjoaa pelaajalle vapauden tutkia, kokeilla ja oivaltaa omassa tahdissa. NACONin julkaisema ja PAN Visionin jakelema peli sijoittuu sodan runtelemaan maailmaan, jossa salaisuudet ja outoudet odottavat nurkan takana.

Peli ei syötä kaikkea lusikalla – kartat, nuoliviidakot ja liialliset ohjeet on jätetty taka-alalle. Sen sijaan ympäristö toimii vihjeiden lähteenä, ja pelaaja saa löytää polkunsa itse. Jos tykkäät fiilistellä ympäristöä ja ratkaista pulmia ilman kädestä pitelyä, tässä voi olla juuri sun juttu.

Hell Is Us ei kuitenkaan ole pelkkää hiljaista haahuilua. Matkan varrella vastaan tulee salaperäisiä olentoja, jotka eivät todellakaan ole ystävällisimmästä päästä. Näissä tilanteissa miekka, vaisto ja reaktiot joutuvat koville.

Ja mikä parasta: peliä pääsee kokeilemaan maksutta. Demoversio on nyt ladattavissa Steamista ja se on saatavilla 16. kesäkuuta asti. Demo kattaa pelin ensimmäisen luvun, joka tarjoaa noin puolitoista tuntia pelattavaa.

Hell Is Us julkaistaan 4. syyskuuta 2025 :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18, eli tämä ei ole perheen pienimmille.