Ghost Recon -pelisarja muuntuu yli 100 pelaajan battle royaleksi Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost Recon -pelisarja muuntuu yli 100 pelaajan battle royaleksi

Tom Clancy's Ghost Recon Frontline

Ubisoft on paljastanut tulevan Ghost Recon Frontline -pelin, jossa yli 100 pelaajaa ottaa yhteen. Pelin testausvaihe käynnistyy ensi viikolla valikoiduilla alueilla Euroopassa.

Pelistä tulee löytymään useampia pelitiloja, mutta Expedition -pelitilassa yli 100 pelaajaa taistelee toisiaan vastaan kolmen hengen joukkueissa. Peli sijoittuu suureen avoimen maailman saareen nimeltä Drakemoor. Luvassa on myös muita nopeampia pelimuotoja.

Muiden pelaajien metsästämisen lisäksi pelaajat keräävät ja suojelevat tietoa. Pelissä voi myös kuulustella kaapattuja vastustajia, selvittääkseen missä näiden joukkuekaverit sijaitsevat. Käytössä on erilaisia välineitä kuten ajoneuvoja, automaattisia tykkejä sekä suojia.

Ghost Recon Frontline on tulossa PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Ubisoft Storen kautta.

Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille

Tom Clancy’s Splinter Cell -remaken kehityksessä tapahtuu käänne, kun ohjaaja David Grivel palaa Ubisoftille kolmen vuoden tauon jälkeen. Grivel lähti vuonna 2022 etsimään uusia haasteita Battlefield 6:n parissa, mutta nyt hän on jälleen ohjaamassa Splinter Cell -projektia Ubisoft Torontossa.

Tänään olen todella, todella onnellinen voidessani ilmoittaa, että palaan Ubisoft Toronto -tiimiin Splinter Cell Remaken peliohjaajaksi! Tämä on minulle hyvin erityinen tiimi ja projekti. – Grivel kertoi olevansa innoissaan paluustaan.

Viime vuosina Splinter Cell -universumi ei ole ollut täysin hiljaa. BBC Radiolla julkaistiin äänisarja ja Netflixissä nähtiin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch, joka on jo saamassa toisen tuotantokauden. Lisäksi klassikko Splinter Cell: Pandora Tomorrow teki debyyttinsä Steamissa lokakuussa 2025 osana koko sarjan myyntipakettia.

Grivelin paluu antaa toivoa, että remake etenee nyt vakaasti ja pelaajat voivat odottaa tuttuja vakoojaseikkailuja nykyaikaisella otteella. Ubisoft ei ole vielä kertonut tarkkaa julkaisupäivää, mutta fanit voivat ainakin hengittää helpotuksesta, sillä vakoojat ovat jälleen komennossa.

High On Life 2 – ihmishenki hinnoitellaan uudelleen Kommentit pois päältä artikkelissa High On Life 2 – ihmishenki hinnoitellaan uudelleen

High On Life palaa suurempana ja hullumpana kuin koskaan. Squanch Gamesin odotettu jatko-osa, High On Life 2, ilmestyy 13. helmikuuta 2026 PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Pelin voi myös pelata Xbox Game Passilla heti julkaisusta, ja ennakkotilaukset ovat jo auki.

Uuden trailerin mukaan seikkailu sukeltaa synkkään, mutta humoristiseen Humanzapro-maailmaan, jossa pelin intergalaktinen lääkefirma Rhea Pharmaceuticals kaupittelee ihmishenkeä muotoiltuna voimakkaana lääkkeenä. Pelaajan tehtävä on jälleen pelastaa ihmiskunta ja estää galaksin pahin salaliitto, kun menneisyydestä palannut vihollinen uhkaa sisarta.

High On Life 2 yhdistää räiskintää, tappelua ja luovia liikkumistapoja. Pelaajat ja heidän avaruusolentotiiminsä seikkailevat vaarallisissa, mutta upeissa maailmoissa estääkseen pahuuden leviämisen. Tarjolla on hullunhauskaa, villiä toimintaa ja moraalisesti kyseenalaisia päätöksiä ja kaikki tietenkin täynnä pelin omalaatuista huumoria.

Jos pidit ensimmäisestä osasta, High On Life 2 lupaa nostaa kaiken äärimmilleen. Nyt kannattaa varautua räjähtävään, värikkääseen ja absurdin hauskaan seikkailuun, jossa ihmishengen hinta on korkeampi kuin koskaan.