Glitchpunk pelissä yhdistyvät Cyberpunk ja alkuperäiset Grand Theft Auto -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Glitchpunk pelissä yhdistyvät Cyberpunk ja alkuperäiset Grand Theft Auto -pelit

Glitchpunk

Puolalainen indiepelifirma on julkaisemassa uutta -henkistä, ylhäältäpäin kuvattua toimintaseikkailupeliä nimeltään .

Oheiselta videolta nähdään pelin selkeät inspiraationlähteet Cyberpunk sekä ensimmäiset -pelit. Pelissä suoritetaan Contracteja, eli tehtäviä. Luvassa on myös ajamista, räiskintää sekä roolipelielementtejä.

Glitchpunk

Pelaajat voivat myös hakkeroida ympärillään olevia ihmisiä ja saada esimerkiksi vihollisjengit taistelemaan toistensa tai poliisien kanssa.

Glitchpunk

Glitchpunk saapuu Steamin Early Accessiin :llä alustavasti tänä kesänä.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Tältäkö näyttäisi GTA Suomessa? – faniprojekti osuu naulan kantaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tältäkö näyttäisi GTA Suomessa? – faniprojekti osuu naulan kantaan

Oletko koskaan miettinyt, miltä -peli näyttäisi, jos se sijoittuisi Suomeen? Eräs suomalainen faniprojekti, ”GTA Finland – Short Movie”, näyttää sen nyt teille, rakkaat kansalaiset.

Lyhytelokuva seuraa päähenkilön seikkailuja, kun hän suorittaa erilaisia ”tehtäviä” ympäri Suomea. Tässä on kyllä jotain hyvin osuvaa, joten pidemmittä puheitta: