God of War -pelin PC-version laitevaatimukset julkaistiin Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -pelin PC-version laitevaatimukset julkaistiin

God of War

Vuoden 2018 PlayStation -yksinoikeuspeli on saapumassa :lle tammikuun 14. päivä. Nyt pelin laitevaatimukset on julkaistu ja voit perehtyä niihin alta.

God of War PC laitevaatimukset.

Minimivaatimuksiltaan peli vaatii Nvidia GTX 960 tai AMD R9 290 X näytönohjaimen, 8GB muistia sekä Intel i5 2500k tai AMD Ryzen 3 1200 prosessorin. Ultra asetuksilla pelistä päästään nauttimaan 4K -resoluutiolla ja 60 fps:n ruudunpäivitysnopeudella.

Pelin PC-versiossa tulee olemaan parannuksia kuten tarkemmat grafiikat sekä tuki ultrawide -näytöille. Luonnollisesti grafiikoista löytyy myös enemmän säädettävää. Peli tukee myös ohjausta hiirellä ja näppäimistöllä.

Lisäksi pelin PC-version mukana tulee viisi skinipakettia Death’s Vow Armor Sets, Exile’s Guardian Shield, Buckler of the Forge Shield, Shining Elven Soul Shield sekä Dökkenshieldr Shield.

on aiemmin julkaissut PlayStation -yksinoikeuspelejä PC:lle Horizon Zero Dawn ja Death Stranding -pelien muodossa. Myös Uncharted: Legacy of Thieves -kokoelma on tulossa alkuvuodesta 2022 PC:lle sekä -konsolille.

God of War ilmestyy PC:lle tammikuun 14. päivä 2022. Pelisarjan uusin osa on puolestaan tulossa ensi vuoden puolella PlayStation 5 -konsolille ja ehkä myös tulevaisuudessa PC:lle.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.

The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan

-versiolle kehitetty fanien tekemä PvP-moninpelimodi ei näekään päivänvaloa. Modin kehittäjä Speclizer kertoo saaneensa Interactive Entertainmentilta kirjeen, jossa yhtiö pyysi, ettei projektia julkaistaisi.

Modia oli kehitetty tammikuusta 2026 lähtien, ja sen oli tarkoitus valmistua tämän kuukauden aikana. Speclizer ehti kuitenkin julkaista kesäkuussa noin 25 minuuttia pelikuvaa, joten projekti ei ollut enää mikään pieni salainen autotalliviritys. Modissa The Last of Us Part 2 maailmaan olisi tuotu pelaajien välinen PvP-moninpeli.

Projektilla oli myös Patreonin kautta toimiva maksullinen komponentti, mikä tuskin helpotti sen pysymistä Sonyn tutkan ulkopuolella. Speclizer kertoo olevansa erittäin pettynyt siihen, ettei projekti koskaan pääse julkisuuteen, mutta aikoo jatkaa seuraavan projektinsa parissa. Tällä kertaa tarkoituksena on tehdä jotain täysin omaa.

The Last of Us Part 2 moninpelihaaveet ovat muutenkin olleet melkoinen vuoristorata. Sonyn virallinen -projekti peruttiin vuonna 2023, ja nyt myös fanien tekemä vaihtoehto päätyi samaan lopputulokseen, joskin tällä kertaa Sonyn pyynnöstä.