God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin

Amazon Primen tuleva God of War -tv-sarja on saanut pääosan esittäjän, ja valinta on monella tapaa osuva. Kratokseksi on kiinnitetty Ryan Hurst, joka tunnetaan muun muassa Sons of Anarchysta ja The Walking Deadista, sekä God of War: Ragnarök -pelistä, jossa hän antoi äänensä Thorille. Kyllä, juuri sille Thorille.

Rooli ei ole helppo, sillä pelisarjan Kratoksena tunnettu Christopher Judge on tehnyt hahmosta ikonisen. Judge palkittiin roolistaan The Game Awardsissa vuonna 2022 ja jäi fanien mieleen myös legendaarisen pitkästä kiitospuheestaan. Moni toivoi häntä myös tv-sarjan keulakuvaksi, mutta Judge itse tyrmäsi huhut jo viime vuonna.

Hurst ei kuitenkaan ole mikään varavaihtoehto. Vaikka hänen ääninäyttelijän uransa on lyhyt, Ragnarökissa hän osoitti pystyvänsä uskottavaan, jumalallisen uhkaavaan roolisuoritukseen. Syvä ääni, fyysinen olemus ja kokemus raskaista draamarooleista tekevät hänestä varsin luontevan Kratoksen – ainakin paperilla.

Tv-sarjan tuotanto ei ole ollut aivan suoraviivaista. Alun perin vuonna 2022 julkistettu projekti käynnistettiin myöhemmin kokonaan uudelleen, kun alkuperäinen tekijätiimi lähti ja Sony sekä Amazon halusivat uuden luovan suunnan. Nyt vetovastuussa on Ronald D. Moore, joka tunnetaan muun muassa Battlestar Galactican uudelleenfilmatisoinnista, vaikkei itse pelejä harrastakaan.

Muu näyttelijäkaarti on vielä hämärän peitossa, mikä jättää tilaa spekulaatiolle. Fanien toivelistalla kummittelee jo ajatus Christopher Judgesta Thorin roolissa, mikä olisi vähintäänkin herkullinen roolinvaihto. God of War -sarjan harteille ladataan valtavat odotukset, eikä Kratoksena selvitä ilman todellista jumalten voimaa.

God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa” Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa”

God of Warin luoja David Jaffe ei säästele sanojaan uusimmasta sarjan pelistä, 2D-sidescrollerista Sons of Sparta. Pelissä seurataan nuoria Kratosta ja hänen veljeään Deimosta Spartan Agogessa, mutta Jaffen mukaan lopputulos on kaukana siitä, mitä hän God of Warilta odottaisi.

Videollaan YouTubessa Jaffe kutsuu peliä muun muassa tyhmäksi, idioottimaiseksi ja jopa roskaksi. Vaikka pelattavuus hänen mukaansa on kohtalainen, hän ei ymmärrä, miksi peli ylipäätään on olemassa. Hänen mielestään Kratosta on muutettu pelissä tylsäksi, geneeriseksi lapseksi, mikä riistää sarjan tunnistettavan ytimen.

Jaffe myös kritisoi pelin tuotantoarvoa ja tarinankerrontaa. Hahmot juttelevat loputtomasti, ääninäyttely ei vakuuta, ja peli ei hänen mukaansa tavoita alkuperäisen God of Warin veristä ja intensiivistä tunnelmaa. Hän vertaa Sons of Spartaa jopa Blasphemous-tyyppisiin Metroidvania-peleihin, joita fanit olisivat mieluummin nähneet God of Warin 2D-versiona.

Vaikka Jaffe on suivaantunut, Sony jatkaa sarjan menneisyyden vaalimista, sillä alkuperäisen kreikkalaisen trilogian remake on työn alla. Toivottavasti se saa fanit innostumaan, eikä Jaffen kommenttien kaltaista närää aikaan.

God of War palaa Kreikkaan – alkuperäinen trilogia uusiksi ja Sons of Sparta yllättäen heti pelattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa God of War palaa Kreikkaan – alkuperäinen trilogia uusiksi ja Sons of Sparta yllättäen heti pelattavissa

God of War

Sony kaivoi fanien toivelistan syvimmästä nurkasta ja vahvisti viimein sen, mitä on huhuttu pitkään: alkuperäinen God of War -kreikkatrilogia saa täysiverisen remake-käsittelyn. Yli 20 vuotta sitten PlayStation 2:lla alkanut tarina palaa uusittuna versiona – ja julkistuksen yhteydessä kuultiin myös legendaarisen Kratoksen alkuperäisen äänen, TC Carsonin, paluu.

Remake on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten yksityiskohtia ei juuri herunut. Teaser kuitenkin vahvistaa, että Sony aikoo juhlistaa sarjan 20-vuotista taivalta näyttävästi. Kyse ei siis ole pelkästä pintakiillotuksesta, vaan kunnianhimoisesta uudelleenversiosta, joka tuo antiikin Kreikan jumalat ja demonit nykypelaajien silmien eteen.

Ja jos odottaminen tuntuu tuskaiselta, Sony heitti samalla tiskiin toisen yllätyksen: God of War: Sons of Sparta on julkaistu saman tien. Kyseessä on 2D-toimintatasoloikka, joka sijoittuu nuoren Kratoksen aikaan Spartassa, keskelle armotonta Agoge-koulutusta yhdessä veljensä Deimoksen kanssa. Tarina on kanoninen, ja käsikirjoituksesta vastaa Santa Monica Studion tiimi, joka tunnetaan vuoden 2018 God of Warista ja Ragnarökista.

Sons of Sparta yhdistää sarjan tutun, aggressiivisen taistelun retrohenkiseen, käsin piirrettyyn pikseligrafiikkaan. Kratos käyttää keihästä ja kilpeä, hyödyntää Olympoksen lahjoja ja kohtaa sekä klassisia että uusia, kreikkalaisesta mytologiasta ammennettuja hirviöitä. Pelin takana on Mega Cat Studios, joka on erikoistunut retrohenkisiin projekteihin.

Pelin voi ladata heti. Standard Edition maksaa noin 28 euroa ja Digital Deluxe Edition noin 37 euroa. Samaan aikaan kun katseet kääntyvät kohti suurta remakea, fanit pääsevät jo nyt palaamaan Spartaan – tällä kertaa sivulta kuvattuna, mutta yhtä vihaisena kuin ennenkin.