Taistelu keskipisteessä Godfall -pelin uudella trailerilla Kommentit pois päältä artikkelissa Taistelu keskipisteessä Godfall -pelin uudella trailerilla

Godfall

Tuleva toimintaroolipeli Godfall on saanut uuden trailerin, jolla pureudutaan siihen miten pelin taistelut toimivat.

Videolla perehdytään kolmeen erilaiseen taistelutyyliin, jossa jokaisessa käytetään erityyppistä asetta. Videolla nähdään myös vilaus co-op tilasta, jossa pelaajat voivat pelata yhdessä kolmen kaverinsa kanssa.

Samalla on myös paljastettu pelin myyntiin tulevat versiot. Valittavana on kolme tasoa Standard, Deluxe ja Ascend -versiot. Deluxe sisältää peruspelin lisäksi pelin ensimmäisen lisäosan kun taas Ascend versiossa saa näiden lisäksi myös kosmeettista lisäsisältöä.

Pelin tarkka julkaisuajankohta on vielä pimennossa, mutta sen pitäisi ilmestyä vuoden loppupuolella Playstation 5 -konsolille ja PC:lle Epic Games Storen kautta.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.