GOG jakaa ilmaista pelisälää osana kevätaleaan Kommentit pois päältä artikkelissa GOG jakaa ilmaista pelisälää osana kevätaleaan

Darkest Dungeon

Puolalaisen CD Projektin GOG -pelikauppa viettää parhaillaan kevätaleaan ja houkuttelee ihmisiä ostoksille tarjoamalla ilmaista säläpakettia, johon kuuluu mm. taidekirjoja, taustakuvia, avatareja ja ääniraita.

Tässä paketin tarkempi sisältö:

  • Darkest Dungeon taustakuvia
  • Obduction taustakuvia
  • Unforeseen Incidents alkuperäinen ääniraita
  • Darkest Dungeon avatareja
  • A Plague Tale: Innocence taidekirja
  • GreedFall taidekirja
  • Styx: Shards of Darkness taidekirja
  • The Surge taidekirja
  • The Surge 2 taidekirja
  • Vampyr taidekirja
  • Unforeseen Incidents taidekirja

Paketti kantaa nimeä Spring Sale Goodies Collection #1, joten jatkoa saattaa olla luvassa. GOG jakoi aiemmin myös vastaavanlaista The Witcher aiheista säläpakettia ja jaossa on edelleen 27 ilmaista klassikkopeliä.

Voit ladata kyseisen paketin ilmaiseksi GOG -palvelusta aina keskiviikkoon 25. maaliskuuta asti.

Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan

Alone in the Dark

GOG-pelikauppa jakaa parhaillaan Alone in the Dark -pelisarjan kolmea ensimmäistä osaa ilmaiseksi. Nämä klassikot kannattaa napata talteen, sillä tarjous päättyy 5. helmikuuta.

Kolme peliä, kolme erilaista kauhureissua

Ensimmäinen osa, Alone in the Dark (1992), vie sinut 1920-luvun Louisianaan. Tutkit kummittelevaa kartanoa ja yrität selvitä ulos. Pelin rytmi nojaa tutkimiseen ja jatkuvaan epävarmuuteen.

Toinen osa, Alone in the Dark 2 (1993), tekee tempun ja vaihtaa sävyä. Pääosassa on taas Edward Carnby. Vastassa on rikollisia ja merirosvomeininkiä, mutta mukana kulkee yliluonnollinen kierros.

Kolmannessa pelissä, Alone in the Dark 3 (1994), Carnby selvittää elokuvaryhmän katoamista. Tapaus johtaa kirottuun kaupunkiin. Tunnelma rakentuu hiljalleen, ja peli tykkää kiusata pelaajaa pienillä yllätyksillä.

Ilmainen kauhutrilogia odottaa

GOG tarjoaa ladattavaksi maksutta kolme alkuperäistä Alone in the Dark -peliä. Lunastus hoituu kaupan etusivun Giveaway-osiosta. Klikkaat vain “Add to library”, ja pelit jäävät kirjastoosi pysyvästi.

Miksi nämä pelit ovat iso juttu kauhupelaajille

Kun puhutaan selviytymiskauhusta, moni ajattelee heti Resident Eviliä tai Silent Hilliä. Alone in the Dark ehti kuitenkin ensin.

Sarja auttoi muotoilemaan 3D-kauhupelien perusidean. Kamera, tilanhallinta ja painostava tutkinta ajoivat pelaajaa eteenpäin. Lisäksi peli todisti, että pelkkä tunnelma voi olla ase.

Pelisarjan uudelleenkäynnistys floppasi

Pelisarjaa yritettiin myös herättää henkiin, mutta vuoden 2024 uudelleenjulkaisu ei kuitenkaan saanut toivottua vastaanottoa. Mukana olivat Jodie Comer ja David Harbour.

Myynnit jäivät kauaksi odotuksista ja julkaisija THQ Nordic kertoi pettymyksestään. Myöhemmin pelin kehittänyt Pieces Interactive suljettiin.

Ilmaiset Alone in the Dark -pelit voi lunastaa GOG:n Giveaway-kohdasta. Tarjous päättyy 5. helmikuuta 2026 kello 16.00.

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.