Golden Axe saamassa animoidun sarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Golden Axe saamassa animoidun sarjan

Golden Axe

Sega kuljettaa meidät takaisin fantasiamaailmaan, sillä yhtiö on ilmoittanut yhteistyöstä Comedy Centralin kanssa Golden Axe -animaatiosarjan kehittämiseksi. Sarja perustuu samannimiseen klassiseen Sega-peliin.

Comedy Centralin tiedotteen mukaan Star Trek: Lower Decks -sarjan luoja Mike McMahan ja American Dad -tuottaja Joe Chandler ovat lyöttäneet kättä päälle luodakseen 10-osaisen Golden Axe -sarjan. Sarja vie sivusta vierittävien beat ’em up -pelien fanaatikot uudelle seikkailulle tuttujen hahmojen kanssa.

Chandler toimii sarjan showrunnerina ja käsikirjoittaa ensimmäisen jakson yhdessä McMahanin kanssa. Tiedotteen logline kertoo, että sarja seuraa ”veteraanisotureita Ax Battleria, Tyris Flarea ja Gilius Thunderheadiä, jotka taistelevat jälleen pelastaakseen Yurian ilkeältä jättiläiseltä Death Adderilta, joka ei tunnu pysyvän kuolleena.” Tällä kertaa ”heidän rinnallaan on kokematon ja heikosti valmistautunut Hampton Squib.”

Golden Axe

Ääniroolista vastaavat Matthew Rhys äreänä taistelukääpiönä Gilius Thunderheadina, Danny Pudi kokemattomana seikkailijana Hampton Squibinä, Lisa Gilroy pelottavana taisteluvelhottarena Tyris Flarena, Liam McIntyre barbaari soturi Ax Battlerina ja Carl Tart ihmissudenkaltaisena pantterina Chronos ”Evil” Laitina, joka on alun perin Golden Axe III -pelistä.

McMahan ja Chandler toimivat fantasiahengen ja taikuuden sarjan vastaavina tuottajina yhdessä Sega Sammy Holdings Inc.:n presidentin ja toimitusjohtajan Haruki Satomiin, Sega Corporationin presidentin ja COO:n Shuji Utsumin ja Segan Toru Nakaharan kanssa. Mukana ovat myös Neal H. Moritz, Pavun Shetty ja Toby Ascher Original Filmiltä sekä Titmouse-studion Chris Prynoski, Shannon Prynoski, Antonio Canobbio ja Ben Kalina.

Ensimmäinen sarjan peli julkaistiin vuonna 1989, ja siitä muodostui nopeasti neljän pääpelin ja useiden spin-offien franchise. Sega ilmoitti joulukuussa kehittävänsä uutta Golden Axe -peliä, joka on ensimmäinen uutuus vuoden 2008 Golden Axe: Beast Riderin jälkeen. Tämä on osa Segan aloitetta herättää henkiin useita unohduksiin jääneitä pelisarjoja.

Lähde: IGN

Resident Evil: Code Veronica palaa – Capcomilta uusi remake luvassa tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Code Veronica palaa – Capcomilta uusi remake luvassa tänä vuonna

Capcom aikoo herättää klassikon henkiin! Raporttien mukaan Resident Evil: Code Veronica saa uuden remake-version vielä tämän vuoden aikana. Alun perin peli ilmestyi vuonna 2000 Sega Dreamcastille, ja vaikka se ei olekaan sarjan päänumeroinen osa, se on fanien keskuudessa arvostettu ja keskeinen osa Resident Evil -tarinaa.

Vuotaja Dusk Golem paljasti, että ensimmäinen kurkistus uuteen versioon nähtänee myöhemmin tänä vuonna. Vaikka aikaisemmat huhut veivät julkaisun vuoteen 2027, nyt näyttää siltä, että fanit pääsevät näkemään uudistetun Code Veronican jo aikaisemmin. IGN on vahvistanut, että uusi versio on todella kehitteillä, ja sen odotetaan sijoittuvan vuoden 2027 ensimmäiselle kvartaalille julkaisuajankohdaksi.

Pelin tarina sijoittuu Resident Evil 3:n tapahtumien aikaan, mutta keskiössä ovat Claire ja Chris Redfield syrjäisellä vankilasaarella ja myöhemmin Etelämantereella. Tämä antaa remake-versiolle mahdollisuuden modernisoida grafiikat ja pelimekaniikat, samalla säilyttäen alkuperäisen kauhun tunnelman.

Vaikka viime aikoina on huhuttu Resident Evil 5:n remake-versiosta, Capcom ei ole vielä vihreää valoa antanut. Sen sijaan seuraavaksi remakejen sarjassa vuorossa on Resident Evil Zero, jonka odotetaan saapuvan vuonna 2028.

Ennen kaikkea, fanien kannattaa kuitenkin odottaa jo helmikuussa julkaistavaa Resident Evil: Requiemia, joka esittelee uuden hahmon Grace Ashcroftin ja palaa tuttuun sankari Leon S. Kennedyyn. Kun Requiem saapuu ja Code Veronica on remasteroitu, Capcom voi hyvällä syyllä suunnata katseensa taas täysin uuteen Resident Evil -kokemukseen.

Mario & Sonic -kannesta syntyi melkoinen kiista – Sonicin jalka ei olisi saanut olla edellä Mariota Kommentit pois päältä artikkelissa Mario & Sonic -kannesta syntyi melkoinen kiista – Sonicin jalka ei olisi saanut olla edellä Mariota

Pienikin jalka-asento voi aiheuttaa suuria tunteita pelimaailmassa. Sega-veteraani Ryoichi Hasegawa paljasti hilpeän yksityiskohdan Mario & Sonic at the Olympic Games -pelin kehityksestä. Nintendo ei ollut tyytyväinen, kun Sonicin jalka oli kannen artworkissa hieman edellä Marioa.

Hasegawan mukaan kyseinen kuva oli tarkoitus käyttää pelin pakkauksessa, ohjekirjassa ja jopa pelikasetissa. Nintendo vaati, että jalat asetetaan tasavertaisesti, ja Segan tiimi teki tietenkin muutoksen.

Meidän täytyi muuttaa se, tai ei olisi tullut diiliä. – Hasegawa muistelee nauraen.

Tapauksesta tulee mieleen Nintendon tarkkuus hahmojensa kanssa. Aiemmin yhtiö on muun muassa ohjeistanut Disneyä siitä, miten Bowser pitää teekuppiaan lyhyessä Wreck-It Ralph -cameossa. Pienistä yksityiskohdista ei tingitä, kun kyseessä ovat sen ikoniset hahmot.

Mario & Sonic at the Olympic Games menestyi kuitenkin erinomaisesti, myyden 10 miljoonaa kappaletta ja synnyttäen useita jatko-osia. Sarja päättyi vuonna 2020, kun Kansainvälinen olympiakomitea ei uusinut lisenssisopimusta ja suuntasi mobiilipelien ja NFT-yhteistyön suuntaan.

Vaikka kyse oli vain yhdestä jalasta, se muistuttaa siitä, kuinka tarkkaan Nintendo valvoo hahmojensa esiintymistä ja kuinka pienet yksityiskohdat voivat ratkaista yhteistyösopimusten kohtalon.