“Good Boy” – Kauhua koiran silmin Kommentit pois päältä artikkelissa “Good Boy” – Kauhua koiran silmin

Kauhu-elokuvia nähneet ovat tottuneet pelkäämään varjoja ja aaveita, mutta Ben Leonbergin vie pelon aivan uudelle tasolle, suoraan koiran näkökulmaan. Pääosassa on nelijalkainen tähti Indy, jonka silmin katsoja seuraa karmivaa tapahtumasarjaa vanhassa maalaistalossa. Elokuva kesti 73 minuuttia ja sai SXSW 2025 -festivaalilla kehuja vuoden parhaiden joukkoon.

Tarina seuraa Indyä ja hänen omistajaansa Toddia, kun he muuttavat kaupunkielämän jälkeen pitkään tyhjillään olleeseen perhetaloon maaseudulle. Alusta asti on selvää, että talo ei ole aivan normaali, Indy näkee näkymättömiä läsnäoloja, saa varoituksia kuolleelta koiralta ja huomaa edellisen asukkaan traagisen kuoleman jäljet. Kun Todd joutuu pahan voiman uhriksi, Indy joutuu taistelemaan rakkaan ihmiskaverinsa puolesta.

Elokuvan voima syntyy paitsi kauhusta myös koskettavasta suhteesta ihmisen ja koiran välillä. Freelance-kriitikko Rafael Motomayor kirjoitti, että on pelottavaa seurata koiraa, joka huomaa jotain näkymätöntä ja Good Boy vie tämän tunteen huippuunsa karmivilla kuvilla.

Mukana ovat myös näyttelijät , ja , ja käsikirjoittajina toimivat ja . Elokuva saapuu Suomenkin teattereihin perjantaina 3. lokakuuta.