Google aikoo tuoda Android -pelit PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Google aikoo tuoda Android -pelit PC:lle

Google Play Games PC

Google on tuomassa Android -pelejä Windows PC:ille ja on julkaissut Google Play Games -palvelunsa rajoitetusta Hong Kongissa, Etelä-Koreassa sekä Taiwanissa.

Android pelaajat voivat siis jatkaa siitä mihin jäivät puhelimillaan ja jatkaa tietokoneillaan. Google Play Games toimii PC:llä samalla Google tilillä kuin Androidillakin. Pelajata voi hiiren ja näppäimistön avulla.

Vielä ei ole varmaa milloin kyseinen palvelu saapuu Eurooppaan, mutta alustavien tietojen mukaan palvelun pitäisi avautua muualla maailmassa myöhemmin tänä vuonna.

Palveluun voi ennakkorekisteröityä sen virallisilta sivuilta.

Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään

Jos olet aina halunnut sukeltaa Battlefieldin maailmaan ilman lompakon nykimistä, nyt on tilaisuutesi. DICE, EA ja Battlefield Studios tarjoavat Battlefield 6:n ilmaisen kokeilujakson, joka pyörii 25. marraskuuta – 2. joulukuuta.

Kokeilun aikana pelaajat pääsevät kokemaan kolme karttaa neljässä eri pelitilassa, joten vauhtia ja toimintaa riittää niin solo- kuin moninpeliin tottuneille. Tarjous koskee PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC -pelaajia.

Free Trial Week on täydellinen tapa testata, miltä Battlefield 6:n räiskintä tuntuu ilman sitoutumista. Oli kyseessä sitten intensiivinen tiimityö tai villi kahakka verkossa, viikon kokeilujakso antaa hyvän maistiaisen pelin tarjoamasta adrenaliinista.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.