Google Home Speaker sai julkaisupäivän – Gemini tuo tekoälyn suoraan olohuoneeseen Kommentit pois päältä artikkelissa Google Home Speaker sai julkaisupäivän – Gemini tuo tekoälyn suoraan olohuoneeseen

Googlen pitkään odotettu älykaiutin on vihdoin valmis saapumaan markkinoille. Yhtiö on vahvistanut, että uusi Home Speaker julkaistaan 25. kesäkuuta, lähes vuosi ensivilkaisun jälkeen. Ennakkotilaukset ovat jo käynnissä, joten kärsimättömimmät voivat varata oman kappaleensa heti.

Hintaa laitteella on noin 99,99 dollaria, eli suunnilleen 93 euroa nykykurssilla. Kaiutinta myydään neljässä värissä: Jade, Berry, Porcelain ja Hazel. Pieni erikoisuus on se, että kaksi värivaihtoehtoa on saatavilla vain Yhdysvalloissa ja syytä tälle ei ole sen tarkemmin selitetty.

Tekniikan puolella Google ei ole lähtenyt liialliseen kikkailuun, vaan laite nojaa kohtuullisen maltilliseen rautaan: neliytiminen Cortex-A55 -prosessori, 1 Gt RAM-muistia ja 4 Gt tallennustilaa. Kaiutin lupaa kuitenkin yllättää äänenlaadulla ja ympärisäteilevällä äänentoistolla, ja sen voi jopa yhdistää television kanssa kotiteatterimaiseksi kokonaisuudeksi.

Suurin uudistus on luonnollisesti tekoäly. Kaiuttimeen on rakennettu sisään , joka tuo mukanaan luonnollisemman keskustelun ja jopa reaaliaikaisen “Gemini Live” -keskustelutilan. Käytännössä laitteelta voi kysyä vaikka yhteenvedon kodin tapahtumista, jos Nest-kamerat ovat olleet käytössä – vähän kuin digitaalisella taloudenhoitajalla, jolla on liikaa vapaa-aikaa.

Uutuus on selvästi osa Googlen isompaa strategiaa tuoda tekoäly jokaiseen kodin nurkkaan. Nyt jää nähtäväksi, muuttuuko olohuone lopulta älykkääksi keskustelukumppaniksi vai jääkö kaiutin vain kohteliaasti kuuntelemaan hiljaisuutta.

Lähde: GSMarena

Claude tunkeutuu Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin Kommentit pois päältä artikkelissa Claude tunkeutuu Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin

Anthropicin -tekoäly laajentaa yhteistyötään Googlen kanssa. Claude for Workspace -lisäosa tuo tekoälyn suoraan Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin sivupalkin muodossa. Ominaisuus on nyt julkisessa betatestissä maksaville Claude-käyttäjille.

Google Docsissa Claude voi esimerkiksi korjata kirjoitusvirheitä, muokata tekstin tyyliä tai kirjoittaa kappaleita uudelleen ilman, että dokumentin nykyinen muotoilu hajoaa matkan varrella. Sheetsissä tekoäly osaa puolestaan auttaa kaavojen ja taulukoiden tekemisessä sekä hyödyntää tiedoston sisältöä uuden materiaalin rakentamiseen.

Slides-käyttäjille Claude voi luoda uusia dioja olemassa olevien teemojen ja asettelujen pohjalta sekä huomauttaa kohdista, jotka saattavat kaivata päivitystä. Mukana on myös ”kysy ennen muokkausta” -tila, jossa käyttäjä voi tarkistaa ehdotetut muutokset ennen kuin Claude ryhtyy tekemään niitä.

Google tarjoaa omissa Workspace-sovelluksissaan jo vastaavia -toimintoja, joten Claude ei varsinaisesti tuo täysin uudenlaista temppua Google-dokumentteihin. Idea onkin ennen kaikkea siinä, että Claudea käyttäville tarjotaan mahdollisuus pysyä tutussa tekoälyssä myös Googlen palveluiden sisällä.

Lisäksi Claudeen on tuotu uudet yhdistimet Docsille, Sheetsille ja Slidesille. Niiden avulla Google Workspace -tiedostoja voi muokata suoraan Clauden keskustelussa liittämällä tiedoston linkin chattiin. Beta on saatavilla kaikille maksullisten Claude-tilausten käyttäjille Google Workspace Marketplacen kautta.

Lähde: 9to6Google

Lenovon ensimmäinen Googlebook 15 tuo Gemini-tekoälyn ja OLED-näytön keveään runkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Lenovon ensimmäinen Googlebook 15 tuo Gemini-tekoälyn ja OLED-näytön keveään runkoon

laajentaa kannettavien tietokoneidensa valikoimaa uudella 15 -mallilla. Kyseessä on yhtiön ensimmäinen Googlebook, joka yhdistää Googlen uudenlaisen tietokonekokemuksen Lenovon laiteosaamiseen. Kannettavan sisällä on Intel Core Ultra 5 325 -suoritin, ja laitteen tekoälyominaisuudet hyödyntävät Googlen Geminiä. Euroopassa laitteen arvioitu suositushinta on 1 499 euroa, ja sen saatavuuden on määrä alkaa vuoden 2027 alussa.

Googlebook 15 näyttö on 15,3-tuumainen 2.8K OLED-paneeli 120 hertsin virkistystaajuudella. Näyttö yltää 100 prosentin DCI-P3-väriavaruuteen ja tarjoaa 500 nitin kirkkauden. Laitteessa on myös haptinen kosketuslevy, taustavalaistu näppäimistö sekä neljän kaiuttimen äänijärjestelmä Dolby Atmos -tuella. Painoa kertyy 1,29 kilogrammaa, mikä tekee siitä Lenovon mukaan yhtiön kevyimmän 15-tuumaisen laitteen.

Suorituskyvyn puolesta tarjolla on 16 tai 32 gigatavua LPDDR5x-muistia ja 256 tai 512 gigatavua SSD-tallennustilaa. 70 wattitunnin akulle luvataan parhaimmillaan yli 12,5 tunnin käyttöaikaa. Liitännöistä löytyvät kaksi Thunderbolt 4 -porttia, USB-A, HDMI 2.0 ja kuulokeliitäntä. Verkkoyhteyksissä mukana ovat Wi-Fi 7 ja Bluetooth 6.0.

Tekoäly on yksi laitteen keskeisistä ominaisuuksista. Geminiä voi hyödyntää esimerkiksi Magic Pointer -toiminnolla, joka aktivoi tekoälytoimintoja hiiren osoittimen liikkeillä. Rambler puolestaan parantaa puheentunnistusta poistamalla puheesta täytesanoja ja lisäämällä tekstiin automaattisesti muotoiluja. -laitteiden kanssa kannettava pystyy myös jakamaan sovelluksia ja tiedostoja eri laitteiden välillä.

Lenovo esittelee kannettavan rinnalle myös Googlebook-laitteille suunnitellun -hiiren. Oikeakätisille suunnitellussa hiiressä on erillinen -painike. Lyhyt painallus avaa Gemini Chatboxin, kun taas painikkeen pitäminen pohjassa käynnistää Gemini Voicen. Magic Pointerin avulla hiiren osoittimella voi puolestaan aktivoida näytöllä näkyvään sisältöön liittyviä tekoälytoimintoja.

Hiiri käyttää PAW3311-sensoria ja tarjoaa jopa 12 000 DPI tarkkuuden. Siinä on vasemman ja oikean painikkeen lisäksi kaksi sivupainiketta, vierityspainike, Gemini-painike, parituspainike, DPI-painike sekä virtakytkin. Yhteyden voi muodostaa langallisesti tai Bluetoothilla, ja Fast Pair helpottaa yhteyden muodostamista tuettuihin laitteisiin.

AI Mousen akunkestoksi luvataan valaistus päällä enintään 40 tuntia ja ilman valopalkkia jopa 150 tuntia. Hiiri painaa noin 100 grammaa ja sen mitat ovat 70,2 x 111,2 x 41,6 millimetriä. Lenovo Vantage -ohjelmistolla käyttäjä voi säätää DPI-asetuksia ja hiiren valopalkin toimintoja. Laite toimii Googlebook OS lisäksi perustoiminnoiltaan myös -, /11-, -, Android- ja -laitteiden kanssa.

Googlebook 15 mukana tarjotaan lisäksi 12 kuukauden -kokeilujakso, mutta Lenovon mukaan tarjous koskee vain tiettyjä markkinoita. Suomessa lopullinen hinta ja tarkka saatavuus voivat vielä poiketa ilmoitetusta.