Google Stadian julkaisupelit selvillä – mukana Destiny 2 ja Red Dead Redemption 2 Kommentit pois päältä artikkelissa Google Stadian julkaisupelit selvillä – mukana Destiny 2 ja Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Googlen odotettu Stadia -pelipalvelu ilmestyy vihdoin ensi viikon tiistaina marraskuun 19. päivä. Pelipalvelun julkaisussa pelattavana olevien pelien lista on nyt julkaistu. Mukana on mm. Destiny 2, Mortal Kombat 11 ja Red Dead Redemption 2.

  • Assassin’s Creed Odyssey
  • Destiny 2
  • Gylt
  • Just Dance 2020
  • Kine
  • Mortal Kombat 11
  • Red Dead Redemption 2
  • Samurai Showdown
  • Thumper
  • Tomb Raider: Definitive Edition
  • Rise of the Tomb Raider 20 Year Celebration Edition
  • Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition

Destiny 2: The Collection on ensimmäinen ilmainen peli, joka tarjotaan Stadia Pro -tilauksen kautta. Tilaus maksaa 9,99€/kk ja se tarjoaa pelaajille 4K, HDR ja 60fps -tuen sekä 5.1 surround äänet.

Ennen vuoden vaihdetta Stadia -käyttäjät saavat ostettua pelejä kuten Borderlands 3, Metro Exodus ja Final Fantasy XV. Koko listan tänä vuonna ilmestyvistä peleistä näet tästä:

  • Attack on Titan 2: Final Battle
  • Borderlands 3
  • Darksiders Genesis
  • Dragon Ball Xenoverse 2
  • Farming Simulator 19
  • Final Fantasy XV
  • Football Manager 2020
  • Ghost Recon Breakpoint
  • GRID
  • Metro Exodus
  • NBA 2K20
  • Rage 2
  • Trials Rising
  • Wolfenstein: Youngblood

Ensi vuonna palveluun ilmestyy mm. Doom Eternal ja Cyberpunk 2077 -pelit.

Voit ennakkotilata Stadia Premiere Editionin täältä 129,00€ hintaan.

Rockstarin perustaja paljastaa: GTA 5:n Trevor-DLC oli puoliksi valmis ennen kuin se peruttiin Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin perustaja paljastaa: GTA 5:n Trevor-DLC oli puoliksi valmis ennen kuin se peruttiin

Rockstar Gamesin perustajajäsen ja GTA 5:n käsikirjoittaja Dan Houser on viimein vahvistanut sen, mistä fanit ovat kuiskineet vuosia. Peliin suunniteltu yksinpelin laajennus oli todellakin tekeillä ja melkein valmis. Houserin mukaan Trevorista kertova salaisuusagentti-DLC ehti edetä noin puoliväliin, ennen kuin projekti haudattiin.

Lisäosa oli hauska idea, joka ei vain koskaan loksahtanut paikoilleen. – Houser kertoi Lex Fridmanin haastattelussa.

Fanien pettymykseksi se jäi keskeneräiseksi, eikä GTA 5 koskaan saanut GTA 4:n kaltaisia laajennuksia, kuten The Lost and the Damned tai The Ballad of Gay Tony.

Peruutus ei kuitenkaan ollut täysin turha. Houser paljasti, että jos Trevorin seikkailu olisi valmistunut, Rockstar ei todennäköisesti olisi ehtinyt tehdä Red Dead Redemption 2:ta. Ja koska lännen eeppisestä eepoksesta tuli yksi kaikkien aikojen arvostetuimmista peleistä, moni voi ehkä antaa anteeksi yhden menetetyn GTA-lisärin.

Rakastan mallia, jossa pääpeliä seuraa uusia tarinoita. GTA 4 ja Red Dead 1 tekivät sen hienosti. – Houser myöntää silti, että hän olisi halunnut tehdä enemmänkin tarinallisia DLC-projekteja.

Ehkä joskus tulevaisuudessa fanit saavat taas nauttia Rockstarin lisäseikkailuista, tällä kertaa ilman “mitä jos” -skenaarioita.

Cyberpunkin luoja vihjaa: Johnny Silverhand voi palata Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunkin luoja vihjaa: Johnny Silverhand voi palata

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077:n karismaattinen rokkitähti Johnny Silverhand saattaa sittenkin palata tulevaan jatko-osaan, vaikka mies kuoli jo viime pelissä. Pelin luoja Mike Pondsmith nimittäin vihjasi, että hänellä olisi keinoja tuoda Keanu Reevesin esittämä hahmo takaisin ruutuun.

Keanu, kuulin että haluaisit palata kuolleista ja näytellä Johnnyä uudelleen. Minulla on tapoja tehdä se, ota yhteyttä. – Pondsmith totesi CD Projektin livestreamissa.

Reeves kertoi aiemmin syksyllä haastattelussa, että hän rakastaisi palata Cyberpunk 2:een. Ja miksei rakastaisi, sillä Silverhandista tuli pelin sielu ja vuoden 2019 E3:n legendaarinen “You’re breathtaking” -hetki teki näyttelijästä fanien ikisuosikin.

Vaikka Pondsmith ei paljastanut, miten Johnny voitaisiin herättää henkiin, fanit ovat jo arvuutelleet kaikenlaisia teoriota, ehkä Silverhand on ladannut itsensä uuteen kehoon, tai ehkä hän palaa flashbackeissa. Pondsmith paljasti kuitenkin, että jatko-osa, työnimeltään Project Orion, sijoittuu uuteen kaupunkiin, joka hänen mukaansa tuntuu Chicagolta, mutta menneeltä pahasti pieleen.

CD Projekt Red keskittyy vielä The Witcher 4:ään, joten Cyberpunk 2:ta ei kannata odottaa ennen 2030-lukua. Mutta jos Pondsmith saa päättää, Johnny Silverhandin tarina ei todellakaan päättynyt, se on vasta latautumassa uudelleen.