Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan Kommentit pois päältä artikkelissa Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan

on virallisesti korvannut tutun -sovelluksen uudella -sovelluksella, ja vastaanotto on ollut vähintäänkin nihkeä. Uudistus tuo mukanaan tekoälyvalmentajan, uuden käyttöliittymän ja kasan terveysominaisuuksia, mutta moni pitkäaikainen Fitbit-käyttäjä kaipaa jo vanhaa takaisin.

Suurin muutos näkyy etusivulla, jossa yrittää nyt toimia henkilökohtaisena hyvinvointiguruna. Se ehdottaa treenejä, analysoi unta ja antaa vinkkejä arkeen. Ongelma on vain siinä, että moni käyttäjä haluaisi nähdä ensimmäisenä omat tilastonsa eikä pitkää AI-monologia siitä, miksi keskiviikon yöuni jäi vajaaksi.

Kuva: Google

Google kehuu uuden sovelluksen kokoavan kaiken terveystiedon yhteen paikkaan. Mukana ovat liikunta, uni, syke, lääkitykset ja jopa sairauskertomukset Yhdysvalloissa. Lisäksi sovellus toimii yhteen muiden palveluiden, kuten Apple Healthin ja MyFitnessPalin kanssa. Samalla Fitbit Premium muuttuu Google Health Premiumiksi, joka avaa lisää tekoälyominaisuuksia kuukausimaksua vastaan.

Kaikki eivät kuitenkaan juhli muutosta. Käyttäjät valittavat erityisesti sekavammasta käyttöliittymästä ja siitä, että vanhat tiedot ja harjoituslokit ovat nyt monen painalluksen takana. Osa ominaisuuksista myös katoaa kokonaan, mikä on saanut monet pohtimaan, menikö “uudistus” enemmänkin huonosti naamioidun remontin puolelle.

Googlella on selvästi iso suunnitelma rakentaa Fitbitistä AI-vetoinen terveysalusta. Mutta ainakin tällä hetkellä moni käyttäjä olisi tyytyväinen huomattavasti yksinkertaisempaan innovaatioon: nappiin, josta saisi vanhan Fitbit-sovelluksen takaisin.

Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista? Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista?

Tekoälyn käyttö mediassa on noussut Saksassa kuumaksi puheenaiheeksi, kun tekoälyyn liittyvät epäilyt ja virheet ovat herättäneet keskustelua siitä, missä menee ihmisen ja koneen vastuun raja. Kysymys kuuluu: jos kirjoittaa, kuka kantaa vastuun, kun teksti menee pieleen?

Kohun keskellä on ollut Tagesspielel -lehden entinen kustantaja ja päätoimittaja Stephan-Andreas Casdorff, jonka on väitetty käyttäneen tekoälyä puheiden ja kirjoitusten valmistelussa. Saksalaisissa lehdissä tekoälyä käytetään työkaluna, mutta tapaus on herättänyt keskustelua siitä, pitäisikö tekoälyn käytöstä kertoa avoimemmin esimerkiksi politiikassa ja mediassa.

Kuva: Die Zeit

Samaan aikaan Saksassa on käyty laajempaa keskustelua tekoälyn tuottaman sisällön vastuusta. Müncheniläinen oikeusistuin katsoi kesäkuussa, että voidaan pitää vastuussa tekoälyn tuottamista virheellisistä vastauksista, koska tekoälyn muodostama yhteenveto ei ole vain lista hakutuloksia vaan uuden sisällön tuottamista.

Tekoäly lupaa nopeuttaa uutistyötä, tekstien tekemistä ja tiedon käsittelyä, mutta samalla se tuo mukanaan uudenlaisia ongelmia. Kone voi kirjoittaa vakuuttavasti myös silloin, kun se on väärässä – vähän kuin itsevarma harjoittelija, joka palauttaa työnsä nopeasti mutta unohti tarkistaa faktat.

Saksassa käytävä keskustelu voi vaikuttaa laajemminkin siihen, miten uutistoimitukset, yritykset ja julkiset toimijat käyttävät tekoälyä tulevaisuudessa. Ehkä tulevaisuuden tärkein kysymys ei olekaan, osaako tekoäly kirjoittaa – vaan kuka allekirjoittaa lopputuloksen.

Google Home Speaker sai julkaisupäivän – Gemini tuo tekoälyn suoraan olohuoneeseen Kommentit pois päältä artikkelissa Google Home Speaker sai julkaisupäivän – Gemini tuo tekoälyn suoraan olohuoneeseen

Googlen pitkään odotettu älykaiutin on vihdoin valmis saapumaan markkinoille. Yhtiö on vahvistanut, että uusi julkaistaan 25. kesäkuuta, lähes vuosi ensivilkaisun jälkeen. Ennakkotilaukset ovat jo käynnissä, joten kärsimättömimmät voivat varata oman kappaleensa heti.

Hintaa laitteella on noin 99,99 dollaria, eli suunnilleen 93 euroa nykykurssilla. Kaiutinta myydään neljässä värissä: Jade, Berry, Porcelain ja Hazel. Pieni erikoisuus on se, että kaksi värivaihtoehtoa on saatavilla vain Yhdysvalloissa ja syytä tälle ei ole sen tarkemmin selitetty.

Tekniikan puolella ei ole lähtenyt liialliseen kikkailuun, vaan laite nojaa kohtuullisen maltilliseen rautaan: neliytiminen Cortex-A55 -prosessori, 1 Gt RAM-muistia ja 4 Gt tallennustilaa. Kaiutin lupaa kuitenkin yllättää äänenlaadulla ja ympärisäteilevällä äänentoistolla, ja sen voi jopa yhdistää television kanssa kotiteatterimaiseksi kokonaisuudeksi.

Suurin uudistus on luonnollisesti . Kaiuttimeen on rakennettu sisään , joka tuo mukanaan luonnollisemman keskustelun ja jopa reaaliaikaisen “Gemini Live” -keskustelutilan. Käytännössä laitteelta voi kysyä vaikka yhteenvedon kodin tapahtumista, jos Nest-kamerat ovat olleet käytössä – vähän kuin digitaalisella taloudenhoitajalla, jolla on liikaa vapaa-aikaa.

Uutuus on selvästi osa Googlen isompaa strategiaa tuoda tekoäly jokaiseen kodin nurkkaan. Nyt jää nähtäväksi, muuttuuko olohuone lopulta älykkääksi keskustelukumppaniksi vai jääkö kaiutin vain kohteliaasti kuuntelemaan hiljaisuutta.

Lähde: GSMarena