Gran Turismo 7 -pelistä saatiin uutta materiaalia tv-mainoksen myötäKommentit pois päältä artikkelissa Gran Turismo 7 -pelistä saatiin uutta materiaalia tv-mainoksen myötä
Sonyn odotetusta Gran Turismo 7 -ajopelistä on saatu katsaus uutta materiaalia uuden tv-mainoksen myötä. Voit katsoa sen alta.
Videolla nähdään mm. Ferrari F8 Tributo, Mercedes CLK-LM, R34 Skyline, Ford F150 Raptor sekä Toyota Castrol TOM’s Supra.
Yhteensä pelissä tulee olemaan julkaisun yhteydessä 400 autoa, 34 rataa sekä 90 ratavaihtoehtoa. Pelata voi joko yksin tai kaverin kanssa jaetulla ruudulla, sekä verkon kautta.
Peli tulee sisältämään kustomoitavia autoja niin menneisyydestä, nykyisyydestä kuin tulevaisuudestakin. Suurin osa autoista ei ole aluksi saatavilla, vaan ne täytyy ansaita ajamalla. Pelissä on myös aiemmista osista tuttu uratila.
Pulma-seikkailupelien ystäville on hyviä uutisia, kun Call of the Elder Gods saapuu markkinoille 12. toukokuuta. Kehittäjä Out of the Blue Games vahvisti julkaisupäivän, ja peli nähdään useilla alustoilla, kuten PC:llä, Switch 2:lla, PS5:llä sekä Xbox Series -konsoleilla. Kärsimättömimmät pääsevät jo nyt kokeilemaan peliä, sillä Steamissa julkaistu demo sisältää koko ensimmäisen luvun – ja tallennus siirtyy suoraan kokoversioon.
Kyseessä on jatko-osa vuoden 2020 Call of the Sea -pelille, joka hurmasi pelaajat tarinallaan ja pulmillaan. Uusi osa vie pelaajat synkempiin tunnelmiin kahden hahmon, professori Harry Everhartin ja opiskelija Evangeline Draytonin, matkassa. Tarina alkaa Miskatonic University -yliopistosta, jossa kaikki ei todellakaan ole kohdallaan, missä varjot liikkuvat silmäkulmassa ja unet tuntuvat turhankin todellisilta.
Kaksikko lähtee selvittämään outojen tapahtumien taustaa, mutta vastaukset eivät ole sieltä helpoimmasta päästä. Pelin kuvauksen mukaan luvassa on paljastuksia, jotka ovat kirjaimellisesti ikivanhoja ja todennäköisesti myös melko karmivia. Jos pidät hitaasti aukeavista mysteereistä ja aavistuksen ahdistavasta tunnelmasta, tämä voi olla juuri sinun juttusi.
Ensimmäinen osa sai aikanaan kiitosta erityisesti omaperäisestä tarinastaan ja pulmistaan, jotka jäivät pyörimään mieleen vielä pelisession jälkeenkin. Jos jatko-osa onnistuu tavoittamaan saman taian ja lisää siihen ripauksen kosmista kauhua, toukokuussa voi olla luvassa varsin koukuttava seikkailu.
Sony on aloittanut mittavan siivousoperaation PlayStation Storessa ja tulokset ovat rajuja, jopa tuhansia pelejä on poistettu alustalta. Yksi puhutuimmista tapauksista on niin sanottu Jesus Simulator, joka ehti herättää huomiota ennen katoamistaan digikaupasta.
Poistojen taustalla on kasvava ongelma, jota moni kutsuu AI-slopiksi eli nopeasti kyhätyiksi ja heikkolaatuisiksi peleiksi, joita julkaistaan massoittain usein indie-julkaisujen varjolla. Sivusto Delisted Games raportoi ensimmäisenä laajasta puhdistuksesta, jonka kohteeksi joutuivat myös muun muassa Cat Life Simulator ja I Am Busy Digging a Hole.
Sony ei ole kommentoinut tarkkoja kriteerejä poistojen taustalla, mutta yhtiön tekniset vaatimukset ovat selvät, jossa pelien tulee toimia moitteettomasti, latautua nopeasti ja täyttää käyttöliittymään, ohjaukseen sekä suorituskykyyn liittyvät standardit. Sen sijaan laadullinen rima erityisesti tekoälyn käytön osalta on edelleen hieman hämärän peitossa.
Ilmiö ei rajoitu vain PlayStationiin. Koko peliala käy parhaillaan keskustelua tekoälyn roolista kehityksessä, ja osa studioista ottaa jo etäisyyttä teknologiaan. Esimerkiksi Take-Two Interactive irtisanoi hiljattain tekoälytiiminsä, ja Warframe -pelin yhteisötiimi on luvannut, ettei pelissä tulla näkemään tekoälyn tuottamaa sisältöä lainkaan.
Sony näyttääkin ottaneen tiukan linjan ja PlayStation Storea siivotaan nyt kuukausittain. Heikkolaatuinen massasisältö saa väistyä. Pelaajille tämä voi tarkoittaa vähemmän roskaa selattavaksi, mutta samalla myös kysymyksiä siitä, missä kulkee hyväksyttävän ja poistettavan pelin raja.