Grand Theft Auto -trilogian PC-vaatimukset julkaistiin Kommentit pois päältä artikkelissa Grand Theft Auto -trilogian PC-vaatimukset julkaistiin

Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition

Tulevan -kokoelman laitevaatimukset on julkaistu Rockstar Storen kautta.

Uudistetuissa peleissä on V -pelistä tuttu ohjaus sekä myös tähtäämistä on paranneltu. Pelien grafiikat ovat myös päivitetty tähän päivään korkearesoluutioisten tekstuurien myötä. Myös valaistusta, vettä ja kasvustoa on paranneltu.

Pelit tukevat uusilla PS5 ja Series X -konsoleilla 4K-resoluutiota ja 60 fps:n ruudunpäivitysnopeutta. PC:llä peleistä löytyy tuki Nvidian DLSS:lle.

Kokoelma sisältää alunperin 2000-luvun alussa ilmestyneet Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City Grand Theft Auto: San Andreas -pelit.

Grand Theft Auto: The Trilogy niminen kokoelma ilmestyi alunperin vuonna 2006 ja Xbox -konsoleille sekä PC:lle. Myöhemmin peli saatiin myös -konsolille.

Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition ilmestyy marraskuun 11. päivä , , Xbox Series X ja S, sekä Nintendo -konsoleille, että PC:lle.

Vähimmäisvaatimukset

  • Prosessori: Intel Core i5-6600K / AMD FX-6300
  • Muisti: 8 GB
  • Näytönohjain: Nvidia GeForce GTX 760 2 GB / AMD Radeon R9 280 3 GB
  • Levytila: 45 GB
  • Käyttöjärjestelmä: Windows 10 64-bit
  • Prosessori: Intel Core i7-2700K / AMD Ryzen 5 2600
  • Muisti: 16 GB
  • Näytönohjain: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB / AMD Radeon RX 570 4 GB
  • Levytila: 45 GB
  • Käyttöjärjestelmä: Windows 10 64-bit

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Tältäkö näyttäisi GTA Suomessa? – faniprojekti osuu naulan kantaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tältäkö näyttäisi GTA Suomessa? – faniprojekti osuu naulan kantaan

Oletko koskaan miettinyt, miltä -peli näyttäisi, jos se sijoittuisi Suomeen? Eräs suomalainen faniprojekti, ”GTA Finland – Short Movie”, näyttää sen nyt teille, rakkaat kansalaiset.

Lyhytelokuva seuraa päähenkilön seikkailuja, kun hän suorittaa erilaisia ”tehtäviä” ympäri Suomea. Tässä on kyllä jotain hyvin osuvaa, joten pidemmittä puheitta: