Grand Theft Auto -trilogiasta saatiin ensimmäiset pelivideotKommentit pois päältä artikkelissa Grand Theft Auto -trilogiasta saatiin ensimmäiset pelivideot
Uudistetuissa peleissä on Grand Theft Auto V -pelistä tuttu ohjaus sekä myös tähtäämistä on paranneltu. Pelien grafiikat ovat myös päivitetty tähän päivään korkearesoluutioisten tekstuurien myötä. Myös valaistusta, vettä ja kasvustoa on paranneltu.
Pelit tukevat uusilla PS5 ja Xbox Series X -konsoleilla 4K-resoluutiota ja 60 fps:n ruudunpäivitysnopeutta. PC:llä peleistä löytyy tuki Nvidian DLSS:lle.
Kokoelma sisältää alunperin 2000-luvun alussa ilmestyneet Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City Grand Theft Auto: San Andreas -pelit.
Grand Theft Auto: The Trilogy niminen kokoelma ilmestyi alunperin vuonna 2006 PlayStation 2 ja Xbox -konsoleille sekä PC:lle. Myöhemmin peli saatiin myös PlayStation 3 -konsolille.
Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition ilmestyy huomenna marraskuun 11. päivä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille, että PC:lle.
Logitech on julkaissut uuden H-vaihteiston, joka lupaa viedä simulaattoriajamisen realismia aivan uudelle tasolle. RS H-Shifter on suunniteltu vastaamaan siihen tarpeeseen, jota ajopelien harrastajat ovat toivoneet pitkään.
Vaihteisto jota on odotettu
Simulaattoripelaaminen on kehittynyt viime vuosina harppauksin. Ratit, polkimet ja voimapalaute ovat saavuttaneet tason, joka muistuttaa aidosti oikean auton ohjaamisesta. Yksi puuttuva palanen on kuitenkin ollut kunnollinen käsivaihteisto, joka ei horju tai pety pitkissä sessioissa.
RS H-Shifter haluaa täyttää tämän aukon. Se on osa Logitechin Racing Series -ekosysteemiä ja toimii parhaiten yhdistettynä RS50-rattirunkoon tai PRO-sarjan ohjaimiin.
Seitsemän vaihdetta ja tuntuma, joka pitää
Vaihteistossa on seitsemän vaihdetta ja peruutusvaihde. Vaihtaminen on suunniteltu tuntumaan luontevalta: käsi liikkuu, vaihde lukittuu paikalleen ja katse pysyy ajoradalla.
Järjestelmässä on myös tahaton vaihto estävä lukitusmekanismi, mikä on kätevä yksityiskohta kiihkeissä kilpailutilanteissa. Kiinnitysjärjestelmä pitää vaihteiston tukevasti paikallaan niin pelipöydässä kuin ajoistuimessakin.
Materiaaleina on käytetty alumiinia, terästä ja erikoiskestävää muoviseosta. Anturit hyödyntävät Hallin ilmiötä, eli magneettikentän muutoksia mittaavaa tekniikkaa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että mekaanista kulumista ei juurikaan synny, ja vaihteisto pysyy tarkkatunteisena pitkäänkin.
RS50 ja McLaren-yhteistyö täydentävät kokonaisuutta
Vaihteiston rinnalla Logitech esitteli myös RS50-rattirungon, jossa on suoravetomoottori kahdeksan newtonmetrin väännöllä. TRUEFORCE-tekniikka muuttaa pelin fysiikanmallinnuksen tuntoaistimuksiksi rattiin asti: kuopat, kaarteet ja jopa puhjennut rengas tuntuvat kädessä.
Logitech teki myös yhteistyötä McLaren Racingin kanssa. McLaren Racing Collection sisältää formulatyylisen ohjauspyörän, Playseat-ajoistuimen sekä A50 X -kuulokkeet McLaren-värityksessä.
Hinnat ja saatavuus
Logitech G RS H-Shifter on jo myynnissä 169 euron kuluttajahintaan. RS50 Wheelbase maksaa 299 euroa PC-versiolla ja 399 euroa PlayStation-yhteensopivana. RS50 System -paketti, johon kuuluu rattirungon lisäksi pyörä, sovitin ja pöytäkiinnike, on hinnoiteltu 649 euroon. Polkimet saa erikseen 149 eurolla. Kaikki hinnat sisältävät arvonlisäveron.
Ubisoft juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.
Rauhan aika on ohi Heathmoorissa
For Honor on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.
Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.
Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.
Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin
Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.
Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.
Koko vuosi täynnä sisältöä
Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.
Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.
For Honor on saatavana PlayStation 4– ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös PlayStation 5– ja Xbox Series X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.